Recenzja gry ,,Elekt” wraz z dodatkami

 

Tytuł: ,,Elekt” + ,,Dodatek Spiż”, ,,Dodatek Wiedźmy”

Autor: Krzysztof Głośnicki

Ilustracje: Katarzyna Malinowska

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo: WhatTheFrog

Czas gry: ok. 60 do 90 minut

Liczba graczy: od 2 do 4 graczy

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

,,Świat był niegdyś pięknym miejscem, pełnym kolorowych świateł, błyszczącego chromu i zdumiewającej technologii. Został zniszczony w wyniku okultystycznej apokalipsy, gdy wtargnęły do niego upiory i zapanowała Ciemność” – tak rozpoczyna się wprowadzenie do jednej z ciekawszych planszówek, w które miałam ostatnio szczęście  zagrać. 

 

,,Elekt” jest grą polskich twórców, autora Krzysztofa Głośnickiego, ilustratorki Katarzyny Malinowskiej oraz graficzki Joanny Cetnarskiej, wydanej przez markę What The Frog. Powstała zainspirowana literaturą Michała ,,Furiatha” Markowskiego. To planszówka dla od dwóch do czterech graczy, której mechanizm opiera się przede wszystkim na rywalizowaniu między zawodnikami oraz jak najszybszym zdobyciu 7 wymaganych do zwycięstwa tytułów. 

 

W przypadku tego tytułu zadbano o każdy szczegół – począwszy od świetnej strony graficznej po… muzykę towarzyszącą rozgrywce! Możecie się nią zainspirować już teraz, klikając tutaj: https://whatthefrog.pl/elekt/

 

Pudełko podstawowej wersji ,,Elekta” zawiera 38 żetonów, 100 kart w formacie 65x100mm, znacznik pierwszego gracza, 3 planszetki stref oraz krótką i niezwykle czytelną instrukcję. 

 

 

 

 

Na początku każdy z graczy dostaje zestaw podstawowych kart (tworzą je potwory z błękitnej tali). Znajdziecie wśród nich m. in. Bezimiennego, Dygnitarza czy Zabójcę. Im więcej dodatków do gry posiadacie, tym bardziej urozmaicona staje się zabawa, ponieważ grono podstawowych bohaterów się rozszerza. Ja miałam przyjemność dołączyć do swojej rozgrywki także dodatek ,,Spiż” oraz ,,Wiedźmy” – oba bardzo polecam! 

 

 

 

 

Oprócz podstawowych kart gracz dysponuje także Żarem , czyli jednostką płatniczą w planszówce oraz kartami Jednostek Elitarnych. Je zazwyczaj pojedynczo dobiera się na początku każdej tury.

 

Rozgrywka dzieli się na 4 fazy – wyżej wspomnianą Fazę Rekrutacji, Fazę Przydziału, Fazę Konfrontacji oraz Fazę Zakończenia Rundy. Mówiąc prościej, po uzupełnieniu kart, rozkładamy je w 3 strefach (o których powiem za chwilę), sprawdzamy którego gracza karty są silniejsze, a następnie zgarniamy nagrody. Stawka jest wysoka, ponieważ cały czas walczymy o tytuły, status cesarza oraz przywileje, których celem jest pomóc nam w dalszych turach. 

 

Każda Faza Przydziału rozpoczyna się od ułożenia kart w Strefie Misji, Strefie Wpływów oraz w Strefie Dworu. Oprócz tego, że Strefa Misji oraz Strefa Wpływów nagradzają graczy tytułami, to także wiążą się z nimi różne (czasami niewygodne) zadania do wykonania. 

 

 

 

 

 

 

W ,,Elekcie” najbardziej istotną kwestią jest planowanie i przewidywanie ruchów przeciwnika. Musimy zastanowić się, które Strefy będzie obsadzał najbardziej, żeby utrudnić mu zwycięstwo lub samemu skupić się na innej Strefie. Co jest ogromym atutem tej planszówki – losowość jest tu naprawdę bardzo niewielka. Wszystko zależy od strategii graczy. To trochę jak partyjka szachów, którą rozgrywa się w otoczeniu postapokaliptycznych potworów i zniszczonego krajobrazu.

 

Podstawowa wersja ,,Elekta” będzie świetną propozycją gry zarówno dla nastolatków jak i dorosłych. ,,Dodatek Wiedźmy” jest oznaczony znakiem +18 lat ze względu na dość odważne ilustracje, ale szczerze powiedziawszy, nie ma w nich za dużo kontrowersji. 

 

To naprawdę świetna propozycja klimatycznej gry, która wciąga i się nie nudzi (nawet po wielu rozgrywkach tego samego dnia!), a w ramach nagrody wykrzyczenie później wszystkich tytułów zwycięzcy i złożenie mu hołdu to doskonały pomysł, żeby rzeczywiście poczuć się jak wygrany 😉

Polecam ,,Elekta” od 16. roku życia.

 

Grę do recenzji przekazało Wydawnictwo WhatTheFrog:

 

 

Poprzedni wpis
Peep inside the farm – recenzja książki z okienkami
Następny wpis
Tak wiele rzeczy. So Many Things – recenzja
Tags: +100, +16, +17, +18, 2019, apokalipsa, Dodatek Spiż, Dodatek Wiedźmy, Elekt, Elekt gra planszowa, gra planszowa, karcianka, Katarzyna Malinowska, Krzysztof Głośnicki, mrok, planszówka, polska gra planszowa, postapokaliptyczna gra planszowa, postapokaliptyczny świat, potwory, recenzje gier planszowych, upiory, What The Frog, WhatTheFrog, wiedźmy, Wydawnictwo What The Frog, zombie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja