Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1 – recenzja doskonałej klasyki

 

Tytuł: ,,Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1”

Autor: Quino (Joaquin Salvador Lavado Tejon)

Rysunki: Quino (Joaquin Salvador Lavado Tejon)

Tłumaczenie: Filip Łobodziński

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020 (1963)

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Chciałabym przedstawić pewną kilkulatkę z Argentyny – Mafaldę, która ogromnie pasjonowała się…polityką! 

 

Sami musicie przyznać, że to dość osobliwe zainteresowanie jak na małą dziewczynkę. Nie było jednak dnia, żeby nie wysłuchała wiadomości w radio, nie przeglądała prasy w poszukiwaniu nowych informacji czy chociażby nie budziła się rano z pytaniem: ,,czy zniesiono już nierówności na Ziemi?”. 

Konflikty zbrojne, porozumienia, politycy czy regulacje prawne ogromnie ją fascynowały. Marzyła o pokoju na świecie i pewnej, bezpiecznej przyszłości. 

 

 

 

Quino, czyli Joaquin Salvador Lavado Tejon wymyślił jej postać w 1963 roku. Miała stać się bohaterką pewnej kampanii marketingowej dla producenta sprzętu AGD. Kiedy jednak reklama finalnie nie doszła do skutku, Mafalda zadebiutowała w tygodniku Primera Plana. Później zmieniano kilkakrotnie miejsce publikacji, ale jej sława niezmiennie rosła i obecnie jest ogromnie rozpoznawalną postacią nie tylko w Argentynie, ale i na całym świecie.

 

Ogólnie wszystkie przygody Mafaldy to zbiór pasków komiksowych, gdzie każdy porusza jakiś określony temat. Ma krótki wstęp, rozwinięcie i zaskakujący finał. Często są pełne humoru, trafnych spostrzeżeń i błyskotliwych puent. 

 

,,Mafalda” miała być odpowiedzią na wydarzenia z kraju i ze świata. Jej fenomen polega jednak na nietypowym postrzeganiu rzeczywistości. Dziewczynka odbiera wszystko prostolinijnie, ale zarazem niezwykle trafnie. 

 

Ogromną rolę w komiksie odegrały także pozostałe postacie, które autor stopniowo wprowadzał do świata Mafaldy. Bohaterka mieszkała w rodzinnym domu z mamą, tatą, a po jakimś czasie także z bratem. 

Jej przyjaciółmi i zarazem rówieśnikami były przerysowane, ale bardzo różne osobowości. Felipe był najbliższym przyjacielem dziewczynki. Pasjonował się postacią ,,Samotnego jeźdźca”, był bystry, ale nudziły go prace domowe i nie potrafił się zmotywować do ich odrabiania. 

Susanita była dziewczynką, która diametralnie różniła się od Mafaldy. Mówiła wprost, że jej życiowym celem jest urodzenia dziecka i wyjście bogato za mąż. Była wyniosła i przekonana o własnej doskonałości. Mafalda starała się ją prostować, ale w większości przypadków – bezskutecznie. 

Manolito z kolei był chłopcem, którego tata prowadził sklep spożywczy. On także marzył o zrobieniu kariery w tym sektorze. Jego jedynym celem było zarabianie pieniędzy. Susanita często śmiała się z niego i nazywała prostakiem, co tylko chwilowo psuło mu nastrój. 

Ostatnią postacią z grona przyjaciół, którą Mafalda poznała na wakacjach, był Miguelito. To najmłodsze dziecko w tej grupie znajomych. Ciągle bujał w obłokach, był infantylny i niestety skazany na pedantyczną matkę.

 

 

 

 

,,Mafalda” to pełna inspiracji opowieść z niezwykle ciekawymi splotami akcji. Z każdą następną stroną czytelnik przyzwyczaja się do bohaterów, zaczynają go oni rozczulać, kibicuje im i razem z nimi przeżywa kolejne perypetie.

 

Przed lekturą komiksu trzeba pamiętać przede wszystkim o czasach i okolicznościach, w których narodziła się Mafalda. Choć opowiada ona o kilkuletniej dziewczynce, nie jest to lektura dla małych dzieci. Treść kryje się przede wszystkim w nawiązaniach i podtekście kulturowo-politycznym, który dla maluchów będzie z pewnością niezrozumiały. Ten komiks jest zabawny przede wszystkim dla młodzieży i dorosłych. Warto jednak proponować go czytelnikom już powyżej 10. roku życia. 

Pozwoli zainteresować się sytuacją polityczną, wpłynie na większą świadomość starszych dzieci jako obywateli kraju i świata. Z pewnością przyniesie także dużo radości i ciekawych odniesień do własnego życia. 

 

Druga część zbioru jest już w przygotowaniach! 

Polecam do czytania ,,na wyrywki” lub tak jak w moim przypadku – od deski do deski, na jednym wdechu! 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/mafalda-wszystkie-komiksy-tom-1/2755/ksiazka.html#.Xj67Ry2BhGw

Tutaj do obejrzenia film ,,Mafalda” z napisami angielskimi: https://www.youtube.com/watch?v=9UtyrFN4IhM

 

 

Poprzedni wpis
Państwo Burakowie i inne historie – recenzja
Następny wpis
Mój przyjaciel szejk w Stureby – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 1963, 2020, Argentyna, blog książkowy, Filip Łobodziński, Joaquin Salvador Lavado Tejon, klasyka, klasyka literatury, komiks, komiksy dla dzieci, książki argentyńskie dla dzieci, literatura argentyńska, Mafalda, Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1, Nasza Księgarnia, paski komiksowe, polityka, Quino, recenzje książek dla dzieci, recenzje książkowe, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja