Tarmosia – recenzja premierowa książki dla dzieci!

Tytuł: Tarmosia

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Ania Grzyb

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Co powiecie na wiadomość, że właśnie dzisiaj ma premierę pełna uroku, ale i przyrodniczych ciekawostek książka z serii ,,Zwierzaki” od Wydawnictwa Agora dla dzieci? 

,,Tarmosia” to opowieść o borsuczej rodzinie w kilku rozdziałach; ich codziennych rytuałach, zagrożeniach, podziemnych korytarzach i… nietypowych przyjaźniach. Jej autorem jest znany polski przyrodnik, pisarz i rysownik – Tomasz Samojlik. O odpowiednią oprawę wizualną tego tytułu zadbała z kolei Ania Grzyb.

W ramach tej serii ukazało się już kilka bardzo ciekawych pozycji, ale myślę, że szczególnie dwie są warte przypomnienia. Książka także autora Tomasza Samojlika ,,Ambaras oraz ta napisana przez Krzysztofa Łapińskiego ,,Dzik Dzikus. Wszystkie te historie łączy podobna tematyka – akcja rozgrywa się wśród zwierzaków, które można spotkać w polskich lasach. Autorzy choć wyposażyli swoich bohaterów np. w zdolność mówienia, to jednocześnie zachowali charakterystyczne dla nich, naturalne cechy.

W przypadku borsuków czytelnicy poznają ich zwyczaje, jadłospis, a nawet sposoby na bronienie swojego terytorium. Obserwując tytułową, niezwykle dzielną bohaterkę Tarmosię, możemy zdać sobie sprawę jakie niebezpieczeństwa czekają na te zwierzęta, ale także jak sposób ich życia zabezpiecza je przed różnego rodzaju nieprzyjemnościami. 

Ta fabularna opowiastka dostarcza również mnóstwo emocji! Autor konstruuje taki świat borsuków, w którym liczy się odwaga, troska o członków swojej rodziny, ale i empatia wobec innych gatunków mieszkańców lasu.  Z Tarmosi i jej przygód mogą więc brać przykład także najmłodsi! Takie wielopoziomowe budowanie historii sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej wartościowa. Należy przy okazji wspomnieć, że nie zabrakło również w niej wątku szkodliwej działalności człowieka, ale w porównaniu z poprzednimi tytułami tej serii, jest on jednak na drugim planie. 

Tym, co wydaje się być najważniejsze w ,,Tarmosi” to umiejętność dzielenia się, tolerowanie tych, którzy od nas się różnią oraz podważanie tradycji, kiedy jej reguły zamiast pomagać – szkodzą. 

Jestem pod wrażeniem jak bardzo postępowa jest to lektura, ale także pełna ciepła i mądrości. Nie brakuje w niej typowego dla autora poczucia humoru, a niektóre kwestie bohaterów rozkładają na łopatki! 

Niezwykle polecam tę książkę wszystkim czytelnikom powyżej 5 roku życia!

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99040-Tarmosia.html

 


Poprzedni wpis
Pucio w mieście – recenzja
Następny wpis
Łatwo być miłym! – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +5, +6, +7, +8, +9, 2021, Agora, Agora dla dzieci, Ania Grzyb, blog książkowy, Borsuk, borsuki, książka o borsukach, książki dla dzieci, natura, opowieści przyrodnicze, przyroda, recenzje książkowe, Tarmosia, Tomasz Samojlik, Wydawnictwo Agora

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja