Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – recenzja

Tytuł: Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach
Tekst: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nazwiska wiele dla nas znaczą. Towarzyszą nam na co dzień, czasami się ich wstydzimy, a innym razem jesteśmy dumni, że możemy je nosić. Szczególnie w pierwszych klasach szkoły podstawowej, zainteresowanie tą częścią onomastyki gwałtownie wzrasta. Poznają inne dzieci i ich nazwiska, zaczynamy zastanawiać się nad pochodzeniem wszystkich Nowaków, Kowalskich czy Malinowskich.

,,Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach” jest nową książką rodzeństwa Michała oraz Joanny Rusinek, w której podsuwana się czytelnikom sporo tropów, mogących naprowadzić nas na wnioski związane z naszymi nazwiskami. Jeżeli lubicie słowotwórcze zabawy, spodoba Wam się także inna pozycja tego duetu – ,,Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”. 

W ,,Podbipięcie” dzieli się nazwiska na kilka kategorii, dzięki czemu łatwiej jest podążać za tokiem myślenia autora. Wyróżnia on te, których pochodzenia należy doszukiwać się m.in. w: imionach, miejscowościach, zawodach czy przezwiskach. W książce bierze się na warsztat kilkadziesiąt rozmaitych nazwisk i tłumaczy ich znaczenie. Jeżeli jesteście bardzo niecierpliwi, a chcecie dowiedzieć się czy Wasze nazwisko znalazło się w lekturze – koniecznie zajrzyjcie na sam jej koniec, gdzie znajduje się spis nazwisk.

Nie do końca przekonuje mnie jednak argumentacja autora ze wstępu, dotycząca wyłącznie wyboru form męskich nazwisk. Rozumiem, że jest to swego rodzaju pragmatyzm, jednak niepotrzebne jest dalsze tego tłumaczenie. Znam wiele dzieci, które otrzymały nazwisko po mamie, a nie po tacie, a wręcz, że tata przybrał nazwisko wybranki po ślubie. Świat zmienia się także pod tym względem i teraz wielu mężczyzn, którzy nigdy nie przepadali za swoimi nazwiskami, decyduje się na nowe nazwisko żony. Bardzo mi zabrakło takiej dygresji we wstępie i nieco nowocześniejszego spojrzenia na kwestię naszego aktualnego nazywania się.

Choć w ,,Podbipięcie, czyli co się kryje w nazwiskach” można znaleźć sporo treści – za sprawą mnóstwa ilustracji, nie przytłacza on młodych czytelników. Obrazki są humorystyczne, kolorowe i dosłownie traktując to, co opisywane jest w tekście, wywołują uśmiech na twarzach dzieci.

Najlepiej do ,,Podbipięt” zaglądać na wyrywki, choć starsi czytelnicy bez problemu rozprawiają się z nią ,,od deski do deski”.

Polecam tę książkę dla dzieci powyżej 7 roku życia.

,,Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach” jest do kupienia w dobrych księgarniach internetowych.

Poprzedni wpis
Giganci. Erin. Tom 1 – recenzja
Następny wpis
Skarbnica mitów – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Joanna Rusinek, książki dla dzieci, Michał Rusinek, nazwiska, pochodzenie nazwiska, Podbipięta, Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wydawnictwo Znak Emotikon, znak, Znak emotikon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja