fbpx

Wirus i inne drobne ustrojstwa – recenzja

Wirus i inne drobne ustrojstwa – recenzja

Tytuł: ,,Wirus i inne drobne ustrojstwa”

Autor: Boguś Janiszewski

Ilustracje: Max Skorwider

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina  

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wirusy były ostatnio na ustach wielu dziennikarzy, lekarzy i naukowców – na szczęście tylko w sposób metaforyczny. Żeby je zrozumieć i skutecznie się przed nimi bronić, należy przede wszystkim dowiedzieć się czym one są i jak funkcjonują.

 

W najnowszej książce duetu Boguś Janiszewski oraz Max Skorwider mamy szansę poznać ,,Wirusa i inne drobne ustrojstwa”. 

Jeżeli kojarzycie poprzednie tytuły z serii ,,To, o czym dorośli ci nie mówią”, czyli ,,Ekonomia lub ,,Sztuczna inteligencja, wiecie już, czego mniej więcej można się spodziewać po najnowszym tytule. Z tą jednak różnicą, że książka o wirusach jest nieco mniejszego formatu i ma usztywnioną okładkę, a nie klasycznie twardą. 

 

 

 

 

To nieco ponad 60 stron najważniejszych informacji o różnicach między wirusami, a bakteriami. O tym czym są drobnoustroje, ale także w jaki sposób te maleństwa dostają się do naszego organizmu i dlaczego finalnie sieją w nim spustoszenie (choć też nie zawsze).

 

Książka podzielona jest na 3 części i nie da się ukryć, że powstała na kanwie ostatnich wydarzeń z SARS-CoV-2, znanym także jako COVID-19. Autor w fabularyzowanej wersji przedstawia losy małego wirusa nietoperzy, który za sprawą mutacji stał się niebezpieczny także dla ludzi. Pokazuje w jaki sposób udało mu się dostać do układu oddechowego, jak się namnażał i finalnie – dlaczego opanował cały świat.

 

,,Wirus i inne drobne ustrojstwa” to ważna lektura, która opisuje także sposoby unikania zarażenia, przypomina jak istotne jest noszenie maseczek oraz wynalezienie szczepionki. Za pomocą humoru, rysunkowych postaci, a nawet – ludzkich imion, łatwiej dzieciom zrozumieć te dość skomplikowane procesy.

 

Na przykładzie innych, (na szczęście w większości) minionych już chorób niesie też optymistyczny przekaz, że najgorsze mamy już za sobą. To od nas zależy czy przyjmiemy wirusa z otwartymi ramionami, czy odpowiednio zabezpieczymy się, zachowując niezbędne środki ostrożności. 

 

 

 

 

Podziwiam autorów, że tak szybko udało im się zrealizować książkę na bardzo dobrym poziomie, poruszając najważniejsze zagadnienia na temat współczesnego zagrożenia. Wydawnictwo Publicat wydało pozycję, która nie potraktowała tematu powierzchownie, a podeszła do młodego czytelnika z należnym szacunkiem. Z całym przekonaniem można polecić ,,Wirus i inne drobne ustrojstwa” każdemu dziecku powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/publicat/oferta/popularnonaukowe/wirus-i-inne-drobne-ustrojstwa

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--