fbpx

Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła

Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła

Tytuł: ,,Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła”

Autor: Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska, Blanka Berendt

Ilustracje: Ewa Beniak – Haremska

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Rok wydania: 2015

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Poszukując książki o emocjach, warto zatrzymać się przy propozycji od Wydawnictwa CoJaNaTo. Książka ,,Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła”  to pozycja czytelnicza dla dzieci i rodziców.

 

 

 

Autorki Joanna Berendt oraz Aneta Ryfczyńska (wraz z drobną pomocą Blanki Berendt) przygotowały 12 bajek w których pojawiają się różne ważne tematy dla rosnącego człowieka. Wszystkie oscylują wokół emocji i rozmawiania o emocjach. Książkowi bohaterowie uczą jak mówić o tym, co czujemy. W jaki sposób sygnalizować swój smutek lub strach, a czasami także dyskomfort.

 

Główna bohaterka, żyrafa Bibi, która pojawia się w większości historii, pełni rolę dorosłego. Często wysłuchuje młodych zwierzątek, jest ich rozmówczynią i głosem rozsądku.

 

Wszystkie bajki zbudowane są na bardzo podobnej zasadzie. Najpierw jest prosta warstwa fabularna. Mieszkańcom Leśnego Zakątka przydarzają się rzeczy, które mogą mieć miejsce praktycznie w każdym domu młodego człowieka. W trakcie akcji każda wątpliwość zostaje bardzo dokładnie wytłumaczona. A na koniec, po każdej bajce następuje część z pytaniami pomocniczymi dla rodziców lub starszego rodzeństwa. Ich zadaniem jest pomóc młodemu czytelnikowi w zrozumieniu tekstu oraz odniesieniu tego, co przed chwilą usłyszeli do własnego życia.

 

 

 

 

Książka ,,Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła” należy do cyklu bajek o empatii, ale w jej treści poruszanych jest wiele trudnych kwestii. Bohaterowie muszą skonfrontować się chociażby z gniewem, płaczem, rozwodem rodziców, starością, chorobą, szpitalem, nieśmiałością, współpracą, sprzątaniem czy wyjątkowością.

 

Zagadnień jest naprawdę dużo, dlatego proponuję czytać maksymalnie jedną bajkę dziennie. To także nie jest raczej książka, którą można czytać od deski do deski. Bardziej wskazane będzie tutaj wybranie konkretnej bajki, w zależności od potrzeb.

 

Warto mieć taką pozycję w swojej biblioteczce. Polecam ją szczególnie dla rodziców dzieci, które skończyły 4 rok życia. Wiele ujętych w niej wątków na pewno pozwoli maluchom zrozumieć jakie uczucia ich dotykają, a tym bardziej, nauczy je mówienia o nich.

 

 

 

 

 

Ta książka może także pomóc rodzicom, którzy potrzebują wsparcia w lekturze w opracowywaniu z dzieckiem trudnych zagadnień.

 

Link do strony wydawnictwa: https://cojanato.pl/produkt/teskniacy-zenon-i-zyrafa/

Po więcej bajek o żyrafie Bibi zapraszam tutaj: http://przyjacielezyrafy.blogspot.com/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment