Mały pokój z książkami – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Mały pokój z książkami”

Autor: Eleanor Farjeon

Ilustracje: Edward Ardizzone

Tłumaczenie: Hanna Januszewska, Ewa Rajewska

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Eleanor Farjeon ponad 60 lat temu napisała zbiór opowiadań, które swoim nastrojem przypominają klasyczne baśnie. Nie ma w nich jednak smoków czy bestii. Głównymi bohaterami są dzieci – prawdziwe z krwi i kości, którym przyszło żyć w różnych czasach i zmagać się z różnymi przeciwnościami. Jest jednak w tych tekstach także mnóstwo wyobraźni, która dodaje polotu historiom, ale i dodatkowo uskrzydla czytających.

 

,,Mały pokój z książkami” to zbiór 27 opowiadań, których akcja dzieje się najczęściej w XIX wieku. W Polsce pierwszy raz ta książka ukazała się w 1971 roku.

 

Kilka tygodni temu została wznowiona nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry. Jej okładka została odświeżona przy użyciu oryginalnej ilustracji Edwarda Ardizzone. Pozostałe jego prace można znaleźć w środku, gdzie każdy nowy rozdział to kolejny obraz tego artysty.

 

 

 

 

Wśród wybranych opowiadań do książki nie ma złego tekstu. Każda bajka niesie ze sobą pewną wartość, porusza istotną kwestię i opowiada piękną historię.

 

W ,,Raju opuszczonym” czytamy o utraconym dzieciństwie. Znakiem, że stajmy się dorośli jest nasza większa dociekliwość, kiedy zaczynamy pytać o to, co wcześniej nie stanowiło naszego przedmiotu zainteresowania. Kiedy niewiedza staje się uciążliwa, a nie jest kojarzona już ze słodką beztroską.

 

W ,,I zatańczę dokolutka” poznajemy historię wnuczki, która tak bardzo kochała swoją prababcię, że była w stanie poświęcić dla niej całe życie, a w ,,Zaczarowanej Anusi” czytamy o tajemniczej lalce, która łączy ludzi i która skrywa w sobie pewną ważną historię. Dzięki niej dwie zupełnie obce osoby stają się sobie bliskie.

 

 

 

 

 

,,Mały pokój z książkami” to wielka pasja autorki do tego czym jest lektura, ale i szacunek do tego, co ona ze sobą niesie. Farjeon swoją twórczością przekonuje, że wyobraźnia i kreatywność jest najsilniejszą metodą w wydobywaniu z ludzi tego, co najlepsze.

 

Powtórzenia, które kojarzą się ściśle z baśniami, a których tak wiele w różnych opowiadaniach, budują napięcie i trzymają czytelnika w niepewności. Te historie czyta się z sentymentem, ale i pełnym emocji oczekiwaniem.

 

To książka, którą będą mogli zachwycić się dorośli razem z dziećmi. Trudno ustalić konkretny  wiek odbiorcy, ponieważ mnogość tematu, które ona porusza wpływa na indywidualne preferencje dzieci. Równie dobrze będzie odpowiednia do 4-latka, 6-latka, 10-latka czy nastolatka.

 

Warto jednak do niej zaglądać, bo podróż w którą zabiera swoich czytelników, jest jedną z piękniejszych, które można przeżyć za sprawą literatury.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-maly_pokoj_z_ksiazkami.html

 

 

Poprzedni wpis
Studio tańca – recenzja
Następny wpis
Ballady i romanse – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja