Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła

Tytuł: ,,Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła”

Autor: Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska, Blanka Berendt

Ilustracje: Ewa Beniak – Haremska

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Rok wydania: 2015

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Poszukując książki o emocjach, warto zatrzymać się przy propozycji od Wydawnictwa CoJaNaTo. Książka ,,Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła”  to pozycja czytelnicza dla dzieci i rodziców.

 

 

 

Autorki Joanna Berendt oraz Aneta Ryfczyńska (wraz z drobną pomocą Blanki Berendt) przygotowały 12 bajek w których pojawiają się różne ważne tematy dla rosnącego człowieka. Wszystkie oscylują wokół emocji i rozmawiania o emocjach. Książkowi bohaterowie uczą jak mówić o tym, co czujemy. W jaki sposób sygnalizować swój smutek lub strach, a czasami także dyskomfort.

 

Główna bohaterka, żyrafa Bibi, która pojawia się w większości historii, pełni rolę dorosłego. Często wysłuchuje młodych zwierzątek, jest ich rozmówczynią i głosem rozsądku.

 

Wszystkie bajki zbudowane są na bardzo podobnej zasadzie. Najpierw jest prosta warstwa fabularna. Mieszkańcom Leśnego Zakątka przydarzają się rzeczy, które mogą mieć miejsce praktycznie w każdym domu młodego człowieka. W trakcie akcji każda wątpliwość zostaje bardzo dokładnie wytłumaczona. A na koniec, po każdej bajce następuje część z pytaniami pomocniczymi dla rodziców lub starszego rodzeństwa. Ich zadaniem jest pomóc młodemu czytelnikowi w zrozumieniu tekstu oraz odniesieniu tego, co przed chwilą usłyszeli do własnego życia.

 

 

 

 

Książka ,,Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła” należy do cyklu bajek o empatii, ale w jej treści poruszanych jest wiele trudnych kwestii. Bohaterowie muszą skonfrontować się chociażby z gniewem, płaczem, rozwodem rodziców, starością, chorobą, szpitalem, nieśmiałością, współpracą, sprzątaniem czy wyjątkowością.

 

Zagadnień jest naprawdę dużo, dlatego proponuję czytać maksymalnie jedną bajkę dziennie. To także nie jest raczej książka, którą można czytać od deski do deski. Bardziej wskazane będzie tutaj wybranie konkretnej bajki, w zależności od potrzeb.

 

Warto mieć taką pozycję w swojej biblioteczce. Polecam ją szczególnie dla rodziców dzieci, które skończyły 4 rok życia. Wiele ujętych w niej wątków na pewno pozwoli maluchom zrozumieć jakie uczucia ich dotykają, a tym bardziej, nauczy je mówienia o nich.

 

 

 

 

 

Ta książka może także pomóc rodzicom, którzy potrzebują wsparcia w lekturze w opracowywaniu z dzieckiem trudnych zagadnień.

 

Link do strony wydawnictwa: https://cojanato.pl/produkt/teskniacy-zenon-i-zyrafa/

Po więcej bajek o żyrafie Bibi zapraszam tutaj: http://przyjacielezyrafy.blogspot.com/

 

 

Poprzedni wpis
Umarły Las – recenzja komiksu dla dzieci
Następny wpis
Lista książek dla przyszłych przedszkolaków (aktualizacja: 08.2020)
Tags: +10, +11, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2015, Aneta Ryfczyńska, Blanka Berendt, blog o książkach, choroba, CoJaNaTo, emocje, Ewa Beniak - Haremska, gniew, Joanna Berendt, książka dla dzieci, książka o emocjach dla dzieci, nieśmiałość, płacz, płeć, recenzent książek dla dzieci, rozstanie, rozwód rodziców, sprzątanie, starość, szpital, Tęskniący Zenon i żyrafa która spadła z krzesła, uczucia, współpraca, Wydawnictwo CoJaNaTo, wyjątkowość, złość, żyrafa, żyrafa Bibi

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja