fbpx

Lincoln 5 – recenzja komiksu dla nastolatków i dorosłych

Lincoln 5 – recenzja komiksu dla nastolatków i dorosłych

Tytuł: ,,Lincoln 5”

Seria: Lincoln

Scenariusz: Olivier Jouvray

Rysunki: Jérôme Jouvray

Kolor: Anne-Claire Jouvray

Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Odwieczna walka dobra ze złem jest inspiracją dla wielu twórców, oferuje nieskończone możliwości fabularne, a przede wszystkim potrafi zaangażować każdego czytelnika. 

 

,,Lincoln” to komiksowa seria od Wydawnictwa Timof Comics, która opowiada o pewnym nieśmiertelnym rewolwerowcu, którego Bóg i Diabeł próbują przeciągnąć na swoją stronę. 

 

Rozpoczęłam swoją przygodę z tym cyklem od piątej części, moja recenzja będzie więc pozbawiona kontekstu całości. Z pełnym jednak przekonaniem stwierdzam, że czytanie ,,Lincolna” nie zważając na kolejność jest wykonalne, a co więcej – sprawia dużo dzikiej przyjemności. 

 

 

 

Główny bohater ,,Lincoln 5” zażywa przyjemnej, odwiecznej drzemki, kiedy jego sen zakłóca sprzeczka Boga z Diabłem. Na pierwszy rzut oka wyglądają oni jak normalni mężczyźni w bardziej zaawansowanym wieku, ale z tego co do siebie mówią jasno wynika, że z normalnością mają niewiele wspólnego.

 

Lincoln budzi się i po raz kolejny musi zakosztować życia i opowiedzieć się po właściwej stronie sporu. Trafia do Francji początków XX wieku, krótko po zakończeniu I wojny światowej. Szybko spotyka głośnego Amerykanina włoskiego pochodzenia, któremu udaje się przeciągnąć go na stronę rodzącego się nurtu komunistycznego. 

Lincolnowi podobają się wykrzykiwane przez niego hasła o braku panów i boga. Wspólnie wyruszają do Ameryki, żeby walczyć z tamtejszą burżuazją oraz próbować wyrównać poziom życia społeczeństwa. 

 

Kiedy jednak Włosi zbyt radykalnie podchodzą do zmieniania świata, Lincoln próbuje się wycofać. W między czasie odwiedza go także Diabeł oraz Bóg. Ten pierwszy (starym zwyczajem) zastosuje pewną zasadzkę, w którą Lincoln z przyjemnością wpadnie. 

 

Ostatnie strony piątej części serii mają dość niespodziewany finał. Trzeba przyznać, że najbardziej zszokowany będzie chyba sam Bóg.

 

 

 

 

,,Lincoln 5” to pełna humoru opowieść w formie świetnie narysowanego komiksu, która przez pryzmat historycznych wydarzeń pokazuje ludzką naturę, skłonność człowieka do podejmowania prób zmieniania świata i układania go na obraz swoich własnych wyobrażeń. 

 

To ukazanie uniwersum w którym wszystko rządzi się prawem przypadku, gdzie Bóg z jednej strony daje ludziom własną wolę, ale z drugiej nie do końca wierzy, że sobie z nią poradzą. Gdzie w końcu Diabeł przesuwa granice, wydaje się bardziej współczesny i wyrozumiały dla ludzkiego gatunku. 

,,Lincoln 5” to bardzo ciekawa propozycja dla starszych czytelników. Polecam ją każdemu powyżej 16-ego roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Lincoln+5/pokaz.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment