Drzewa – recenzja

Tytuł: ,,Drzewa

Tekst: Wojciech Grajkowski

Ilustracje: Piotr Socha

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Piotr Socha oraz Wojciech Grajkowski to duet, który zasłynął już nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ich pierwsza wspólna książka ,,Pszczoły” została przetłumaczona m.in. na język chiński, hiszpański, węgierski, włoski, czeski, niemiecki, francuski czy angielski.

 

Z ich najnowszą pozycją, czyli ,,Drzewa” jest bardzo podobnie, a nawet lepiej. Okładkę polskich twórców można spotkać praktycznie na całym świecie, w większości księgarni z literaturą dziecięcą. Poniżej witryna sklepu w Nowej Zelandii.

 

To wielkoformatowa książka, pięknie wydana i zilustrowana przez Piotra Sochę. Nadał on jej cechy albumu, ale takiego, który kojarzy się z artystycznymi szkicami z dawnych lat. Pełen jest jednak baśniowości i mimo przecież tematu bardzo naukowego, pozostawia w czytelniku mnóstwo miejsca dla wyobraźni.

 

 

 

 

 

 

 

Wojciech Grajkowski jako doktor biologii zajął się kwestiami merytorycznymi. Dzięki niemu mamy pewność, że informacje, które znajdują się w książce, odpowiadają nauce i nie zawierają błędów.

 

Godna uwagi jest różnorodność, w jakiej zostały ukazane tytułowe drzewa. Autorzy postarali się, żeby prócz faktów znanych powszechnie, jak funkcjonowanie roślin, typy liści czy wpływ na nich pór roku, znalazły się w książce takie ciekawostki jak zwierzęta, które żyją na drzewach i mogą się na nich schronić.

 

Książka zawiera także bardzo zaskakujące fakty, jak te dotyczące najwyższych czy najstarszych drzew. Porusza również tematy metafizyczne, gdzie rośliny te pełnią funkcję religijną lub są związane z pewnymi doktrynami filozoficznymi.

 

Autorom zależało, żebyśmy to – co chyba dla każdego na całym świecie wydaje się być normalną częścią krajobrazu, dostrzegli ich niezwykłość i docenili zasługi, które z nich płyną.

 

 

 

 

 

Jednak drzewa to nie tylko rośliny, które znamy, ale także pojęcia, które już na stałe wpisały się do historii. Tym mianem określamy stworzony przez Darwina system życia czy schemat genealogiczny, opisujący pokrewieństwa w ramach jednej rodziny.

 

,,Drzewa” to jednak coś więcej, niż tylko ciekawy opis naukowych faktów. To także apel zarówno do młodych jak i dorosłych czytelników. Wiadomość, która zdaje się przypominać, że jesteśmy odpowiedzialni za naturę i nie powinniśmy traktować jej, jakby była niekończącą się spiżarnią. Warto zastanowić się w jaki sposób sami możemy coś dla niej zrobić.

 

To książka, którą niezwykle polecam do dzieci od 6-ego roku życia.

 

Link do sklepu internetowego: https://www.gandalf.com.pl/

 

 

Poprzedni wpis
Dorastanie – recenzja
Następny wpis
Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +6, +7, +8, +9, 2018, bloger książkowy, drzewa, drzewo, Dwie Siostry, książki dla dzieci, literatura dziecięca, najlepsze polskie książki dla dzieci, picturebook, Piotr Socha, recenzje książek dla dzieci, rośliny, Wojciech Grajkowski, Wydawnictwo Dwie Siostry

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja