Rytuały – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: Rytuały
Scenariusz: Alvaro Ortiz
Rysunki: Alvaro Ortiz
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Już dawno żadna książka nie zbudowała wokół swojej fabuły takiej aury tajemniczości jak komiks, o którym opowiadam w tej recenzji. ,,Rytuały” to składająca się z wielu bohaterów oraz różnych historii opowieść na temat symbolu, który jest łącznikiem nie tylko na linii postaci, ale i lat czy przestrzeni.

Komiks to autorskie dzieło Alvaro Ortiza – hiszpańskiego artysty znanego m.in. z ,,Murderabilii” oraz ,,Popiołów”. Tym razem wybierając różne miejsca akcji, snuje on rozważania dotyczące nieco prymitywnych, a jednak niezależnych od czasu rytuałów, które stały się niejako podstawą człowieczeństwa.

Bezwstydna figurka

Jeżeli oczekujecie, że ,,Rytuały” poprowadzą Was do jednoznacznego zakończenia, możecie poczuć się rozczarowani. W tych przeplatanych ze sobą opowieściach o różnych bohaterach wspólna jest nie tylko tajemnica i pewna obsceniczna figurka, która choć przypomina sztukę z czasów starożytnych, to związana z nią cywilizacja uchodzi za znacznie starszą niż nawet ludzie sprzed wielu tysięcy lat.

Strona po stronie ten wymowny symbol wzbudza niepokój sprawiając, że nie można myśleć o nim z obojętnością. To swego rodzaju omen, zwiastun śmierci lub nieszczęścia. Coś, co wzbudza pożądanie, jednocześnie zsyłając na każdego koniec lub upadek.

Zamknięty magazyn

,,Rytuały” rozpoczynają się od zamkniętych drzwi, a właściwie tajemnicy, która się za nimi kryje. Dwóch młodych przyjaciół po odbyciu dziwacznej rozmowy z najemcą, przeprowadza się do nowego mieszkania. Zostają zapewnieni, że generowane przez nich hałasy nie będą problemem, bo pod nimi znajduje się magazyn. Kiedy jednak przez wiele miesięcy nikt do tego magazynu nie zagląda, mężczyźni zaczynają snuć podejrzenia, że coś może być z nim nie tak.

To jednak dopiero początek dziwnych historii. W ,,Rytuałach” wziął bowiem udział także m.in. niespełniony pisarz i entuzjasta Szwecji, guwernantka z zasadami, znawca malarstwa Caravaggia czy drobny kieszonkowiec. W przeplatanych ze sobą opowieściach szybko okazuje się, że figurka to tylko wierzchołek góry lodowej, a powiązań między bohaterami jest znacznie więcej.

Los zapisany w gwiazdach

Kluczem okazuje się niebo, a w zasadzie to, co na nim widać po zastaniu zmroku. Najlepszym na to dowodem są przejścia między kolejnym rozdziałami, rozdzielone wyłącznie granatowymi planszami z ujętymi gwiazdozbiorami. Im bardziej zbliżamy się do końca komiksu, tym wyraźniejszy rysuje się przed nami obraz gwiazd i tego, co one przedstawiają.

,,Rytuały” to z pewnością nietuzinkowa pozycja dla dorosłego czytelnika, któremu proponuje się przyjemną rozrywkę, jednocześnie nie zapewniając gotowej interpretacji. Komiks stworzony po to, aby o nim dyskutować. 

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Rytuały/pokaz.html


Poprzedni wpis
Mała Tarmosia – recenzja nowej serii książek dla dzieci
Następny wpis
Tajemniczy nieznajomy – recenzja klasyki dla dorosłych
Tags: +18, 2023, Alvaro Ortiz, Barcelona, blog książkowy, Caravaggio, Jakub Jankowski, komiks, komiksy dla dorosłych, niepokój, recenzent komiksów, recenzje komiksów, rytuały, symbolizm, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja