Sposób na emocje – recenzja mądrej serii dla dzieci

Tytuły: Sposób na zmartwienie, Sposób na złość, Sposób na smutek, Sposób na zazdrość

Seria: Sposób na emocje

Autorka: Hallee Adelman

Ilustracje: Sandra de la Prada, Karen Wall

Tłumaczenie: Agnieszka Pokojska

Wydawnictwo: Słowne

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Różnych serii o uczuciach jest sporo, ale mało która poświęca każdej z emocji indywidualną książkę! Wydawnictwo Słowne wydało ostatnio cztery tomy z opowiastkami, które prześwietlają konkretne stany emocjonalne. 

 

,,Sposób na emocje to autorski cykl Hallee Adelman, amerykańskiej pisarki książek dla dzieci oraz założycielki fundacji World of HA, która skupia się na edukacji osób w temacie opowiadania historii.

 

 

W czterokolorowych książkach poruszone zostają takie zagadnienia jak: zazdrość, zmartwienie, złość oraz smutek. Każdy tytuł ma swojego bohatera i rozgrywa się w trochę innym otoczeniu. Ta różnorodność pozwala szerzej utożsamiać się dzieciom z postaciami i pokazuje im, że każdego czasami dopadają trudne emocje. Warto wspomnieć, że pomimo wyboru przez autorkę uczuć kojarzących się raczej negatywnie (choć przecież wszystkie są nam niezwykle potrzebne!), książki niosą niezwykle optymistyczne przesłanie.

 

Ich warstwa wizualna może kojarzyć się z sentymentalnymi, retro lekturami z dzieciństwa. Choć to zasługa dwóch artystek (każda stworzyła dwa tytuły) – Karen Wall oraz Sandry de la Prada, są one niezwykle spójne i doskonale się uzupełniają. Postacie zostały narysowane z mocnymi konturami i ograniczoną paletą barw, dzięki czemu dobrze uwypuklone zostały emocje, stając się łatwymi do odczytania przez najmłodszych. 

 

 

,,Sposób na zmartwienie” to historia o Bartku, który się martwił. Chłopiec miał pójść na urodziny kolegi, na których wszyscy mieli się pojawić w przebraniach superbohaterów. Bartek martwił się, że nikt nie będzie chciał się z nim bawić, dzieciom nie spodoba się jego strój i nie będzie wiedział co powiedzieć. 

 

Jego tata dał mu jednak prostą radę jak poradzić sobie w chwili, kiedy zmartwienie zaczyna obejmować jego myśli. Bartkowi udaje się przemóc i pokonać wszystkiego obawy – także ze względu na nową przyjaźń, empatię oraz chęć doświadczania nowych rzeczy.

 

 

 

Książka daje dziecku narzędzia jak radzić sobie samemu w nowych okolicznościach i wśród innych ludzi. Pokazuje także, że nie tylko ono może się martwić – to emocja, która dotyka bardzo wiele osób.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/sposob-na-zmartwienie/

 

 

,,Sposób na złość” na chyba moją ulubioną okładkę! Ta jak i poprzednia książka została zilustrowana przez Sandrę de la Pradę. Jest opowieścią o złości, która ,,rozlewa się jak rumieniec”. 

 

Kaja ma małego brata, który robi jej bałagan w pokoju, niszczy rzeczy i przez którego musi jeść znielubiane tosty. Kiedy dziewczynka wychodzi rano do szkoły jest bardzo zła. Jest tak zła, że nie zwraca nawet uwagi na wołanie swojego kolegi Bruna. Złość wpływa nawet na to, że Kaja mówi swojemu przyjacielowi, że go nie lubi, choć przecież sama wie, że to nie prawda.

 

 

 

,,Sposób na złość” to bardzo mądra historia, a przy okazji doskonale napisana. Widać w niej kulminację emocji, ale też chwilę, kiedy przychodzi opamiętanie – jednak jest już za późno, komuś zrobiło się przykro i trzeba umieć powiedzieć głośno ,,przepraszam”. 

 

Złość zakłada nam klapki na oczy. Dzieci, które przeczytają tę książkę, na pewno szybko zdadzą sobie sprawę jak trzeba ostrożnie  obchodzić się z tą emocją! 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/sposob-na-zlosc/

 

 

,,Sposób na smutek” pokazuje z kolei, że smutek – jak każda emocja, jest czymś tymczasowym i tylko na chwilę. To opowieść o Kubie, który właśnie się dowiedział, że jego najlepszy kolega musi się przeprowadzić. Nie potrafi wyobrazić sobie jak będzie się bez niego czuł. Nie wie z kim się będzie bawił i co będzie robił. 

 

 

 

Mały czytelnik dowiaduje się, co można zaradzić na smutek, ale także jak ważne jest wspieranie w smutku innych. Kuba szybko domyślił się, że jego kolega musi być w dużo gorszym nastroju, dlatego znalazł sposób, żeby poprawić mu humor. 

 

Ta oraz kolejna książka została zilustrowana przez Karen Wall.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/sposob-na-smutek/

 

 

,,Sposób na zazdrość” doskonale opowiada o tym, co się dzieje, kiedy nie potrafimy zapanować nad swoją zazdrością. Główna bohaterka Zuzia nie może pogodzić się z faktem, że jej rysunek nie trafił na tablicę jako najlepszy minionego tygodnia. Zazdrości swojej koleżance Idze i zrywa pracę dziewczynki. Kiedy dostrzega jak zgubiony rysunek zasmucił koleżankę, robi jej się trochę głupio. Zuzia zauważa swój błąd, ale w chwili, gdy nie została doceniona, nie była w stanie myśleć racjonalnie.

 

 

 

Książka pokazuje dzieciom, że nie zawsze będą one we wszystkim najlepsze. Czasami, nawet jeżeli ich zdaniem rysunek, który zrobią jest najlepszy, ktoś może ocenić go inaczej. Zazdrość jest złym doradcom i nigdy nie warto go słuchać. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/sposob-na-zazdrosc/

 

 

Wszystkie z opisanych tutaj książek niosą ze sobą niezwykłą wartość oraz w przejrzysty i interesujący sposób opisują rzeczywistość. Każdy tytuł daje zestaw narzędzi nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Dla dorosłych na końcu pozycji znajdują się komentarze od pedagog Małgorzaty Musiał z bloga Dobra Relacja. Ukazują one daną emocję w szerszej perspektywie i pomagają rodzicom przeprowadzić konstruktywną rozmowę z dzieckiem.

Polecam wszystkie cztery książki odbiorcom już powyżej 3 roku życia! 

 

Poprzedni wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ. 40
Następny wpis
Aliaszka – recenzja premierowa!
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2021, Agnieszka Pokojska, blog książkowy, emocje, Hallee Adelman, Karen Wall, książki dla dzieci, książki dla dzieci o emocjach, przeprowadzka, recenzent książek, recenzje książek, Sandra de la Prada, seria o emocjach, Słowne, smutek, Sposób na emocje, Sposób na smutek, Sposób na zazdrość, Sposób na złość, Sposób na zmartwienie, uczucia, Wydawnictwo Słowne, zazdrość, złość, złość na młodsze rodzeństwo, zmartwienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja