Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać – recenzja przedpremierowa

Tytuł: Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać

Seria: Dlaczego? Kiedy? Jak?

Autorka: Doris Rubel

Ilustracje: Doris Rubel

Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk

Wydawnictwo: Sam

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Być może niektórym z czytelników przyjdzie do głowy myśl, że jak na wtorek rano wzięłam sobie na tapetę dość poważny temat. Są rodzice, którzy wręcz otwarcie uważają, że nauczyć dwulatka dzielenia się, współpracy oraz empatii, to zadanie tak trudne jak wyprawa wysokogórska solo, opanowanie języka mandaryńskiego w tydzień czy czerpanie przyjemności z zakupów w wigilijny poranek (możliwe, ale jednak mało prawdopodobne).

 

A jednak powstają książki, które nie tylko pokazują te idealne i pełne zrozumienia dzieci niczym z reklam serków wiejskich, ale nawet wydawane są lektury, które pozytywnie wpływają na maluchy i przy okazji uświadomią je jak ważne są to sprawy.

 

 

Wydawnictwo Sam, które rozpieściło nas informacją, że ma zamiar wydać wiele z pozycji niezwykle popularnej, niemieckiej serii ,,Wieso? Weshalb? Warum?”, nie rzuca słów na wiatr! Po wiosennej premierze ,,Prawdziwych księżniczek, które są dedykowane dzieciom powyżej 4 roku życia, przyszedł czas na kolejne dwie nowości!

 

Tym razem ukazała się mniejsza formatem pozycja dla juniorów – ,,Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać” oraz piękna książka dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych ,,Odkrywamy kosmos” (o niej napiszę już wkrótce).

 

Wszystkie te lektury łączy fakt, że mają okienka, a w środku znajdują się rolki podobne do tych z segregatora (dzięki czemu dzieciom łatwiej przewracać strony). Książki są bardzo solidnie wykonane i wyprodukowano je z materiałów z odpowiedzialnych źródeł.

 

 

O czym jest jednak ,,Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać” ?

Na rozkładówkach przedstawiono sytuacje związane z przedszkolem/żłobkiem, między rodzeństwem w domu czy z kolegami i koleżankami na placu zabaw. Główną bohaterką jest Zosia oraz jej rodzina, choć w rzeczywistości każda postać ma tutaj znaczącą rolę. Dziewczynka nie zawsze potrafi porozumieć się z bliskimi – zabiera innym zabawki, jest zazdrosna o opiekunów czy nie potrafi się dzielić.

 

Książka w prosty sposób tłumaczy, dlaczego zasady są ważne. Uświadamia na przykład jak istotnym jest, żeby komuś nie przerywać, gdy ten ktoś mówi. Uczy czym jest kompromis, jak zachować się po kłótni oraz jak wspierać dzieci z niepełnosprawnościami czy te będące nowe w grupie. Dodatkowo na końcu książki umieszczono prostą zabawę w sprzątanie pokoju, żeby zapewnić maluchom także bardziej rekreacyjną część i zachęcić do dbania o czystość.

 

 

Siłą ,,Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać” jest przede wszystkim prostota i klarowność. Narracja wytycza jasne zasady, które przestrzegane sprawiają, że zarówno my będziemy przyjaźni dla otoczenia, jak i ono będzie przyjazne nam. 

 

Uważam, że taka książeczka powinna znaleźć się w każdym domu z dziećmi powyżej 2 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/produkt/jak-sie-dzielic-wspolpracowac-i-sobie-pomagac/

Do 01.11.21 obowiązuje zniżka na wszystkie książki Wydawnictwa Sam! Z kodem: SAM10, otrzymujecie 20% rabatu na każdy tytuł! 

 

Poprzedni wpis
Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie – recenzja
Następny wpis
Maleńkie Królestwo – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, 2021, Anita i Robert Jonczyk, blog książkowy, Dlaczego? Kiedy? Jak?, Doris Rubel, dzielenie się, empatia, jak nauczyć dziecko dzielenia się, Jak się dzielić współpracować i sobie pomagać, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, książki o zachowaniu dla dzieci, książki z okienkami, pomaganie, recenzent książek, recenzje książek, Sam, Wydawnictwo Sam

4 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja