Pawełek Pinokio – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: Pawełek Pinokio

Scenariusz: Lucas Varela

Rysunki: Lucas Varela

Tłumaczenie: Jakub Jankowski

Wydawnictwo: Mandioca

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla dorosłych

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów w historii literatury jest… Pinokio. Pajacyk, który ma słabość do brojenia, wpadania w tarapaty i wciągania w nie innych. Postać, która unika zazwyczaj konsekwencji swoich czynów i dostaje niezliczoną ilość kolejnych szans.

 

Wszyscy znają ,,Pinokia” i jego mnogie przewinienia, a mimo to zdecydowana większość i tak ciągle mu kibicuje. 

 

Nakładem Wydawnictwa Mandioca ukazała się jednak ostatnio książka, która zupełnie zmienia punkt widzenia tego, jak można postrzegać tego drewnianego bohatera! Która podejmuje trudną próbę osądzenia go i wymierzenia konsekwencji. Co więcej, jest to zdecydowanie pozycja dla dorosłych czytelników.

 

 

,,Pawełek Pinokio” to komiks Lucasa Varela, którego możecie kojarzyć już ze złożonej powieści graficznej ,,Człowiek (kliknijcie w tytuł, żeby przenieść się do recenzji). Jego prace choć budzą niepokój i powodują w czytelnikach wrażenie dyskomfortu, zachwycają monochromatycznością oraz pożądanym zarazem dynamizmem.

 

W najnowszej pozycji szczególnie sama warstwa wizualna jest zabawą z łączeniem makabryczności i karykatury. Rozczłonkowane ciała, hybrydy, pełzające robaki czy nagie, powykręcane z bólu ciała to jednak jedyny słuszny pejzaż dla tej historii. Lwia część jej akcji dzieje się bowiem w… piekle.

 

 

Pinokio o imieniu Pawełek jest już dorosły i ciągle niczego się nie nauczył. Mało tego – teraz w dodatku sieje zamęt w umysłach kobiet, za nic mają wszelkie konsekwencje. Kiedy skazują go pierwszy raz na śmierć i Pinokio próbuje okłamać boga, szybko zostaje sprowadzony do piekielnych czeluści. Pawełek nie ma jednak ochoty spędzić tam wieczności. Co więcej, jako nie-do-końca-człowiek… nie odczuwa bólu, czyli tego, co jest esencją piekła. 

 

Pawełek stosuje różne fortele, które umożliwiają mu… ponowne wrócenie na ziemię.

 

 

,,Pawełek Pinokio” to nie tylko zabawa klasyką literatury dziecięcej. W komiksie pojawia się także postać Dantego oraz inspiracje jego kręgami piekieł z ,,Boskiej komedii”. Nawiązań do innych dzieł jest jednak więcej. Oprócz mniej poważnych jak ,,Czerwony Kapturek”, do bardziej wyrafinowanych – ,,Iliada”; można mnożyć przykłady, jednocześnie dając się prowadzić historii.

 

Nie spodziewajcie się po ,,Pawełku Pinokio” głębokiej treści i drugiego dna. To jednowymiarowe przeżycie, które jednak jest ciekawą perspektywą na tego kultowego bohatera. Pokazuje nam jeden z bardziej rozbudowanych obrazów diabłów. Podchodzi z dystansem do kwestii moralności oraz pozwala wierzyć, że choć sprawiedliwość będzie ścigać każdego, niekoniecznie musi dosięgnąć swojego celu.

 

Polecam wszystkim dorosłym miłośnikom niewysublimowanego poczucia humoru.

Link do strony Wydawnictwa: https://mandioca.pl/katalog/komiks/pinokio

 

 

Poprzedni wpis
Chłopiec z gór – recenzja
Następny wpis
Inspektor Kiwi – recenzja patronatu oraz audiobooków
Tags: , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja