Detektyw Wróbel i złamane pióro – recenzja komiksu

Tytuł: Detektyw Wróbel i złamane pióro
Scenariusz: Adam Wajrak, Tomasz Samojlik
Ilustracje: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czy w miastach można spotkać prawdziwe przejawy dzikości? Czy jedno nie wyklucza się z drugim? Gdzie dokładnie szukać natury między betonowymi wieżowcami i ulicami szybkiego ruchu?

Tomasz Samojlik oraz Adam Wajrak, czyli jeden z najbardziej lubianych duetów twórców w komiksie dziecięcym powracają z nową serią! Po przygodach trójpalczastego dzięcioła o imieniu Triko i trzech tomach książek, których akcja rozgrywa się w puszczy, przyszedł czas na zmianę scenografii. Jeżeli jesteście ciekawi wcześniejszego cyklu, zerknijcie do poniższych recenzji:

Kryminalne zagadki wielkiego miasta

Nowa seria została zainaugurowana przez pozycję o tytule ,,Detektyw Wróbel i złamane pióro”. Główny bohater o niechlubnym imieniu Domikuś, stawia sobie za cel rozwiązanie kryminalnych zagadek, które zaczęły nawiedzać jego okolicę. Nietypowymi zjawiskami, jakich jest świadkiem, są ptaki spadające nieprzytomnie na ziemię. Ptasia policja pod postacią gołębi, sierpówki i grzywacza niewiele sobie robi z tych wydarzeń. Tylko determinacja młodego i (jeszcze) nie do końca szanowanego Detektywa Wróbla może doprowadzić tę sprawę do szczęśliwego finału.

Ptasia galeria bohaterów

Komiks o jednym z najbardziej pospolitych ptaków polskich miast to doskonała gratka dla młodych czytelników, którzy lubią wypatrywać w betonowej puszczy różnych przedstawicieli ptasiej rodziny. ,,Detektyw Wróbel i złamane pióro” prezentuje bowiem całą galerię gatunków na stałe lub czasowo związanych z dużymi ośrodkami miejskimi jak i mniejszymi miejscowościami.

W komiksie biorą udział m.in. ptaki drapieżne, mewy, puszczyk, wrony, kawki, zimorodek czy gawron. Zachowanie oraz rys charakterologiczny każdego bohatera znajduje swoje odzwierciedlenie w specyfikacji rzeczywistego gatunku. Mamy więc tutaj klan kawek, przelatującą tylko przez miasto słonkę czy mewy wpadające do centrum wyłącznie po śmieciowe posiłki.

Pełna polotu seria komiksowa dla dzieci

Oprócz jednak merytorycznej strony ,,Detektywa Wróbla i złamanego pióra”, który dodatkowo został wzbogacony (jak i poprzednia seria) o rozkładówki ze zdjęciami i opisami konkretnych ptaków, to komiks pełen zwrotów akcji oraz humoru. Zabawne dialogi powkładane w dzioby bohaterów, nieustępliwość tytułowego wróbla, ale również cała zabawa konwencją powieści detektywistycznej z kryminalnymi akcentami to mieszanka, którą pokochają wszystkie dzieci (i zdecydowana większość dorosłych).

Nie da się przemilczeć solidnej puenty oraz płynącej z komiksu nauki – dla Waszej przyjemności z lektury pozostawię ją jednak utajnioną. Dobrą wiadomością są również jaskółki kolejnych części. Mam nadzieję, że będziemy mogli liczyć na co najmniej trzy tomy tej pełnej polotu serii! Polecam ,,Detektywa Wróbla i złamane pióro” wszystkim już powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwoagora.pl/detektyw-wrobel-i-zlamane-pioro/


Poprzedni wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 58
Następny wpis
Wielki Szczeniaczek Uczniaczek – recenzja zabawki interaktywnej
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2023, Adam Wajrak, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Detektyw Wróbel i złamane pióro, humor, komiks o ptakach, komiksy dla dzieci, Kryminalne zagadki wielkiego miasta, poczucie humoru, przyroda, przyroda w miastach, ptaki, ptaki z miast, recenzent książek, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Tomasz Samojlik, wiedza, wiedza o ptakach w miastach, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja