Opowieści grozy – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: Opowieści grozy
Seria: Mistrzowie komiksu europejskiego
Scenariusz: Dino Battaglia
Rysunki: Dino Battaglia
Tłumaczenie: Paulina Kwaśniewska-Urban
Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Aż dziwne, że żaden z wydawców nie pokusił się wcześniej o przełożenie na język polski komiksów Dina Battagliego. Włoski twórca słynący ze swojego ekspresyjnego, wyrazistego stylu oraz zamiłowania do wizualnych adaptacji klasycznych powieści, zadziwia narracją, wyborem kadrów oraz wymiarowością przekazu.

Horror w ujęciu komiksowym

Wydawnictwo Mandioca dokładnie 40 lat po śmierci Dina Battagliego wydała komiks ,,Opowieści grozy”. Wielkoformatowe dzieło w twardej oprawie i na szlachetnym papierze zaprasza czytelników do świata najbardziej kultowych historii z dziedziny koszmaru, horroru oraz poematów w stylistyce noir. 

W pozycji znalazły się inspiracje takimi dziełami jak np.:

  • Golem,
  • Zakład,
  • Matka śmierci szkarłatnej,
  • Niezwykły przypadek doktora Jekylla i pana Hyde’a,
  • Pakt.

Nowe ujęcie kultowych powieści grozy

Nie spodziewajcie się jednak, że zbiór ten pozwoli w pełni zagłębić się w klasyczne powieści. Można powiedzieć, że Dino Battaglio wyłuskał z każdej historii esencje, przedstawiając w swojej interpretacji klasykę literatury grozy, a nawet własny tekst, gdzie punkt ciężkości kładziony jest na tematach takich jak śmierć, sprawiedliwość, sąd czy zło lub dobro. 

Nie sposób jednak na podstawie tych kilku czy nawet kilkunastu plansz odpowiednio poznać cały kanon i uzyskać szeroki kontekst historii. ,,Opowieści grozy” przeznaczone są więc raczej dla tych osób, które już wcześniej miały styczność z kultowymi dziełami J. L. Borgesa, Edgara Allana Poego, Roberta Louisa Stevensona czy P.H. Lovercrafta. Ten zbiór komiksowych horrorów ma być więc możliwością odkrycia ich raz jeszcze. Spojrzenia na teksty w sposób świeży, nowy, czasami zaskakujący.

Opowieść obrazem

Wizualne rozwiązania w ,,Opowieściach grozy” sprawiają z kolei, że historie przykuwają na długie minuty także ze względu na pewną aurę tajemniczości, która im towarzyszy. Battaglio postarał się, żeby na przedstawiane scenerie padały niepokojące cienie, a bohaterowie mieli w oczach pewnego rodzaju szaleństwo.

Niektóre rysunki przypominają z kolei czarne obrazy, w których ktoś zdrapał kolor do białości. Jeżeli taki widok nie wywoła w czytelniku dreszczów, będę tym szczerze zdziwiona. Co więcej, zwielokrotnione słowa, ukazywane pod różnymi postaciami, które nie tylko działają jak echo w pustej, pozbawionej życia przestrzeni, ale także wzmacniają wypowiedź bohaterów, skutecznie zapisują w pamięci te opowieści.

Opowieści grozy – Mistrzowie komiksu europejskiego

Z pewnością jest to komiks pod wieloma względami przełomowy i nieszablonowy. Wymykające się schematom kadry, liternictwo pełniące funkcję wzmacniania przekazu czy budząca emocje narracja pozwala na nowo zanurzyć się w świat klasyki gatunku.

Co więcej, wraz z ,,Opowieściami grozy” zapowiedziana zostaje nowa seria wydawnictwa Mandioca. ,,Mistrzowie komiksu europejskiego” to obietnica doskonałych, podobnych dzieł, odkurzonych i ponownie przywróconych na półki miłośników kanonu.

Polecam ,,Opowieści grozy” czytelnikom dorosłym.

Link do strony wydawnictwa: https://mandioca.pl/pl/p/Opowiesci-grozy/924


Poprzedni wpis
Antygona w komiksie – recenzja
Następny wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 64
Tags: +100, +18, 2023, Allan Poe, Borges, Dino Battaglia, Horror, horror w komiksie, klasyka gatunku, komiksy, komiksy dla dorosłych, Mandioca, Mistrzowie komiksu europejskiego, Opowieści grozy, Paulina Kwaśniewska-Urban, recenzent książek, recenzje komiksów, recenzje książek, Stevenson, Wydawnictwo Mandioca

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja