Umarły Las – recenzja komiksu dla dzieci

Tytuł: Umarły Las

Autor: Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

Ilustracje: Tomasz Samojlik

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2016

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Ostatnio moja biblioteczka znacznie powiększyła się o pozycje, które z dużym zaangażowaniem traktują o polskiej przyrodzie. To bardzo przyjemny temat, którego znajomość jest niejako obowiązkiem każdego świadomego miłośnika natury.

Nieprzypadkowo autorami tych książek są najczęściej Tomasz Samojlik oraz Adam Wajrak, specjaliści od lasów, zwierząt i ogólnie przyrody.

Ich pierwsza wspólna książka nazywa się ,,Umarły Las” i została napisana już jakiś czas temu. Mimo to jej przekaz jest wciąż jak najbardziej aktualny, a wiedza, którą ze sobą niesie, ma taką samą wartość jak kilka lat temu.

Książka została ujęta w formie komiksu. To w nim specjalizuje się Tomasz Samojlik. Widać w niej wyraźne inspiracje Dzikim Zachodem oraz nawiązania do westernu.

Oprócz elementów wizualnych, takich jak chociażby rozwieszone listy gończe, czcionka czy tablice z nazwami miejsca, wyposażono także bohaterów w kapelusze oraz przewidziano funkcję szeryfa.

Triko, dzięcioł trójpalczasty, przybywa do Umarłego Lasu. Ma objąć funkcję nowego szeryfa, po tym jak stary odszedł na zasłużoną emeryturę. Triko jest raczej niepozorny i ciężko mu wzbudzić zaufanie w mieszkańcach lasu. Z czasem okazuje się, że słusznie pozostałe ptaki nie dały mu kredytu zaufania, bowiem dzięcioł ukrył przed nimi dość ważny szczegół.

Jednak to nie przez Triko na Umarły Las spłynie cień nieszczęścia i smutku. Czarne charaktery – szpaki, wykonają cios poniżej pasa i dotychczasowi mieszkańcy będą musieli szukać powodzenia gdzie indziej.

,,Umarły Las” to świetnie poprowadzona historia, z której młody (i nie tylko) czytelnik może dowiedzieć się mnóstwa ciekawych informacji o mieszkańcach lasu, a szczególnie o dzięciołach.

Za pomocą sprawnie opowiedzianej historii i bardzo pomocnego komentarza Adama Wajraka, który uzupełnia książkę po każdym rozdziale, można skończyć lekturę z poczuciem dobrze odrobionej lekcji o polskim lesie.

Historia kończy się na zawieszeniu. Nie ma happy endu, a wszystko wskazuje na to, że kolejne przygody mają wiele rozstrzygnąć.

,,Umarły Las” jest pierwszą z trzech, póki co zaplanowanych na tę serię książek. Do tej pory oprócz tej ukazała się jeszcze ,,Nieumarły Las”, a planowana jest ,,Zew padliny”. Za kilka dni pojawi się na stronie recenzja drugiej części, czyli książki ,,Nieumarły Las”.

Tymczasem polecam tę historię o sympatycznym dzięciole trójpalczastym, Triko, każdemu dziecku powyżej 7-ego roku życia oraz starszym. Jestem przekonana, że fabuła wciągnie je bez reszty, i z niecierpliwością będą oczekiwać kolejnej części.

Link do strony wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/umarly-las-tomasz-samojlik–adam-wajrak-las

 


Poprzedni wpis
Gotujemy – recenzja
Następny wpis
Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +7, +8, +9, 2016, Adam Wajrak, Agora, dzięcioł, dzięcioły, komiks, komiks dla dzieci, książka dla dzieci, książka dla nastolatków, książki dla dzieci, las, leśne życie, natura, Polska przyroda, przyroda, puszcza, recenzje książkowe, strona z książkami dla dzieci, Tomasz Samojlik, Umarły Las, Wydawnictwo Agora

5 komentarzy. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja