Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba – recenzja

Tytuł: Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba
Autorka: Justyna Bednarek
Ilustracje: Anna Salamon
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nie znajdziecie tutaj wiele książek o tej tematyce. Może nie unikam ich jak diabeł święconej wody, ale raczej sięgam po teksty o bardziej uniwersalnym przesłaniu. Jeżeli omawiana przeze mnie lektura ma wydźwięk religijny, to przeważnie jest to kwestia szeroko rozumianej duchowości lub po prostu książka popularnonaukowa o różnego rodzaju kultach religijnych.

Książka o świętych nie tylko dla świętych

Skąd więc obecność Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba w tej recenzji? Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze, wiem, że sporo czytających mnie osób poszukuje dobrych książek, opartych o fundamenty chrześcijaństwa. 

Drugi powód jest jeszcze prostszy – autorką tej pozycji jest jedna z najwspanialszych autorek literatury dziecięcej, czyli Justyna Bednarek. Podczas naszej rozmowy, którą miałam przyjemność przeprowadzić w trakcie projektu Strefa Rozmów, uslyszałam przedpremierowo o tej książce i poczułam się mocno zachęcona, żeby bliżej ją poznać.

Co to znaczy być świętym?

Przede wszystkim chciałabym podkreślić, że Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba jest właśnie książką dla osób poszukujących inspiracji w religii. Choć historie o dążeniu do dobroci są na wagę złota, to jednak bycie świętym, nie zawsze prosto zdefiniować jako po prostu bycie dobrym. Dużo lepiej te zależności tłumaczy autorka we wstępie.

Co więcej, świętość, o której mowa w książce, daleka jest od wyidealizowanego obrazu człowieka, który nie ma na swoim sumieniu nawet małego grzeszku. Sama po lekturze tych ponad dwudziestu opowieści o jeszcze większej liczbie świętych – doszłam do wniosku, że bycie świętym to nic innego, jak bycie kimś, komu zależy na innych.

Wzorce w religii chrześcijańskiej

Justyna Bednarek podeszła do tematu fenomenalnie, bo postawiła na narrację z punktu widzenia osób trzecich. Opowiadaczami są więc zwierzęta, przedmioty, a nawet sama autorka. Historyczne fakty uzupełniają ciekawostki o świecie, ale także spora doza emocjonalności i przemyśleń, z którą łatwiej się czytelnikom utożsamić.

Początkowo w Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba przeczytacie o starotestamentowym świętym, ale ,,im dalej w las”, tym więcej postaci bliższych współczesności. Znajdziecie w tej książce mnóstwo inspirującej treści, duchowości, wzruszeń czy po prostu dobrych wzorców, za którymi warto podążać.

Książka z dzierganymi na szydełku bohaterami

A przysłowiowa wisienka na torcie? Choć w sumie nie wiem, czy miano wisienki nie jest w tym przypadku zbyt skromne, bowiem oprawa wizualna pracami Anny Salamon wynosi tę pozycję na poziom małego dzieła sztuki. 

Artystka, którą możecie już kojarzyć m.in. z Literkowej książki lub Cyferkowej książki, czy też magazynu ,,Świerszczyk” – teraz przeszła samą siebie. Stworzyła wizerunki świętych, dzięki którym ich świętość jest jeszcze bardziej wiarygodna! 

Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba polecam jako lekturę dla dzieci powyżej 9 roku życia. Jeżeli szukacie oryginalnego i przede wszystkim właściwego dla okoliczności prezentu na komunię – to jest to!

Link do strony księgarni: https://www.taniaksiazka.pl/kazdy-moze-byc-swiety-czyli-nawet-lobuzy-ida-do-nieba-justyna-bednarek-p-1967554.html


Poprzedni wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 72
Następny wpis
Równość i Simone de Beauvoir – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2024, Anna Salamon, blog książkowy, chrześcijaństwo, Justyna Bednarek, Każdy może być święty, Każdy może być święty czyli nawet łobuzy idą do nieba, książka na komunię, książki dla dzieci, recenzja książek, religia, święci, Świetlik, Wydawnictwo Świetlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja