Buziak? Nie! – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: Buziak? Nie!

Autor: Barbara Rose

Ilustracje:  Volker Fredrich

Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk

Wydawnictwo: Sam

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Pamiętam, że zbyt wylewne witanie się z dalszą rodziną zawsze budziło we mnie spory dyskomfort. Jestem przekonana, że żadnemu dziecku nie sprawia przyjemności cmokanie go przez ciocie, wujków czy sąsiadki, tulenie przez nazbyt wyperfumowane panie czy kłucie brodami przez rubasznych mężczyzn.

Jak więc możliwe, że kiedy dzieci dorastają i same stają się rodzicami, godzą się na takie traktowanie? Dlaczego nie pozwalają być najmłodszym asertywnymi?

Powodów może być wiele, ale myślę, że jednym z nich jest na pewno… krótka pamięć. Takie niezbyt komfortowe sytuacje po prostu wyrzuca się ze świadomości i później namawia dziecko na czułe przywitanie z rodziną, żeby nie wyjść na oziębłych i stroniących od bliskich.

Na szczęście ,,Buziak? Nie!” to nowość książkowa od Wydawnictwa Sam, która przypomina, jak niezwykle ważne jest pozwolić dzieciom sprzeciwić się. Dać im możliwość wyboru, a przede wszystkim NIE ZMUSZAĆ do zbyt wylewnego witania się z dorosłymi.

Autorką tego kolorowego picturebooka jest Barbara Rose, a ilustracje stworzył do niego Volker Fredrich.

Głównym bohaterem książki jest kilkuletni Leon, który aż nadto rozumie, co znaczy mieć w rodzinie miłośników całowania i przytulania przy każdym spotkaniu i pożegnaniu.

Pewnego dnia postanawia się zbuntować i podczas uroczystości rodzinnej w ogóle nie wychodzić z pokoju. Ma na szczęście także starsze rodzeństwo, które zdradza mu, jak uniknąć tych czułych przywitań od cioci czy babci.

,,Buziak? Nie!” zaskoczył mnie w ogólnej wymowie. Wiedziałam, że będzie to książka, która przede wszystkim porusza kwestię przestrzeni osobistej oraz uświadamiania dziecku, że nie musi zgadzać się na zachowania dyktowane przez dorosłych spoza najbliższej rodziny.

Nie podejrzewałam jednak, że tutaj akcja rozwinie się wręcz odwrotnie, w hiperbuziakoholizm! Leon bowiem wykazał się nie lada sprytem i nie powiedział dorosłym o swojej niechęci do przywitań. On zrobił coś zupełnie innego!

Nie zdradzę zakończenia, żeby książka mogła zaskoczyć każdego z taką samą mocą.

Podkreślę jednak, że ,,Buziak? Nie!” to pozycja, która daje doskonałą sposobność do rozmów na tematy związane z asertywnością i pozwala lepiej otworzyć się dziecku. To także książka, która powinna być sugerowana… dorosłym, którzy często sami powinni chwilę pomyśleć i następnym razem trochę odpuścić ze zbyt wylewnymi przywitaniami.

,,Buziak? Nie” to więc lektura zarówno dla dzieci od 3. lat, jak i niektórych starszych czytelników 😉

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/produkt/buziak-nie/

UWAGA! Od 13.09 do 23.09 trwa przedsprzedaż książki na stronie Wydawnictwa!

Na facebookowej grupie Książki Montessori friendly można upolować kod rabatowy: -20%!

Poprzedni wpis
Czy warto mieć konto na Storytel?
Następny wpis
Einstein na wiązce światła – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2019, Anita i Robert Jonczyk, asertywność, Barbara Rose, blog o książkach, buziak, Buziak? Nie!, edukacja seksualna, książka obrazkowa, książki dla dzieci, literatura dziecięca, nowość książkowa, picturebook, recenzent, recenzje książek, rodzina, Sam, Volker Fredrich, witanie się, Wydawnictwo Sam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja