Aliaszka – recenzja premierowa!

Tytuł: Aliaszka

Autorka: Magdalena Górska

Ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska

Wydawnictwo: Sto Stron

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Wiele dzieci ma swoje przytulanki, zabawki, lalki czy misie, z którymi się nie rozstają. Maluchy traktuję je jak swego rodzaju talizmany – one dodają im sił, trzymają na bezpieczny dystans potwory i oferują miękkie brzuszki czy włóczkowe włosy do przytulania w każdej chwili, która tylko tego wymaga.

 

,,Aliaszka” jest książką-debiutem aktorki Magdaleny Górskiej, która w siedmiu opowiadaniach na ważne tematy udowodniła, że ma lekkie pióro, ale i ogromną wrażliwość. Z kolei o oprawę wizualną zadbała Nika Jaworowska-Duchlińska, wzbogacając tekst malowanymi pędzlem obrazami. 

 

 

 

Kim jest Aliaszka? To nie jedna bohaterka, ale słowo-symbol. Aliaszka jest rodzajem lalki, który pojawia się wszędzie tam, gdzie tylko jest potrzebna.

 

W opowiadaniach poznajemy historie dzieci sprzed lat, z różnych krajów i w różnych sytuacjach rodzinnych. Dziewczyny oraz chłopcy stawiają czoła czasami mniejszym, a innym razem większym trudnościom losu, ale za każdym razem mają na wyciągnięcie ręki potrzebne wsparcie. 

 

Dlaczego wydaje się tak mało książek dla dzieci, w których poruszane są kwestie uchodźców, domów dziecka, brak czasu rodziców, przenoszenie ich własnych ambicji na dzieci czy wykorzystywania technologii do gnębienia rówieśników w szkole? 

Rodzice chcąc chronić własne dzieci, często udają, że zło nie istnieje. Kiedy jednak one idą do szkoły, zaczynają rozmawiać z rówieśnikami, oglądają telewizję i często same wyciągają wnioski, wtedy jest już za późno, żeby cały ten ładunek emocjonalny, który otrzymają, opakować w odpowiedni, wspierający komentarz rodziców czy opiekunów. 

 

 

 

 

,,Aliaszka” choć jest książką na ważne tematy, nie jest jednak lekturą trudną. Magdalena Górska nadała swoim opowiadaniom baśniowych kolorów. Historie pisane są z punktu widzenia dzieci, a ich przesłania niosą ze sobą przede wszystkim nadzieję oraz perspektywy na lepsze jutro. 

 

Dodatkowo książka powstawała we współpracy z dr Anną Szczepaniak – psycholog oraz psychoterapeutką dla dzieci, a na końcu lektury znajdują się pytania pomocnicze do tekstów. Można je przeczytać wspólnie z dziećmi, a następnie postarać się porozmawiać w gronie rodzinnym o historiach bohaterów, które spotkały Aliaszkę. 

 

Polecam tę wyjątkową książkę czytelnikom powyżej 7 roku życia.

,,Aliaszka” dostępna jest tylko na stronie Wydawnictwa Sto Stron oraz w wybranych księgarniach stacjonarnych.

LINK: https://wydawnictwostostron.pl/ksiazka/aliaszka/

 

Poprzedni wpis
Sposób na emocje – recenzja mądrej serii dla dzieci
Następny wpis
Bezik Wielki Pies. Witaj w domu! – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2021, Aliaszka, blog książkowy, Dzień Dziecka, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, książka na prezent dla dziecka, książki dla dzieci, książki na trudne tematy, Magdalena Górska, Nika Jaworowska - Duchlińska, opowiadania dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, Sto Stron, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Sto Stron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja