Ta-da! – recenzja

Tytuł: ,,Ta-da!”

Autor: Canizales

Ilustracje: Canizales

Wydawnictwo: Tatarak

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych 

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Czym powinna cechować się dobra książka dla najmłodszego odbiorcy?

– Powinna być wartościowa, ale prosta w odbiorze.

– Powinna być ciekawa i przygotowana według potrzeb.

– Powinna być trwała. Najlepiej wykonana z dobrego jakościowo papieru, z tekturowymi stronami.

– Powinna być bezpieczna. Z zaokrąglonymi rogami i nie za ciężka.

– Powinna być ładna wizualnie i estetyczna. Kolorowa, ale bez krzykliwych, gryzących się między sobą kolorów.

 

Wszystkie te wytyczne, które wymieniłam powyżej, spełnia książka ,,Ta-da!”. Nie dość, że wypełniła wszystkie punkty z listy, to jeszcze oferuje coś więcej. O tym ,,więcej” chciałabym tutaj napisać.

 

 

 

 

,,Ta-da!” to książka skierowana dla młodszych czytelników od 2-ego roku życia. Na pierwszy rzut oka to kartonikowa pozycja z wyciętymi wewnątrz kształtami. Uczy malucha je odróżniać, oraz zgadywać tylko na podstawie konturów z czym ma do czynienia. To ćwiczenie rozwija dziecięcą wyobraźnię i pomaga w lepszym funkcjonowaniu.

 

,,Ta-da!” to jednak książka robiąca jeszcze jeden krok naprzód. Pokazuje, że pierwsze wrażenie nie zawsze musi być trafione. Poza tym jeden kształt może oznaczać równocześnie dwie różne rzeczy. Przykładem niech będzie tutaj kształt konia. Wystarczy, że w kontury wstawimy kreski (które jeszcze przed chwilą mogły być deszczem) i mamy zebrę!

 

Takich przykładów w tej książce nie brakuje. Dzieci świetnie się przy niej bawią, bo co chwilę są zaskakiwane nowymi interpretacjami. Lwica za sprawą pizzy zostaje jaguarem, a łosoś dzięki krzesłu z białymi nogami staje się błazenkiem.

 

 

 

 

Książka jednak kończy się w zupełnie zadziwiający sposób. Ostatnim przedstawionym zwierzęciem jest motyl, który po odwróceniu strony, zamienia się w chłopca ubranego w piżamę. Autor wysyła tym samym sygnał do czytelnika, że książka się skończyła i pora iść spać.

 

Dodatkowo każda strona ma inny kolor, co ułatwia naukę nazywania barw. Jednak w zestawieniu z monochromatyczną bielą i czernią książka nie jest pstrokata, ale wręcz stylowa.

 

Sam jej tytuł ma także bardzo duże znaczenie. Wykrzykiwanie tego wyrażenia po każdej transformacji zwierzęcia w coś innego, wzmacnia jeszcze efekt i urozmaica zabawę. Pojawia się tutaj efekt podobny do tego z cyrku, kiedy artyści podczas przedstawienia wykonują jakiś trudny manewr, chociażby ten z saltem na linie.

 

Autorem książki jest Canizales, artysta specjalizujący się w książkach dla dzieci. Jego tytuły publikowane są w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Francji, Korei Południowej oraz oczywiście w Polsce. Jeżeli chcecie zerknąć na jego wszystkie publikacje, kliknijcie tutaj: https://www.canizales.eu/

 

 

 

 

,,Ta-da!” to piękna i bardzo ciekawa książka, która zachwyci zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Doskonale nada się na prezent oraz będzie służyć czytelnikom przez wiele długich miesięcy.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.tatarak.com/2-5-lat/16-ta-da.html

 

Poprzedni wpis
Historia naturalna smoków – recenzja
Następny wpis
Seria Strrraszna historia – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, 2018, blog książkowy, Canizales, interpretacja, kartonówka, kolory, książka dla dzieci, książki, książki dla maluchów, książki kartonowe, książki z grubymi stronami, kształty, nauka kolorów, recenzent, strona z książkami dla dzieci, Ta-da!, Tatarak, Wydawnictwo Tatarak, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja