Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1 – recenzja doskonałej klasyki

 

 

Tytuł: ,,Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1”

Autor: Quino (Joaquin Salvador Lavado Tejon)

Rysunki: Quino (Joaquin Salvador Lavado Tejon)

Tłumaczenie: Filip Łobodziński

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020 (1963)

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Chciałabym przedstawić pewną kilkulatkę z Argentyny – Mafaldę, która ogromnie pasjonowała się…polityką! 

 

Sami musicie przyznać, że to dość osobliwe zainteresowanie jak na małą dziewczynkę. Nie było jednak dnia, żeby nie wysłuchała wiadomości w radio, nie przeglądała prasy w poszukiwaniu nowych informacji czy chociażby nie budziła się rano z pytaniem: ,,czy zniesiono już nierówności na Ziemi?”. 

Konflikty zbrojne, porozumienia, politycy czy regulacje prawne ogromnie ją fascynowały. Marzyła o pokoju na świecie i pewnej, bezpiecznej przyszłości. 

 

 

 

Quino, czyli Joaquin Salvador Lavado Tejon wymyślił jej postać w 1963 roku. Miała stać się bohaterką pewnej kampanii marketingowej dla producenta sprzętu AGD. Kiedy jednak reklama finalnie nie doszła do skutku, Mafalda zadebiutowała w tygodniku Primera Plana. Później zmieniano kilkakrotnie miejsce publikacji, ale jej sława niezmiennie rosła i obecnie jest ogromnie rozpoznawalną postacią nie tylko w Argentynie, ale i na całym świecie.

 

Ogólnie wszystkie przygody Mafaldy to zbiór pasków komiksowych, gdzie każdy porusza jakiś określony temat. Ma krótki wstęp, rozwinięcie i zaskakujący finał. Często są pełne humoru, trafnych spostrzeżeń i błyskotliwych puent. 

 

,,Mafalda” miała być odpowiedzią na wydarzenia z kraju i ze świata. Jej fenomen polega jednak na nietypowym postrzeganiu rzeczywistości. Dziewczynka odbiera wszystko prostolinijnie, ale zarazem niezwykle trafnie. 

 

Ogromną rolę w komiksie odegrały także pozostałe postacie, które autor stopniowo wprowadzał do świata Mafaldy. Bohaterka mieszkała w rodzinnym domu z mamą, tatą, a po jakimś czasie także z bratem. 

Jej przyjaciółmi i zarazem rówieśnikami były przerysowane, ale bardzo różne osobowości. Felipe był najbliższym przyjacielem dziewczynki. Pasjonował się postacią ,,Samotnego jeźdźca”, był bystry, ale nudziły go prace domowe i nie potrafił się zmotywować do ich odrabiania. 

Susanita była dziewczynką, która diametralnie różniła się od Mafaldy. Mówiła wprost, że jej życiowym celem jest urodzenia dziecka i wyjście bogato za mąż. Była wyniosła i przekonana o własnej doskonałości. Mafalda starała się ją prostować, ale w większości przypadków – bezskutecznie. 

Manolito z kolei był chłopcem, którego tata prowadził sklep spożywczy. On także marzył o zrobieniu kariery w tym sektorze. Jego jedynym celem było zarabianie pieniędzy. Susanita często śmiała się z niego i nazywała prostakiem, co tylko chwilowo psuło mu nastrój. 

Ostatnią postacią z grona przyjaciół, którą Mafalda poznała na wakacjach, był Miguelito. To najmłodsze dziecko w tej grupie znajomych. Ciągle bujał w obłokach, był infantylny i niestety skazany na pedantyczną matkę.

 

 

 

 

,,Mafalda” to pełna inspiracji opowieść z niezwykle ciekawymi splotami akcji. Z każdą następną stroną czytelnik przyzwyczaja się do bohaterów, zaczynają go oni rozczulać, kibicuje im i razem z nimi przeżywa kolejne perypetie.

 

Przed lekturą komiksu trzeba pamiętać przede wszystkim o czasach i okolicznościach, w których narodziła się Mafalda. Choć opowiada ona o kilkuletniej dziewczynce, nie jest to lektura dla małych dzieci. Treść kryje się przede wszystkim w nawiązaniach i podtekście kulturowo-politycznym, który dla maluchów będzie z pewnością niezrozumiały. Ten komiks jest zabawny przede wszystkim dla młodzieży i dorosłych. Warto jednak proponować go czytelnikom już powyżej 10. roku życia. 

Pozwoli zainteresować się sytuacją polityczną, wpłynie na większą świadomość starszych dzieci jako obywateli kraju i świata. Z pewnością przyniesie także dużo radości i ciekawych odniesień do własnego życia. 

 

Druga część zbioru jest już w przygotowaniach! 

Polecam do czytania ,,na wyrywki” lub tak jak w moim przypadku – od deski do deski, na jednym wdechu! 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/mafalda-wszystkie-komiksy-tom-1/2755/ksiazka.html#.Xj67Ry2BhGw

Tutaj do obejrzenia film ,,Mafalda” z napisami angielskimi: https://www.youtube.com/watch?v=9UtyrFN4IhM

 

 

Poprzedni wpis
Państwo Burakowie i inne historie – recenzja
Następny wpis
Mój przyjaciel szejk w Stureby – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja