Gdzie jest noc – recenzja poezji dla dzieci

Tytuł: ,,Gdzie jest noc

Autor: Agnieszka Wolny-Hamkało

Ilustracje: Maria Ekier

Wydawnictwo: Hokus-Pokus

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

  

Recenzja:

Zdecydowanie częściej powinniśmy zaprzyjaźniać dzieci z poezją. To właśnie ona najbardziej wpływa na wyobraźnię, pozwala uwrażliwić czytelników w każdym wieku i pięknie oraz na różnorakie sposoby mówi o emocjach. 

 

,,Gdzie jest noc” jest idealnym połączeniem warstwy wizualnej z treścią. Słowa Agnieszki Wolny-Hamkało nabierają jeszcze większej siły oddziaływania z ilustracjami Marii Ekier. Panie tak doskonale odczytały swoje intencje, że finalny efekt zachwyca i wznosi utwór na nowy poziom.

 

Książka została poświęcona godnemu poezji tematowi, czyli nocy. Autorka uczyniła ją kobietą – niezwykle tajemniczą, która pojawia się o określonej porze i w określonych miejscach. Choć w zasadzie w tekście ani razu nie pada słowo ,,noc”, to oddające ją metafory, doskonale naprowadzą każdego na jej trop. 

 

 

 

Według książki, noc jest niepozorna. Jej istota tkwi w szczegółach, w detalach. Ukrywa się w cieniu, jest nieśmiała i nie lubi być w centrum zainteresowania. 

 

Kiedy dzieci stają się bardziej świadome, zaczynają zadawać sporo pytań. Pewnego dnia przyjdzie im też do głowy, dlaczego raz na zewnątrz jest jasno, a raz prawie niczego nie widać. Oczywiście można im od razu wyjaśnić jak funkcjonuje słońce i obroty Ziemi, ale dlaczego najpierw nie spróbować trochę wpłynąć na ich wyobraźnię?

Sprawić, że będą uważniej przyglądać się przedmiotom, które je otaczają. Odkryją w ich obecności nowe znaczenia. 

 

Poezja tchnie w dziecięcą codzienność trochę magii. Pozwoli spojrzeć na świat w nieoczywisty sposób, pełen naturalnej i niewinnej ciekawości. 

 

 

 

Z pewnością nie wszystkie dzieci zrozumieją wszystko, co zostało zawarte w tym tekście. W zależności od wieku będzie to mniej lub więcej, ale z pewnością z każdym kolejnym miesiącem, będą odkrywać w ,,Gdzie jest noc” coś nowego. Jest to książka, którą długo można się zachwycać. 

 

Niektóre połączenia słów, sprawiają, że każdy wers staje się piosenką. Melodyjne ujęcie tematu pomaga lepiej skupić się na tekście i przyciągnąć uwagę dzieci.

 

Podążając za ilustracjami, w których także realizm faktur łączy się z abstrakcją nieokreślonych kształtów i mieszaniem przenikających ze sobą kolorów, każdy z nas odkryje w tej poezji coś inspirującego. 

 

Polecam tę książkę dla dzieci nie tylko najmłodszym powyżej 4. roku życia, ale każdemu, kto lubi czasami odpłynąć w świat pięknych słów i dających natchnienie ilustracji. 

 

 

Poprzedni wpis
Mój przyjaciel szejk w Stureby – recenzja
Następny wpis
Guzikowa książka – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja