Historia obrazów dla dzieci – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: ,,Historia obrazów dla dzieci”

Autor: David Hockney, Martin Gayford

Ilustracje: Rose Blake

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Żyjemy w świecie obrazów. Otaczają nas w domach, na ulicach, w szkole i pracy. Większość popularnej rozrywki również się na nich opiera.

 

Zadaniem rodziców i nauczycieli jest nauczenie dzieci rozróżniania sztuki od kiczu, treści ważnych od mało znaczących. Zwracania uwagi na detale oraz odczytywanie intencji autora obrazu.

 

Książka ,,Historia obrazów dla dzieci” jest pozycją absolutnie wyjątkową i ważną. Stworzona przez trójkę artystów, Davida Hockney’a, Martina Gayford’a oraz Rose Blake jest źródłem bezcennej wiedzy na temat współczesnej kultury i klasycznego piękna.

 

 

 

 

Co ciekawe, najpierw powstała książka dla dorosłych tych autorów, ,,Historia obrazów”. David Hockney jest angielskim malarzem, rysownikiem, grafikiem, fotografem oraz scenografem. Z kolei Martin Gayford to krytyk sztuki, felietonista oraz pisarz. Wspólnie napisali także inne książki, m.in. ,,Bigger Message”.

 

W ,,Historii obrazów dla dzieci” głównymi bohaterami są właśnie David i Martin. Swój udział ma także Rose oraz psy Stanley i Boodgie. W książce znajdziemy ich wypowiedzi, które poprzedzone są podpisami na początku zdań oraz rozróżnione czcionką.

 

Pierwszy rozdział nazywa się ,,Przemyślenia na temat obrazów”. Myślę, że z powodzeniem można nim określić całą tę pozycję. Jest w książce oczywiście dużo wiedzy merytorycznej, ale to raczej rozprawka nad tym co oglądamy i jakie możemy czerpać z tego korzyści.

 

 

 

 

To książka której daleko do moralizatorskiego tonu. Mało ma ona wspólnego z typowym podręcznikiem. Wydaje się być opowieścią dobrego znajomego, który dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Jej język jest bardzo prosty, ale pełen przyjemnych porównań, która mocno oddziałują na wyobraźnię. Wzbogacona jest o przedruki bardzo popularnych i mniej znanych obrazów, ilustracje oraz kalendarium.

 

,,Każdy człowiek widzi świat na swój sposób. Nawet gdy wszyscy patrzymy na ten sam niewielki sześcienny obiekt, powiedzmy pudełko, każdy widzi je trochę inaczej. Gdy wchodzimy do jakiegoś pokoju, to, co w nim zobaczymy, będzie zależało od naszych uczuć, wspomnień i zainteresowań, które są jakby naszymi okularami.” David Hockney & Martin Gayford, Historia obrazów dla dzieci, str.11

 

 

 

 

Z książki dowiemy się podstawowej wiedzy na temat malarstwa, fotografii oraz filmu. Autorzy podzielą się z nami ciekawostkami dotyczącymi stawianej kreski i tego, jaka jest zależność pomiędzy szybkością jej wykonania. Przeczytamy o światłocieniu oraz o tym, jakie sztuczki można wykonywać z jego użyciem. Zastanowimy się nad przyszłością obrazów oraz nad autentycznością ich przekazu.

 

,,Historia obrazów dla dzieci” oprócz wartościowej treści została także pięknie wydana. Ma lekko śliskie strony i jest zszyta. Okładka jest gruba oraz dodatkowo papierowa ze skrzydełkami. Polecam ją dla dzieci od 6-ego roku życia oraz dla wszystkich powyżej tego wieku.

 

 

 

 

Obrazy to podróż w przeszłość i w przyszłość. To możliwość bycie w kilku miejscach jednocześnie oraz rozumienie ludzi i czytania ich uczuć oraz emocji. Obrazy mają ogromną moc, a ta książka pozwala nam nad nią zapanować.

 

Link do wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/pl/book-historia-obrazow-dla-dzieci-david-hockney-martin-gayford,HCHB08920.html

 

PREMIERA: 16.10.2018

 

Poprzedni wpis
Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty – recenzja przedpremierowa!
Następny wpis
Człowiek jaki jest, każdy widzi – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja