Znajdź, napraw, jedź! Samochody i inne pojazdy – recenzja

Tytuł: Znajdź, napraw, jedź! Samochody i inne pojazdy

Autor: Chris Oxlade

Ilustracje: Jez Tuya

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę książkę i bardzo się ucieszyłam, że na rynku czytelniczym pojawiła się taka lektura! 

 

,,Znajdź, napraw, jedź! Samochody i inne pojazdy” odpowiada na ogromne zapotrzebowanie rodziców oraz opiekunów zasypywanych przez dzieci pytaniami motoryzacyjnymi, na które bardzo często nie potrafią znaleźć właściwych odpowiedzi. Przynajmniej tak jest w moim przypadku – wiedza związana z pojazdami, przerasta mnie nawet na bardzo podstawowych poziomach.

 

Autorami książki są Chris Oxlade oraz Jez Tuya. Książka zbudowana jest na koncepcie aktywnościowym, czyli oprócz tego, że edukuje starszych i młodszych w tematyce mechaniki różnych pojazdów, to dodatkowo angażuje, ćwiczy spostrzegawczość oraz pozwala myśleć analitycznie. 

 

 

 

Główny zamysł ,,Znajdź, napraw, jedź!” polega na eliminowaniu usterek. Przykładowo – na jednej z ilustracji widzimy rower, któremu spadł łańcuch. Zadaniem dziecka jest wskazanie, gdzie wystąpiła usterka oraz opowiedzenie lub zasugerowanie jak można ją naprawić (odwracając rower do góry nogami i wkładając łańcuch na miejsce).

 

Oczywiście zarówno stopień przeprowadzania interakcji jak i zaawansowanie rozmów zależeć będzie od wieku dziecka. Ze względu jednak na bardzo przystępne w odbiorze ilustracje, książka sprawdzi się w przypadku przedszkolaka oraz ucznia szkoły podstawowej. 

 

Na czytelników czekają także bardziej zaawansowane wyzwania. Na kolejnych stronach trzeba będzie pomóc w naprawie samochodu z napędem hybrydowym, motocykla, koparki, betonowozu, wozu strażackiego, pociągu, motorówki, samolotu, helikoptera oraz statku kosmicznego. Nie martwcie się! Jeżeli, coś dla maluchów okaże się zbyt trudne, śmiało można skorzystać z odpowiedzi na końcu książki.

 

 

 

Przy okazji lektury ,,Znajdź, napraw, jedź!” z pewnością powiększy się także słownik każdego z czytelników.  Od tej pory, nie będą miały tajemnic takie terminy jak np.: amortyzator, przedni widelec, koło zębate, pióro mieszalnika, prądownica, sprzęg, statecznik czy mechanizm dokujący. Wszystkie te słowa zostały w bardzo prosty i skrótowy sposób objaśnione, dzięki czemu nawet malec będzie mógł zrozumieć, czym różnią się od siebie i jak działają poszczególne pojazdy.

 

Żeby jednak nieco stonować ogólny zachwyt na tą pozycją – warto wspomnieć o jednej, bardzo ważnej kwestii. Zdecydowanie brakuje mi w niej więcej postaci dziewczęcych. Mam wrażenie, że kilka z imion celowo Wydawnictwo Papilon zmieniło na żeńskie, żeby ta proporcja była mniej zauważalna. To bardzo przykre, że wciąż za mało sugeruje się dziewczynkom, że takie wspaniałe książki mogą być także dla nich i o nich! Choć brawa dla Wydawnictwa za więcej żeńskich imion w tekście! 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/znajdz-napraw-jedz-samochody-i-inne-pojazdy

 

 

Poprzedni wpis
Zguba – recenzja książki obrazkowej
Następny wpis
Kocia Szajka i ucho różowego jelenia – recenzja premierowa
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2021, blog o książkach, Chris Oxlade, Jez Tuya, książki aktywnościowe, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, książki o mechanice dla dzieci, książki o pojazdach dla dzieci, książki z zadaniami, mechanik, mechanika, Papilon, Patrycja Zarawska, recenzent książkowy, recenzje książek, samochody, usterka, Wydawnictwo Papilon, Znajdź napraw jedź! Samochody i inne pojazdy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja