Jak żyjemy w społeczeństwie i Jak chronimy zwierzęta – recenzja

Tytuły: Jak żyjemy w społeczeństwie, Jak chronimy zwierzęta
  Seria: Dlaczego? Kiedy? Jak?
Tekst: Patricia Mennen, Andrea Erne 
 Ilustracje: Markus Humbach, Anne Ebert
➜ Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk

Wydawnictwo: Sam
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 
Ocena ogólna: wybitna


Często zastanawiam się jak będzie wyglądał świat, kiedy mój syn będzie dorosły. Chociaż sama nie wiem czy to ,,zastanawiam” jest akurat dobrym słowem. Może bardziej pasowałoby ,,martwię”.

Lepszy świat dzięki książkom

Żyjemy w czasach, w których teoretycznie wszystko jest możliwe. W zdecydowanej większości nie musimy walczyć na froncie, mamy bardzo wygodne domy i prawie każdy rodzaj rzeczy pod dostatkiem. Mimo to, przyszłość jawi się nam jako jedna wielka niewiadoma.

Tylko bycie świadomym, ale i otwartym na potrzeby innych ludzi sprawi, że świat może stać się lepszym, bezpieczniejszym miejscem. I wiecie co? Ta wizja stała się teraz bardziej realna dzięki dwóm książkom, które ukazały się nakładem wydawnictwa Sam.

Popularnonaukowa seria książek dla dzieci

Czym jest seria Dlaczego? Kiedy? Jak? chyba nie muszę Wam już mówić. Dla tych jednak, którzy obudzili się z długiego snu albo zupełnie nowych w świecie literatury dziecięcej, w telegraficznym skrócie – to cykl popularnonaukowych książek dla dzieci z okienkami. Można w nich znaleźć najważniejsze informacje o świecie.

Zazwyczaj dotykają one kwestii, które wyjątkowo interesują najmłodszych, jak np. wspólne odkrywanie kosmosu, przyglądanie się z bliska profesji strażaka, poznawanie dinozaurów, jazdy konnej czy samochodów. Pełną listę zrecenzowanych przeze mnie książek z serii Dlaczego? Kiedy? Jak? znajdziecie na końcu tego artykułu.

Jak żyjemy w społeczeństwie

Czas na pozycję, którą honorowym patronatem objął polski Rzecznik Praw Dziecka. Jak żyjemy w społeczeństwie jest książką zmieniającą perspektywę najmłodszych na to, kim są. Pozwala im ona spojrzeć na siebie jako obywateli oraz członków społeczności.

Zaglądając w poszczególne okienka dzieci poznają różnorodność rozmaitych grup, czytają o ich świętach, zasadach, ale i konfliktach. W Jak żyjemy w społeczeństwie autorka Patricia Mennen konfrontuje czytelnika także z takimi kwestiami jak bycie wykluczonym oraz co to znaczy, prawa człowieka (w tym prawa dziecka) czy poczucie wspólnoty.

To niezwykle ważna lektura, która porusza mnóstwo istotnych tematów. Posługując się wieloma tekstowymi i wizualnymi przykładami, pokazuje dzieciom jak należy zachowywać się w konkretnych sytuacjach, ale również – jak reagować i jaką postawę przyjąć w chwilach, które wymagają naszego działania.

Polecam Jak żyjemy w społeczeństwie wszystkim dzieciom powyżej 3 lat.
Książka dostępna tylko na stronie wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/produkt/jak-zyjemy-w-spoleczenstwie/

Jak chronimy zwierzęta

Żeby rzeczywiście było na świecie lepiej, nie wystarczy jednak dobre porozumienie międzyludzkie. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o zwierzętach, które nie są w stanie zadbać o własne interesy na dużą skalę.

Kolejną książką z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?, której premiera miała miejsce niedawno, jest Jak chronimy zwierzęta. Pewnie niektórzy powiedzą, że lektur o ochronie zwierząt dla dzieci jest sporo… i będzie w tym trochę racji, jednak w rzeczywistości – taka pozycja jak ta, jest tylko jedna.

W Jak chronimy zwierzęta autorka Andrea Erne nie tylko tłumaczy, dlaczego w ogóle postawa biorąca zwierzaki pod ochronę jest ważna, ale przede wszystkim podsuwa wiele pomysłów jak nawet małe dziecko może zrobić coś dobrego w tej sprawie.

Czytelnicy dowiadują się co zagraża morskim zwierzętom, dlaczego potrzebujemy owadów, w jaki sposób możemy ułatwić życie zwierzakom, i wiele, wiele więcej. Jestem przekonana, że Jak chronimy zwierzęta rozbudzi w co najmniej kilku dzieciakach wielką pasję oraz miłość do zwierząt oraz pozwoli im je lepiej rozumieć.

Dzięki licznym okienkom i ciekawostkom, nawet dorośli dowiedzą się z tej książki rzeczy, które w nawale codziennych obowiązków mogły gdzieś umknąć. Polecam Jak chronimy zwierzęta każdemu, powyżej 3 roku życia. To piękna pozycja kształtująca wrażliwość i empatię najmłodszych.

Książka dostępna jest tylko na stronie wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/produkt/jak-chronimy-zwierzeta/

Wszystkie recenzje książek z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?:

Poprzedni wpis
Co zrobi Frania? Wytrwałość – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Dobre bajki o tym, że najważniejsza jest miłość – recenzja
Tags: +10, +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, Andrea Erne, Anita i Robert Jonczyk, Anne Ebert, blog książkowy, Dlaczego? Kiedy? Jak?, Jak chronimy zwierzęta, Jak żyjemy w społeczeństwie, książka na prezent, książki kartonowe, książki na prezent, książki z okienkami, Markus Humbach, ochrona zwierząt, Patricia Mennen, prawa człowieka, recenzent książek, recenzje książek, Sam, społeczeństwo, Wydawnictwo Sam, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja