Dorastanie – recenzja

Tytuł: ,,Dorastanie

Autor: Libby Walden

Ilustracje: Richard Jones

Tłumaczenie: Barbara Supeł

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Każdy rodzic chciałby nauczyć swoje dziecko czym jest życie i co robić, żeby być szczęśliwym. Jest to jednak jedno z najtrudniejszych zadań, bo porusza kwestie metafizyczne, na które nikt jeszcze jasno nie odpowiedział.

 

Od czasu do czasu pojawiają się jednak pozycje, które wydają się trafnie ukazywać sens istnienia człowieka, a dodatkowo zachwycają wrażliwością autorów i sposobem pokazania tego, co wydawało się nie do opisania.

 

,,Dorastanie” Libby Walden oraz Richarda Jones, to niesamowity przekrój tego, jak przez dojrzewanie, poznawanie nowych rzeczy, naukę oraz kształtowanie stajemy się coraz bardziej świadomi siebie.

 

 

 

 

 

Nie jest to prosta w odbiorze książka. Mimo wierszowanego tekstu, całkiem zgrabnie przetłumaczonego przez Barbarę Supeł, jest to opis wymagający skupienia, ze słowami, których znajomość przypisuje się raczej starszym dzieciom, młodzieży i dorosłym.

 

Dlatego kolorowa okładka oraz kilka pierwszych stron z wyciętymi kształtami, może zmylić odbiorcę. Można jednak próbować tłumaczyć dzieciom zawiłości poezji, a nawet warto, ponieważ to, co chcieli przekazać autorzy jest zdecydowanie godne poznania.

 

W książce poruszane są tematy związane z narodzinami, opisem otaczającego nas świata, jego niezwykłości i tajemnicach, o dziecięcej ciekawości i chęci zabawy, o wyobraźni oraz o czasie, w którym przestaje się być już dzieckiem.

 

 

 

 

 

,,Dorastanie” ukazuje pewien proces, jako przede wszystkim poznawanie siebie. Wyjątkowy nacisk kładzie także na odpowiednim postępowaniu, bo to właśnie ono będzie miało największe znaczenie w chwili, kiedy będziemy już starzy.

 

Richard Jones przygotował ilustracje, które w atmosferze pewnej bajkowości pokazują zmiany i różnorodność. Każda strona to pocztówka, którą z powodzeniem można byłoby wysłać do bliskiego przyjaciela.

 

,,Dorastanie” to książka skierowana dla dzieci, ale prawdziwą radość mały odbiorca będzie z niej miał dopiero wówczas, kiedy dorosły wyjaśni mu wszelkie nieoczywiste niuanse, które można w niej znaleźć.

 

Zdecydowanie jednak polecam jej lekturę, jest wzruszająca i zachwyci każdego, bez względu na wiek.

 

 

Poprzedni wpis
Zaśnij z Fafikiem – recenzja
Następny wpis
Drzewa – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja