Ostatnio dostałam możliwość przetestowania nowości – układanek dla najmłodszych. Są one przeznaczone dla dzieci w przedziale wiekowym od roku do trzech lat. Możecie je znaleźć pod nazwą ,,Układanki Malucha”.
Na pierwszy rzut oka zachwyciły mnie ilustracjami. Trzeba przyznać, że Kapitan Nauka bardzo dba o stylistykę swoich produktów. Grafiki są zawsze miłe dla oka, spójne kolorystycznie i pozbawione kiczowatych rysunków. Moim zdaniem to bardzo ważne, bo kształtowanie poczucia estetyki już u najmłodszych dzieci jest szalenie istotne.
Podzieliłam je sobie według dwóch kategorii. Pierwsza to ilość puzzli w pudełku.
Możemy wybrać zestaw z dwoma częściami lub trzema. Co jest dosyć oczywiste, te z większą ilością puzzli są nieco trudniejsze.
W pudełkach z dwoma częściami znajdziemy takie tematy jak: Kształty, Angielski. Liczby oraz Znajdź zwierzę.
W pudełku o kształtach zadaniem dziecka jest odszukanie puzzelka w którym pojawiają się dwa takie same kształty. Dużym ułatwieniem jest również kolor, który jest taki sam na dwóch obrazkach. Nie jest to jednak zwykła gra z dopasowaniem takich samych części. Dwa puzzle różnią się od siebie. Po pierwsze tam, gdzie jest tylko kształt rozmiar puzzla jest mniejszy, a po drugie na części pasującej dany kształt np. kwadrat jest wkomponowany w jakiś przedmiot – w tym przypadku dom, gdzie kwadratowy jest budynek.
Podobnie rzecz ma się w przypadku pudełka ze znajdywaniem zwierząt. Musimy odszukać naturalny domek małego pajączka, czyli pajęczynę. Ułatwieniem jest to, że na tej pajęczynie jest już również mały pająk. Dwa pasującego puzzle są także w tym samym kolorze, co znacznie ułatwia poszukiwania.
Trochę inaczej wygląda to w części z angielskimi liczbami. Tam mamy podaną tylko cyfrę wraz z angielskim podpisem, a na kolejnym puzzlu jest pasująca ilość różnych elementów. Mogą być to skarpetki, pizza czy kredki.
Tutaj nieocenioną pomocą dla takich maluchów będzie właśnie kolorystyka, która funkcjonuje tak jak w przypadku innych części Układanek, czyli jest taka sama w przypadku dwóch pasujących części.
Czas na pudełka z trzema puzzlami. Tutaj znajdziemy takie tematy jak: Angielski. Kolory, Co pasuje? oraz Angielski. Zwierzęta.
W przypadku pudełek z nauką języka angielskiego schemat wygląda dosyć podobnie. W środku układanki mamy angielskie słowo – nazwę zwierzęcia lub koloru, a po lewej i prawej stronie musimy dopasować obrazki.
W Kolorach słowo dodatkowo napisane jest w barwie, którą opisuje. Na przykład czcionka napisu ,,red” jest czerwona.
Chyba najtrudniejszą częścią są więc ,,Zwierzęta”. Po raz kolejny, nie trzeba jednak umieć czytać, żeby prawidłowo dopasować puzzle, ponieważ układanki są w tym samym kolorze.
Moim ulubionym pudełkiem jest jednak to z ,,Co pasuje?”. W tej 3-częściowej układance mamy dwa elementy (z prawej i lewej strony), które są składową tego, co widzimy w środku. Przykładem może być obrazek z deszczem i obrazek z parasolem, które dają parasol w czasie deszczu. Jest to fajna zabawa, która przygotowuje dziecko do kojarzenia elementów i łączenia ich w pary.
,,Układanki Malucha” oprócz tego, że mają nieocenione wartości edukacyjne, bo przecież mogą posłużyć jako materiał do nauki kolorów, rozróżniania kształtów czy chociażby oswajania się z językiem angielskim, to także pięknie razem się prezentują. Zostały tak pomyślane, że każde dodatkowe pudełko tworzy serię, która pięknie wygląda na dziecięcej półce.