Kocia Szajka i ucho różowego jelenia – recenzja premierowa

Tytuł: Kocia Szajka i ucho różowego jelenia

Seria: Kocia Szajka

Autorka: Agata Romaniuk

Ilustracje: Malwina Hajduk

Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Jak miło było powrócić do Cieszyna na ponowne spotkanie z Kocią Szajką! Grupa dzielnych kotów, pod dowództwem miejscowej policji rozwiązuje kryminalne sprawy dużej i… mniejszej wagi. W drugiej części serii przyszło im zmierzyć się z zagadką w kolorze różowym!

 

,,Kocia Szajka i ucho różowego jelenia” jest bogato ilustrowaną opowiastką, której akcja toczy się wokół pewnego, dość nieprzyjemnego incydentu. Jej autorka Agata Romaniuk doskonale łączy fascynację Cieszynem z trzymającą w napięciu fabułą oraz wielobarwnymi bohaterami.

Kto jeszcze nie poznał poprzedniej pozycji: ,,Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzioczywiście jak najprędzej powinien ją nadrobić. Brak znajomości wcześniejszych perypetii nie wpłynie negatywnie na odbiór opisywanej tutaj nowości. Przyjemność z kontynuacji będzie jednak większa, ponieważ w drugim tomie pojawiają się częściowo ci sami bohaterowie (w rolach epizodycznych oraz znaczących).

 

 

 

Tym razem pierwsze skrzypce grają dwie kotki – Lola i Poziomka, które przypadkowo znalazły się na miejscu ,,zbrodni”. Jakiś nicpoń rzucił kamieniem w słynną, cieszyńską rzeźbę różowego jelonka, na skutek czego ucho bajkowego zwierzaka rozsypało się w drobny mak. 

Na pomoc w ustaleniu sprawcy przybywa miejscowa policja – znani już czytelnikom serii komisarz Psota oraz aspirantka Walerka Koczy. Tym razem sprawa po konsultacjach zostaje w pełni przekazana dziewczynie. Policjant woli skupić się na innych zadaniach. Można podejrzewać, że kwestię rzeźby uważa za zbyt błahą lub po prostu cierpi na alergiczne dolegliwości. Sporym zaskoczeniem będzie także samo rozwiązanie tej tajemnicy, a z pewnością dla wielu odbiorców intrygująca okaże się droga, jaką muszą przejść nasi bohaterowie (jak to mówią – po sznurku do kłębka), żeby mogło im się udać trafić na ten właściwy trop!

 

Czytelnicy często przekonają się, że ,,Kocia Szajka i ucho różowego jelenia” podważa znaczenie rozmaitych stereotypów. Czy różowy musi być tylko utożsamiany z dziewczynami? Dlaczego niektórzy mieszkańcy Cieszyna nie mogli zaakceptować rzeźby różowego jelonka? Czemu niektórzy chłopcy uważają, że dziewczyny są słabsze? 

Książka pozostawia bardzo wiele poszlak, dzięki którym można kwestionować powyższe pytania. Oprócz emocjonującej fabuły, oferuje czytelnikom kilka cennych refleksji, ogromną chęć do odwiedzenia Cieszyna oraz dużo sympatii do koloru różowego (bo w nim jest siła!).

 

 

 

 

Historię urozmaicają ilustracje Malwiny Hajduk. Jest ich naprawdę mnóstwo i z pewnością pomogą samodzielnie stawić czoła tej książce początkującym adeptom czytania.

 

Polecam ,,Kocią Szajkę i ucho różowego jelenia” wszystkim powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99077-Kocia-Szajka-i-ucho-rozowego-jelenia.html?query_id=1

 

 

Poprzedni wpis
Znajdź, napraw, jedź! Samochody i inne pojazdy – recenzja
Następny wpis
Koźlątka – recenzja jednej książki z dwoma tytułami
Tags: +10, +11, +12, +7, +8, +9, 2021, Agata Romaniuk, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Cieszyn, Kocia Szajka, Kocia Szajka i ucho różowego jelenia, kot, koty, książki dla dzieci, literatura dziecięca, Malwina Hajduk, opowiadanie detektywistyczne, powieść kryminalna dla dzieci, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja