Seria Strrraszna historia – recenzja

Kto dorastał w latach 90-tych zapewne kojarzy serię Wydawnictwa Egmont ,,Strrraszna historia”. W jej ramach wydano 24 tomy poświęcone historii z różnych stron świata, pozycje specjalne i takie, które ukazały się tylko w Polsce.

 

Te książki charakteryzują się nie tylko interesującą stroną wizualną, o której za chwilę opowiem, ale przede wszystkim doborem treści, podejściem do czytelnika i ogromną dozą poczucia humoru.

 

W sierpniu 2018 roku postanowiono wznowić serię. Właśnie ukazały się odświeżone i unowocześnione wersje:

– ,,Ci niewiarygodni Inkowie. Strrraszna historia”

– ,,Ci okrutni Wikingowie. Strrraszna historia”

– ,,Ci paskudni Aztekowie. Strrraszna historia”

– ,,Ci rewelacyjni Grecy. Strrraszna historia”

– ,,Ci wredni Rzymianie. Strrraszna historia”

– ,,To okropne średniowiecze. Strrraszna historia”.

 

Ja wybrałam do opowiedzenia o nich trzy tytuły. Postaram się na ich przykładzie, przekonać Was, że to wciąż bardzo wartościowa seria, która pomimo upływu 20 lat nie dość, że się nie zestarzała, to wciąż bawi i uczy młode pokolenia.

 

 

 

Wszystkie książki zbudowane są na tym samym schemacie. Rozpoczynając od spisu treści, po krótki wstęp (w którym zazwyczaj uprzedza się czytelnika o formie wypowiedzi, jakiej użyto do komunikacji z czytelnikiem), kalendarium, władców, najistotniejsze fakty, najbardziej interesujące ciekawostki oraz epilog.

 

Autorzy serii dają do zrozumienia, że w tych książkach odnajdziemy treści, których nikt nie ma odwagi przedstawić na lekcjach historii. Nikt tutaj nie patyczkuje się z czytelnikiem. Od dawna wiadomo, że przeszłość jawi się raczej w kolorach czerwieni krwi, przelanej ku zwycięzcy władcom oraz czerni popiołów i zgliszcz. Do tego dochodzą zarazy, intrygi, bezlitosne obrzędy, brak równości czy sprawiedliwości.

 

Mówi się, że historia jest najlepszą nauczycielką, ale lepiej nie dawać za przykład wszystkich osób, które się w niej zapisały.

 

To bardzo bezpośrednia seria, z której czytelnicy dowiedzą się niepodważalnych faktów oraz mnóstwa ciekawostek, które z pewnością będą mogli wykorzystać na lekcjach historii w szkole.

 

Te książki na pewno przyczynią się także do ich zainteresowania tym przedmiotem. Autorzy nie ograniczyli się w ich pisaniu tylko do najważniejszych dat, nazwisk oraz wydarzeń. Wzbogacili ją przede wszystkim o różne formy, takie jak komiks, list, artykuł w gazecie czy nawet przepis lub instrukcja obsługi.

 

Język, którym się posługują jest łatwo przyswajalny, a trudne pojęcia tłumaczone. Wiele ze zjawisk zawartych w książkach jest także przedstawianych za pomocą analogii do znanych sytuacji z życia młodego czytelnika.

 

 

 

Tytuł: ,,Ci okrutni Wikingowie. Strrraszna historia”

Autor: Terry Deary

Ilustracje: Martin Brown

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska, Jarosław Komorowski

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

O Wikingach w szkole mówi się zdecydowanie zbyt mało. Tym bardziej, że to niezwykle interesujący zbiór różnego rodzaju śmiałków, wywodzących się przede wszystkim ze Skandynawii. To prawie taka sama odległość, jak do Włoch czy Grecji, a o tych drugich na szkolnych lekcji mówi się prawie bez przerwy.

 

W tej części przeczytamy oczywiście o ich najazdach. Zostaną nam przedstawione najbardziej znaczące legendy związane z ich zwycięstwami oraz porażkami. Dowiemy się jakie sławne dzieła, wychwalały ich odwagę, jaką rolę pełniły w społeczeństwie kobiety oraz poznamy zapis runiczny Wikingów.

 

Na koniec każdej książki czeka na czytelnika krótki test z wiedzy o danym zagadnieniu, w tym przypadku z historii Wikingów. Pozwala sprawdzić z jakim zaangażowaniem dziecko czytało książkę, daje poczucie satysfakcji ze zdobycia nowej wiedzy oraz pozwala sprawdzić znajomość zagadnienia np. na nauczycielach.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Ci-okrutni-Wikingowie.-Strrraszna-historia,10345492,p.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytuł: ,,Ci niewiarygodni Inkowie. Strrraszna historia”

Autor: Terry Deary

Ilustracje: Martin Brown, Philip Reeve

Tłumaczenie: Magdalena Iwańska, Piotr Paszkiewicz

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

O ile o Wikingach mówi się w szkołach zbyt mało, to o Inkach nie mówi się prawie w ogóle. Kalendarium tego narodu jest dosyć skromne, biorąc pod uwagę małą ilość materiałów źródłowych, które po sobie pozostawili. Mimo to cieszą się oni ogromnym zainteresowaniem, bo to co po nich zostało do dnia dzisiejszego, daje pogląd, jak wielcy musieli być w czasach swojej świetności.

 

Z punktu widzenia historii, Inkowie nie cieszą się dużym respektem. Mają łatkę tyranów oraz bezwzględnych drapieżców. Swoje rządy wprowadzali za pomocą przemocy. Trudno jednak zaprzeczyć, że taki sposób funkcjonowania, nie przyczynił się do ich rozrostu.

 

W książce ,,Ci niewiarygodni Inkowie” autorzy skupiają się przede wszystkim na władzach, wspaniałych świątyniach, które wyszły spod ich rąk oraz bogach, w których wierzyli. Oprócz tego przeczytamy także o podziale na 12 klas społeczeństwa, codziennych zwyczajach, ubiorze, 10 najważniejszych zasadach oraz wiele, wiele więcej.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Ci-niewiarygodni-Inkowie.-Strrraszna-historia,10345486,p.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytuł: ,,To okropne średniowiecze. Strrraszna historia”

Autor: Terry Deary

Ilustracje: Martin Brown

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Czasy średniowiecza są dla nas, współczesnych, chyba najbardziej abstrakcyjnym okresem w historii. Tamtejsze zwyczaje, podejście (lub jego brak) do medycyny oraz traktowanie kobiet, dzieci czy niższych stanem, nie mieści się nam w głowach. Może też dlatego ten czas jest dla nas niezwykle ciekawy i interesujący.

 

 

W tej książce autorzy starają się także przełamać stereotypy, które dość skutecznie funkcjonują w świadomości nawet współczesnych uczniów. Ówcześni chłopi także się buntowali i często żywo protestowali przeciwko swoim oprawcom. Rycerze nie byli zbyt rozgarnięci, a mnisi mieli naprawdę trudne życie.

 

Przeczytamy w niej także o popularnych wtedy grach i zabawach, systemie edukacji, dziwactwach władców czy dowozu jedzenia do domów klientów.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/To-okropne-sredniowiecze.-Strrraszna-historia,10345489,p.html

 

 

 

 

 

 

 

Serię ,,Strrraszna historia” polecam wszystkim dzieciom od 8-ego roku życia. Gwarantuję, że czas spędzony na lekturze upłynie szybko i przyjemnie, a wiedza, którą w niej znajdziecie, przyda się w szkole i zaprocentuje nie tylko dobrymi ocenami, ale także wzmożonym apetytem na więcej historycznych ciekawostek.

 

 

Poprzedni wpis
Ta-da! – recenzja
Następny wpis
Bozie, czyli jak wygląda Bóg? – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja