Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka – recenzja klasyki

Tytuł: Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka

Autor: A. A. Milne

Ilustracje: Ernest H. Shepard

Tłumaczenie: Irena Tuwim

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla najmłodszych

 

Kubuś Puchatek, czyli Miś o Bardzo Małym Rozumku ma szczególne miejsce w światowej literaturze dziecięcej. Jego postać zrodziła się w 1926 roku w Londynie. Pomysłodawcą Kubusia był oczywiście Alan Alexander Milne, który pisząc o sympatycznym misiu, chciał uszczęśliwić swojego syna Christophera Robina, znanego nam jako Krzyś.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało ostatnio kolekcjonerską wersję Kubusia, która spodoba się współczesnym małym odbiorcom, wzruszy dorosłych oraz zachwyci koneserów. ,,Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka” to dwa najważniejsze tomy przygód przyjaciół ze Stumilowego Lasu, zebrane w jeden.

,,Kubuś Puchatek” jest pierwszym, jaki został napisany w tej serii (1926). Dwa lata później powstała ,,Chatka Puchatka”. W późniejszych latach postać jeszcze bardziej rozkwitła. Zaczęły pojawiać się kolejne bajki z serii, chociaż już pióra innych autorów. Powstało wiele filmów animowanych z ich udziałem. Nawet ostatnio można było zobaczyć w kinach amerykańską produkcję ,,Krzysiu, gdzie jesteś?”.

Obecnie pieczę nad wizerunkiem misia sprawuje The Walt Disney Company.

Pierwotny Kubuś Puchatek wyglądem nieco odbiegał od jego współczesnej wersji disnejowskiej (chociaż trzeba przyznać, że w ostatnim filmie, jakby powrócono w tej kwestii do korzeni). Za stronę wizualną odpowiada Ernest Howard Shepard, dobry znajomy autora.

Książka jest bogato wypełniona jego ilustracjami, które zachwycają także współcześnie. Nie do przemilczenia jest także mapa, znajdująca się na wyklejkach z przodu i z tyłu dzieła. Bardzo charakterystyczna, ze wszystkimi podpisami miejsc, biorących udział w akcji.

Należałoby jednak zacząć od początku i zastanowić się dlaczego Miś Kubuś Puchatek, został właśnie nazwany w ten sposób. Wszystko szczegółowo zostało wyjaśnione w ,,Przedmowie” przez autora. Dla historii ważne jest, że Krzyś otrzymał od taty pluszaka w wyglądzie przypominającym małego niedźwiadka.

Oprócz Kubusia w Stumilowym Lesie zamieszkali także wierni przyjaciele chłopca: Prosiaczek, Kłapouchy, Królik, Sowa, Kangurzyca z Maleństwem. Postać Tygryska zostaje wprowadzona dopiero w drugiej części przygód o Puchatku.

Mają oni rozmaite przygody, podczas których rozśmieszają słuchaczy oraz przemycają w treści ważne wartości. Z ,,Kubusia” można nauczyć się tolerancji, troski o drugiego człowieka, bezinteresowności, wartości przyjaźni. Każdy z bohaterów prezentuje inny zestaw cech i różną osobowość. Królik jest typowym społecznikiem, targany pragnieniem bycia w centrum uwagi. Kłapouchy jest ponury i pesymistycznie nastawiony do świata, ale bardzo łaknący kontaktu z innymi. Kangurzyca jest troskliwa, Tygrysek rozbrykany, a Prosiaczek bardzo ostrożny.

Dzieci z pewnością je pokochają. Książka doskonale nadaje się do głośnego czytania. Dużo jest w niej wyrazów dźwiękonaśladowczych, żartów słownych oraz wierszy i piosenek wymyślanych przez samego Kubusia.

Czytając ,,Kubusia Puchatka. Chatkę Puchatka” nie sposób nie powrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Dzięki pięknemu wydaniu, grubej oprawie, szytym i sztywniejszym stronom, bajka robi naprawdę duże wrażenie.

Myślę, że nikomu nie muszę polecać samego Kubusia, ale uważam, że naprawdę warto polecić to wydanie. Jedna z czytelniczek Bajkochłonki zapytała mnie, jaką książkę Puchatka polecam. Zdecydowanie odpowiedziałam, że jeżeli ktoś chce mieć w domu jeden egzemplarz Kubusia, niech to będzie to wydanie, o którym tutaj piszę.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/kubus-puchatek–chatka-puchatka/p3062.html

 


Poprzedni wpis
Lot Osvalda – recenzja
Następny wpis
Mały rybi król – recenzja
Tags: +1, +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2018, A. A. Milne, blog książkowy, Ernest H. Shepard, Irena Tuwim, klasyka, klasyka literatury dziecięcej, książka dla dzieci, książka którą trzeba przeczytać, książka must have, książka na prezent, Kubuś Puchatek, Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka, Nasza Księgarnia, piękne wydanie Kubusia Puchatka, strona z książkami dla dzieci, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja