Odkrywamy wulkany, gwiazdy i planety – recenzja 2 książek

Tytuły: Odkrywamy wulkany, Odkrywamy gwiazdy i planety
  Seria: Dlaczego? Kiedy? Jak?
Tekst: Sandra Noa, Andrea Erne
 Ilustracje: Silke Voight, Markus Humbach
➜ Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk

Wydawnictwo: Sam
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 
Ocena ogólna: wybitna


Raptem dwa miesiące minęły od premiery książek, które ukazały się w ramach bestsellerowej serii z okienkami dla dzieci Dlaczego? Kiedy? Jak?, a już wydawnictwo Sam prezentuje następną parkę nowości!

Popularnonaukowe książki z okienkami dla maluchów

Przyznam szczerze, że jestem wielką fanką tego cyklu; nie tylko ze względu na różnorodność tematów, podejście autorów do małego czytelnika czy element interaktywny, jakim są klapki na niemal każdej stronie.

Dlaczego? Kiedy? Jak? jest serią, która rozbudza głód wiedzy, inspiruje oraz za pomocą prostego tekstu i realistycznych ilustracji, nie rezygnuje z trudnych na pozór tematów, których zazwyczaj nie oferuje się przedszkolakom.

Odkrywanie świata razem z dziećmi

Przedszkolaki jak i dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej chcą jednak wiedzieć. Bezustannie zasypują rodziców oraz rodzinę pytaniami, na które nawet dorośli nie zawsze znają odpowiedzi. Cykl Dlaczego? Kiedy? Jak? służy więc właśnie jako merytoryczna pomoc w takich chwilach. 

Nie uciekajmy od odpowiedzi, po prostu szukajmy ich w takich książkach jak te. Najlepszym na to przykładem jest: Odkrywamy wulkany oraz Odkrywamy gwiazdy i planety. Dwie nowości, dzięki którym świat będzie nieco mniej tajemniczy, a bardziej przystępny.

Linki do pozostałych recenzji książek z tej serii znajdziecie na końcu tego artykułu.

Odkrywamy wulkany

Autorka Sandra Noa z ilustratorką Silke Voight stworzyły książkę, która opowiada o jednym z najbardziej fascynujących zjawisk przyrodniczych. Od dawna deklaruję się jako entuzjastka wulkanów, dlatego pierwsza staram się sięgać po pozycje opisujące ich fenomen.

Odkrywamy wulkany podzielona została na rozmaite tematy: począwszy od budowy wnętrza Ziemi i skutku występowania wulkanów, aż po same erupcje, ich skalę oraz zniszczenia jakie niosą.

Książka porusza jednak i kwestie może mniej oczywiste, a równie ciekawe – dlaczego nie wszystkie góry są wulkanami, dlaczego różnią się one od siebie wyglądem czy jakie kamienie szlachetne zawdzięczamy erupcjom.

W Odkrywamy wulkany znalazła się nawet jedna strona nieco nawiązująca treścią do następnej nowości wydawnictwa Sam. To pełna ciekawostek pozycja, która będzie doskonałym wprowadzeniem do świata wulkanów dla dzieci.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/produkt/odkrywamy-wulkany/

Odkrywamy gwiazdy i planety

Być może pamiętacie inną, podobną pozycję z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?. Chętnie Wam opowiem czym różni się Odkrywamy gwiazdy i planety od Odkrywamy kosmos.

Andrea Erne oraz Markus Humbach tym razem skupili się przede wszystkim na ciałach niebieskich, ale i wspomnieli o odkryciach, stacji kosmicznej, sondach czy też eksploracji Marsa. 

Autorka w poprzedniej książce położyła nacisk przede wszystkim na relację człowieka z kosmosem, uzupełniając temat podstawową wiedzą o wszechświecie. W Odkrywamy gwiazdy i planety pierwsze skrzypce grają przede wszystkim tytułowe gazowe olbrzymy i kule powstające ze skał, lodu lub gazu. 

Książka przybliża czytelnikom nie tylko te obiekty znajdujące się bardzo daleko, ale i wspomina także o wyjątkowości Ziemi, powstaniu Księżyca czy zachęca do aktywnego obserwowania nocnego nieba.

Dla kogo kierowane są te książki?

Moim zdaniem Odkrywamy gwiazdy i planety jest poziom wyżej pod kątem trudności niż Odkrywamy kosmos. Zarówno jednak pierwsza jak i druga książka oferują zupełnie nową wiedzę, świetnie się uzupełniając.

Sugerowany wiek +3 lat dla Odkrywamy gwiazdy i planety oraz Odkrywamy wulkany jest jednak chyba trochę zbyt entuzjastyczny. Zdaję sobie sprawę, że znajdą się młodsze dzieci, które zaangażują się w treść, ale najwcześniej polecałabym te książki odbiorcom 6 lub 7-letnim. Oni również będą mieć frajdę z otwierania okienek, a dużo lepiej przyswoją wiedzę, która tam się znajduje. 

Polecam te pozycje jako ciekawe opcje prezentowe.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/produkt/odkrywamy-gwiazdy-i-planety/

Pozostałe recenzje książek z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?:

Poprzedni wpis
Niezłe ziółka i Cwane bestie – recenzja popularnonaukowych książek
Następny wpis
Jak Grinch skradł i stracił Święta – recenzja książek na Gwiazdkę
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2024, Andrea Erne, Anita i Robert Jonczyk, blog książkowy, Dlaczego? Kiedy? Jak?, gwiazdy, kosmos, książka na prezent, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, książki z okienkami, Markus Humbach, Odkrywamy gwiazdy i planety, Odkrywamy wulkany, planety, Sam, Sandra Noa, Silke Voight, wulkan, wulkany, Wydawnictwo Sam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja