Kury z grubej rury – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Kury z grubej rury
Autorka: Justyna Bednarek
Ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo: Słowne Młode
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

No cóż, jest mi bardzo przykro, ale muszę przyznać, że ,,Babcocha” ma poważną konkurencję w kategorii najlepszej książki Justyny Bednarek! Autorka kolejny raz zabiera nas do świata, którego wcale nie ma ochoty się opuszczać. Tym razem głównymi bohaterkami uczyniła stadko dumnych, białopiórych kur, które postanowiły wspaniałomyślnie dać się adoptować pewnej rodzinie Ogórków.

KURA JAKO PIERWSZOGRZĘDNY BOHATER LITERACKI

Muszę przyznać, że jako bywalczyni wsi w latach swojego dzieciństwa miałam dość ambiwalentny stosunek do drobiu. Z jednej strony kury w żadnej mierze nie były skore do nawiązywania relacji z człowiekiem, jeżeli nie miał on w rękach garści ziarna. Z drugiej – trudno było oderwać wzrok od ich oryginalnego chodu i pełnego pasji wydziobywania zboża spod piasku.

Nic więc dziwnego, że autorzy ze szczególną lubością upodobali sobie te postacie. ,,Kury z grubej rury” Justyny Bednarek są bez wątpienia przykładem najwyższej klasy ukazania ich wielkości. Augusta, Hildegarda, Belka oraz Żaneta reprezentują esencję (choć zdecydowanie nie w tym znaczeniu, jaki miała na myśli autorka w jednym z opowiadań) różnorodnych i wielobarwnych bohaterek, których nie sposób nie lubić.

RODZINA OGÓRKÓW, FASOLI I SZCZEKAJĄCEGO KOGUTA

Głównymi ludzkimi bohaterami jest mama, tata oraz troje rodzeństwa: Ania, Wojtek i Karolina. Dzieci mające 8, 6 i 4,5 lat, podobnie jak kury reprezentują zupełnie inne typy osobowości. Najczęściej w opowiadaniach pojawia się Wojtek, a to z powodu jego niezwykłej umiejętności… rozumienia kurzej mowy!

Jak się szybko okazuje Augusta, Hildegarda, Belka i Żaneta dostrzegają sprawy, które zupełnie umykają dorosłym. Mając Wojtka za mediatora, wpływają na dobrobyt rodziny Ogórków, pomagają mierzyć się z niechcianymi wywiadówkami, dają rozkwitnąć fasoli, są powodem sprowadzenia szczekającego koguta oraz ułatwiają zdobywanie przyjaciół.

DLACZEGO KUROM TRUDNO SIĘ OPRZEĆ?

W książce ,,Kury z grubej rury” podoba mi się tak wiele rzeczy, że gdybym chciała wypisać je wszystkie, musiałabym mieć tyle miejsca, co sama lektura. Z tego powodu wybrałam kilka najważniejszych punktów, które mam nadzieję, udowodnią Wam, że to pozycja absolutnie nietuzinkowa.

  • W książce motorem napędowym wszystkich dziwnych zdarzeń jest ,,Niewidzialny Reżyser”. Bardzo mi się spodobało to określenie, bo niczego nie narzuca i jest uniwersalne dla rodzin wszystkich wyznań.
  • W domu państwa Ogórek pozwala się dzieciom nie jeść obiadu, jeżeli nie mają na to ochoty. (Co innego, że 2/3 dzieci nie lubi tam także czekolady! Jak to możliwe? Przeczytajcie książkę, a się dowiecie! 😀 )
  • Autorka delikatnie porusza kwestie polskiego szkolnictwa, w którym wielki nacisk kładziony jest na pismo, zamiast na inne, dużo ważniejsze sprawy.
  • Kur nie traktuje się w książce jak drób, ale jak członków rodziny.
  • ,,Kury z grubej rury” ubogacone zostały świetnymi ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej (rozkładówki z jej rysunkami znajdziecie także m.in. w ,,Aliaszce”)! Książka ma również ciekawy, bardzo wygodny w czytaniu kształt.

Polecam ją wszystkim już powyżej 4 roku życia! Co ciekawe, mam pewne przeczucie, że może to nie być to ostatnia przygoda, w której udział biorą cztery kury oraz rodzina Ogórków (przynajmniej na to wskazuje zakończenie).

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/

Jeżeli poszukujecie innych książek o kurach, to koniecznie zerknijcie do:


Poprzedni wpis
Sixtine. Złoto Azteków. Tom 1 – recenzja komiksu dla dzieci
Następny wpis
Gniew – recenzja komiksu nie tylko o Achillesie
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, humor, humorystyczne książki dla dzieci, Justyna Bednarek, książki dla dzieci, książki na prezent, książki z obrazkami, kura, kury, Kury z grubej rury, Nika Jaworowska - Duchlińska, recenzent książek, recenzje książek, rodzina, Słowne, Słowne młode, Wydawnictwo Słowne Młode

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja