fbpx

Bozie, czyli jak wygląda Bóg? – recenzja

Bozie, czyli jak wygląda Bóg? – recenzja

 

Tytuł: ,,Bozie, czyli jak wygląda Bóg?”

Autor: Karolina Oponowicz

Ilustracje: Joanna Rzezak

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2016

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Kwestie związane z religią budzą emocje u ludzi w każdym wieku. Duchowość odgrywa ważną rolę w codziennym życiu. Nie pomaga więc fakt, że większość dorosłych nie potrafi mówić o religii.

 

Autorka książki ,,Bozie, czyli jak wygląda Bóg?”, Karolina Oponowicz postanowiła ją napisać, ponieważ będąc małym dzieckiem, nie dostała odpowiedzi na pytania, których była ciekawa.

 

Dorośli uważają, że na wiele zagadnień nie da się odpowiedzieć. Ich najlepszym wtedy komentarzem jest sformułowanie: bo tak. Tłumaczą swoją niewiedzę odgórnymi zasadami i odsyłają do książek, które w większości są niezrozumiałe dla dzieci.

 

 

 

 

,,Bozie, czyli jak wygląda Bóg?” jest pozycją fantastyczną nie tylko przez wzgląd na przystępny język i przejrzystą budowę. To książka która nie skupia się na jednej religii, ale pozwala dziecku zobaczyć, że każdy człowiek może mieć swojego Boga.

 

Autorka spotkała się z reprezentantami 6 najbardziej popularnych religii: diakonem, mnichem, imamem, rabinem, księdzem prawosławnym oraz lamą buddyjskim. Każdemu z nich zadała bardzo podobny zestaw pytań, a następnie odpowiedzi poukładała według kategorii, które stały się rozdziałami.

 

Pomysł z rozpoczęciem książki od przedstawienia duchownych jest bardzo trafiony. Dziecko, który będzie miało z nią do czynienia, nie będzie czytać o abstrakcyjnych pojęciach, ale o życiu i przekonaniach konkretnych ludzi. Każdy duchowny mieszka w Polsce, ma swoje zadania oraz jest przedstawiony z imienia i nazwiska.

 

Autorka zadaje im pytanie na przykład odnośnie wyglądu boga. W każdej religii jest on postrzegany inaczej. Imam Janusz mówi, że nie da się go ująć w postać, ponieważ jej nie posiada. Z kolej ksiądz prawosławny Artur mówi, że jego boga można ujrzeć w innych ludziach.

 

 

 

 

 

 

Oprócz tego w książce poruszane są tematy boskich wysłanników, opisywane są miejsca i sposób w którym modlą się ludzie danych religii, najważniejsze święta oraz śmierć. Ten ostatni rozdział jest chyba najciekawszy, ponieważ porusza najbardziej niepokojący czytelników temat. Duchowni jednak nawet na tak trudne i wymagające zagadnienie, odpowiadają w sposób prosty i zrozumiały.

 

Warto także wspomnieć o stronie wizualnej książki. Jest ona bardzo ograniczona kolorystycznie. Każda religia skojarzona jest z inną dominującą barwą. Ilustracje są w stylu komiksowym, ale doskonale wpasowują się w tematykę tytułu.

 

,,Bozie, czyli jak wygląda Bóg?” nie jest nudną i poważną książką. To pozycja pełna pytań i odpowiedzi, która powinna wyjaśnić przynajmniej część zagadnień, które mogą zastanawiać dzieci. Jest bardzo obiektywna, a przy tym bardzo cenna.

Nikogo nie osądza, ani nie podważa. Jest napisana w sposób merytoryczny i rzeczowy, a przy tym niesamowicie ciekawy.

 

 

 

 

 

 

Bardzo ją polecam dla dzieci powyżej 7-ego roku życia. Moim zdaniem powinna być lekturą obowiązkową w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

 

Link do strony wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/bozie–czyli-jak-wyglada-bog–karolina-oponowicz-bozie

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
1 Comment

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--