Literkowa książka – recenzja

Tytuł: Literkowa książka

Tekst: Alicja Krzanik

Wydziergała: Anna Salamon

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Mam wyjątkową słabość do elementarzy. Czuję do nich ogromny sentyment, bo przypominają mi początki mojej przygody z książkami. 

Często podrzucam na blogu różne ciekawe pozycje, które zachęcają do nauki liter i czytania, ale dzisiejsza z całą pewnością będzie wyjątkowa. Ja jestem oczarowana jej stroną wizualną, ale i nie tylko.

,,Literkowa książka” to książka, która powstała dzięki współpracy Anny Salamon oraz Alicji Krzanik dla Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Ta pozycja formatu nieco krótszego niż A4 została wydana na twardych, tekturowych stronach (podobnie jak np. ,,Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków). 

Każda prezentowana w niej literka została wydziergana na szydełku i nawiązuje do wyrazów, które właśnie zaczynają się na konkretną samogłoskę lub spółgłoskę. Dodatkowo, co kilka rozkładówek znajduje się pełna ilustracja – w całości powstała z różnego rodzaju tekstyliów. 

Obrazki są bardzo kolorowe, a dzięki świetnemu sfotografowaniu przygotowanych wcześniej obiektów, wyglądają jakby były trójwymiarowe! 

Zazwyczaj jestem bardzo ostrożna, jeżeli mowa jest o wierszowanych tekstach w książkach dla dzieci. Rymy nie zawsze są dobrze dopasowane, a całość sprawia często kiczowate wrażenie. Zupełnie inaczej jest jednak w ,,Literkowej książce”! 

Trzeba przyznać, że Alicja Krzanik stworzyła serię wierszyków na bardzo wysokim poziomie, które bez żalu można czytać, a nawet uczyć się ich na pamięć. 

Opisują one przede wszystkim ilustracje, dodając humorystycznego akcentu. Oprócz rymowanek są w książce także proste zdania informujące jak nazywa się litera i jakie obiekty można na niej odnaleźć. Ta część – pisana dużą czarną czcionką jest doskonała do nauki samodzielnego czytania.

Z kolei czcionka imitująca ręczne pismo zapewnia małym czytelnikom dodatkową rozrywkę – zadaje im pytania, zachęca do aktywności i wychodzi poza to, co widać na obrazkach.

,,Literkowa książka” to właściwie małe dzieło sztuki. Jest doskonałą książką, żeby rozpocząć naukę poznawania liter oraz zacząć czytać. Śmiało mogę ją polecić dzieciom już od pierwszego roku życia – w trakcie zabawy i oglądania pięknych ilustracji oraz słuchania melodyjnych wierszy, będą oswajać się one z kształtami poszczególnych liter. 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/literkowa-ksiazka/2782/ksiazka.html#.XoxFhC3UQnc

 


Poprzedni wpis
Julia – nowa seria od Wydawnictwa Wilga
Następny wpis
Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci – recenzja
Tags: +1, +2, +3, +4, +5, +6, 2020, Alicja Krzanik, Anna Salamon, blog książkowy, elementarz, książka z twardymi stronami, książki dla dzieci, Literkowa książka, litery, Nasza Księgarnia, nauka liter, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, rymowanki, wiersze, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja