Człowiek jaki jest, każdy widzi – recenzja

Tytuł: ,,Człowiek jaki jest, każdy widzi”

Autor: Marzena Matuszak

Ilustracje: Grażyna Rigall

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Szczyt stromych gór. Rodzina Yeti wstaje i budzi swoich gości, mieszkańców hotelu. Zwierzęta przy śniadaniu zaczynają dzielić się swoimi opowieściami o ludziach. Mówią o spotkaniach z nimi, o niebezpieczeństwach, jakie im grożą z ich strony oraz o dziwactwach. Mała Ciekawska Yetinka jest łasa na wszystkie historie. Jeden ważny fakt zostaje jednak przed nią zatajony.

 

,,Człowiek jaki jest, każdy widzi” to tytuł, który otrzymał wyróżnienie jury Wydawnictwa Dwie Siostry w I edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci ,,Jasnowidze”.

Autorkami są Marzena Matuszak, odpowiadająca za warstwę merytoryczną książki oraz Grażyna Rigall, ilustratorka.

 

 

 

,,Człowiek jaki jest, każdy widzi” to książka, która opiera się na bardzo subtelnej akcji, oscylującej wokół posiłków i poprzedzających je piosenek gospodyni hotelu, pani Nutki Jutrzenki. Hotel rodziny Yeti zamieszkują przeróżne zwierzęta. Obecność niektórych w takich warunkach wydaje się wręcz nieprawdopodobna.

 

Do grupy lokatorów zalicza się komar, leniwiec, wąż, kapucynka, sowa, królik i wiele więcej. Mimo tak dużej różnorodności gatunków, dzięki panującym w hotelu zasadom, wszyscy są bezpieczni i nikomu nie grozi niebezpieczeństwo.

 

Zwierzęta dzięki temu utożsamiają się ze sobą i opowiadają przeciwko jednemu, znanemu im dziwakowi, największemu z dziwaków, czyli człowiekowi.

 

 

 

 

Każde zaraz przypomina sobie różne historie, związane ze spotkaniem z nim. Sowa uważa, że nocą z ich głów i rąk promieniuje światło, interpretując w ten sposób obecność latarek. Z punktu widzenia komara ludzie są gigantami, a według myszy mają niesamowite długie ramiona, którymi kopią w ziemi, ale nie mieszkają w niej, co może być odebrane jako dziwactwo. W rzeczywistości gryzoń musiał widzieć koparki przy pracy.

 

Narracja przypomina, jak różne mogą być punkty widzenia w zależności od tego, gdzie się znajdujemy. Wśród zwierząt jest także np. pies, który z kolei tęskni za ludźmi. Wspaniała jest także opowieść pana Yeti zwanego Czarnym Wąsem, który będąc małym brzdącem również widział człowieka. W trakcie burzy śnieżnej zobaczył samotnego dziwaka w kolorowym futrze, który przedzierał się przez wiatr, mimo że był zbyt słaby, żeby móc w nim przeżyć. Gdyby nie jego ojciec, prawdopodobnie tego człowieka już by nie było.

 

 

 

 

,,Człowiek jaki jest, każdy widzi” to opowieść o tym, jak pełni sprzeczności jesteśmy. Jak z punktu widzenia innych, robimy czasem rzeczy pozbawione sensu. Jak nie zawsze jesteśmy dobrzy, ale robiąc małe rzeczy, możemy się poprawiać.

 

To piękna książka, która pozwala zastanowić się najmłodszych nad tym, kim jest człowiek. Polecam ją dzieciom powyżej 5-ego roku życia oraz wszystkim dorosłym.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/nowosci/prod-czlowiek_jaki_jest_kazdy_widzi.html

 

 

Poprzedni wpis
Historia obrazów dla dzieci – recenzja przedpremierowa!
Następny wpis
🐉 Lista książek dla smoczych miłośników 🐉
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja