fbpx

Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka

Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka

 

Tytuł: ,,Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka

Autor: A. A. Milne

Ilustracje: Ernest H. Shepard

Tłumaczenie: Irena Tuwim

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla najmłodszych

 

Kubuś Puchatek, czyli Miś o Bardzo Małym Rozumku ma szczególne miejsce w światowej literaturze dziecięcej. Jego postać zrodziła się w 1926 roku w Londynie. Pomysłodawcą Kubusia był oczywiście Alan Alexander Milne, który pisząc o sympatycznym misiu, chciał uszczęśliwić swojego syna Christophera Robina, znanego nam jako Krzyś.

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało ostatnio kolekcjonerską wersję Kubusia, która spodoba się współczesnym małym odbiorcom, wzruszy dorosłych oraz zachwyci koneserów. ,,Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka” to dwa najważniejsze tomy przygód przyjaciół ze Stumilowego Lasu, zebrane w jeden.

 

 

 

 

,,Kubuś Puchatek” jest pierwszym, jaki został napisany w tej serii (1926). Dwa lata później powstała ,,Chatka Puchatka”. W późniejszych latach postać jeszcze bardziej rozkwitła. Zaczęły pojawiać się kolejne bajki z serii, chociaż już pióra innych autorów. Powstało wiele filmów animowanych z ich udziałem. Nawet ostatnio można było zobaczyć w kinach amerykańską produkcję ,,Krzysiu, gdzie jesteś?”.

Obecnie pieczę nad wizerunkiem misia sprawuje The Walt Disney Company.

 

Pierwotny Kubuś Puchatek wyglądem nieco odbiegał od jego współczesnej wersji disnejowskiej (chociaż trzeba przyznać, że w ostatnim filmie, jakby powrócono w tej kwestii do korzeni). Za stronę wizualną odpowiada Ernest Howard Shepard, dobry znajomy autora.

 

Książka jest bogato wypełniona jego ilustracjami, które zachwycają także współcześnie. Nie do przemilczenia jest także mapa, znajdująca się na wyklejkach z przodu i z tyłu dzieła. Bardzo charakterystyczna, ze wszystkimi podpisami miejsc, biorących udział w akcji.

 

 

 

 

Należałoby jednak zacząć od początku i zastanowić się dlaczego Miś Kubuś Puchatek, został właśnie nazwany w ten sposób. Wszystko szczegółowo zostało wyjaśnione w ,,Przedmowie” przez autora. Dla historii ważne jest, że Krzyś otrzymał od taty pluszaka w wyglądzie przypominającym małego niedźwiadka.

 

Oprócz Kubusia w Stumilowym Lesie zamieszkali także wierni przyjaciele chłopca: Prosiaczek, Kłapouchy, Królik, Sowa, Kangurzyca z Maleństwem. Postać Tygryska zostaje wprowadzona dopiero w drugiej części przygód o Puchatku.

 

Mają oni rozmaite przygody, podczas których rozśmieszają słuchaczy oraz przemycają w treści ważne wartości. Z ,,Kubusia” można nauczyć się tolerancji, troski o drugiego człowieka, bezinteresowności, wartości przyjaźni. Każdy z bohaterów prezentuje inny zestaw cech i różną osobowość. Królik jest typowym społecznikiem, targany pragnieniem bycia w centrum uwagi. Kłapouchy jest ponury i pesymistycznie nastawiony do świata, ale bardzo łaknący kontaktu z innymi. Kangurzyca jest troskliwa, Tygrysek rozbrykany, a Prosiaczek bardzo ostrożny.

 

Dzieci z pewnością je pokochają. Książka doskonale nadaje się do głośnego czytania. Dużo jest w niej wyrazów dźwiękonaśladowczych, żartów słownych oraz wierszy i piosenek wymyślanych przez samego Kubusia.

 

Czytając ,,Kubusia Puchatka. Chatkę Puchatka” nie sposób nie powrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Dzięki pięknemu wydaniu, grubej oprawie, szytym i sztywniejszym stronom, bajka robi naprawdę duże wrażenie.

 

 

 

 

Myślę, że nikomu nie muszę polecać samego Kubusia, ale uważam, że naprawdę warto polecić to wydanie. Jedna z czytelniczek Bajkochłonki zapytała mnie, jaką książkę Puchatka polecam. Zdecydowanie odpowiedziałam, że jeżeli ktoś chce mieć w domu jeden egzemplarz Kubusia, niech to będzie to wydanie, o którym tutaj piszę.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/kubus-puchatek-chatka-puchatka/2588/ksiazka.html#.W6fiS5MzZE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--