Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu – recenzja

Tytuł: Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu
Autorzy: Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk
Ilustracje: Marcin Wierzchowski
Wydawnictwo: WAM/MANDO
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Czy poznaliście już Alicję? To rezolutna bohaterka popularnonaukowych książek dla dzieci, które współtworzone są przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin. Do tej pory mogliście przeczytać już o:

  • Sen Alicji,
  • Alicja w krainie przyszłości,
  • Uczucia Alicji.

Ostatnio pojawiła się najnowsza książka z serii, której tytuł brzmi: ,,Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu”. Jej autorem jest m.in. prof. nadzw. dr hab. Mikołaj Spodaryk – pediatra, pracownik Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ, a także twórca oraz organizator jedynego w Polsce południowej oddziału zajmującego się żywieniem pozajelitowym dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Jestem przekonana, że nie ma bardziej odpowiedniej osoby, aby opowiedzieć o układzie trawiennym dzieciom… i dorosłym!

Co mamy w brzuchu?

Książka, choć popularnonaukowa, rozpoczyna się fabularnym wstępem i przez kolejne strony prowadzi czytelników, wykorzystując do tego angażującą nić narracji. Dowiadujemy się, że główną bohaterką jest tytułowa Alicja, która choć pasjonuje się mózgiem, dostała od nauczycielki zadanie opracowania układu trawiennego.

Dziewczynka wydaje się być znudzona, a już z całą pewnością brakuje jej entuzjazmu, żeby podejść do tego zadania. W bibliotece, gdzie zbiera materiały, spotyka jednak znajomą twarz. Wydaje jej się, że ma przed sobą prawdziwego Mikołaja i zaczyna z nim rozmawiać!

Co ma Mikołaj do układu trawiennego?

Okazuje się, że Mikołaj jest istotnie Mikołajem, ale nie takim, na jakiego Alicja liczyła. Dziewczynka ma jednak niebywałe szczęście – mężczyzna z wielką pasją zaczyna opowiadać jej o wszystkim, co związane z jamą ustną, przełykiem, żołądkiem czy jelitami. Przy okazji do tej wiedzy o podstawowych narządach wplatane są ciekawostki również z innych dziedzin życia (takich jak np. ewolucja).

Poza tym, że ,,Brzuch Alicji” to przede wszystkim historia o układzie pokarmowym, to przecież związane z nim zęby, hormony czy smaki mają na niego ogromny wpływ! Autor nie zapomina nawiązywać do tych najciekawszych i wcielając się w swoje alter ego, zaraża pasją do tej tematyki główną bohaterkę (i nie tylko).

Doskonale działający mechanizm

Książka nie tylko uzupełnia więc niezbędną wiedzę, poszerza horyzonty, ale i zachęca do higienicznego oraz zdrowszego trybu życia. Dzięki bogato ilustrowanym rozkładówkom, gdzie pokazuje się układ jak doskonale działający mechanizm, ma się wrażenie zgłębiania niewiarygodnych tajemnic, które w końcu… są częścią każdego z nas!

,,Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu” jest pozycją wartościową, bardzo ciekawą, a przy tym doprawioną przezabawnymi komentarzami bohaterów pobocznych (np. much czy bakterii). Polecam tę książkę dzieciom, ale i dorosłym – każdemu powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwowam.pl/prod.brzuch-alicji-czyli-kupa-prawdy-o-trawieniu.33280.htm?sku=89133


Poprzedni wpis
Wszyscy pytają dlaczego – recenzja książki
Następny wpis
Ocean miłości – recenzja komiksu bez słów
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Brzuch Alicji czyli kupa prawdy o trawieniu, ciało człowieka, jak działa człowiek, książka na prezent, książka popularnonaukowa, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, Ludzkie ciało, MANDO, Marcin Wierzchowski, Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, układ pokarmowy, WAM, Wydawnictwo Mando, Wydawnictwo WAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja