Podświetl i odkrywaj – recenzja serii z podświetlanymi stronami!

Tytuł: Dinozaury, Na farmie, Ludzkie ciało

Seria: Podświetl i odkrywaj

Autorzy: Sara Hust, Susie Behar, Carron Brown

Ilustracje: Lucy Cripps, Essi Kimpimaki, Rachael Saunders

Tłumaczenie: Adam Rycki

Wydawnictwo: Api Papi

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Bajery w książkach? Uwielbiam! Każdy dodatkowy element, który przyciąga uwagę dziecka i pozwala mu bliżej zainteresować się literaturą, jest z całą pewnością godny uwagi. (A dla moich czytelników mam kolejny bajer, – 30% zniżki na pozycje z tej recenzji. Kod znajdziecie na końcu wpisu)

 

Muszę przyznać, że kiedy seria trzech książek ,,Podświetl i odkrywaj” od Wydawnictwa Api Papi dotarła do mnie wraz z uroczą, małą latarką – jeszcze nie bardzo wiedziałam z czym mam do czynienia. Początkowo zainteresowały mnie tematy pozycji: ,,Dinozaury”, ,,Na farmie” oraz ,,Ludzkie ciało”. Wszystkie wpisują się w krąg zainteresowań dzieci w wieku przedszkolnym. Pozwalają im z jednej strony eksplorować ciekawe tematy zwierząt i życia wśród natury, z drugiej odpowiadają na pierwsze, podstawowe pytania natury egzystencjalnej i pragmatycznej (kim jesteśmy, w jaki sposób funkcjonujemy), a w końcu pogłębiają indywidualne zainteresowania oraz urozmaicają codzienność dreszczykiem wyjątkowych zjawisk.

 

Co więcej, książki zostały stworzone w zgodzie z duchem Montessori Friendly, co z pewnością ucieszy wielu rodziców. Każda została przygotowana przez duet innych artystów.

 

 

 

 

Ich wyjątkowość polega także na odkrywaniu ilustracji, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Cała ,,magia” ogranicza się do podświetlenia tylnej części kartki, żeby z jej drugiej strony wyłonił się element przygotowany na bazie białego konturu. Dodatkowo tekst pełni funkcję podpowiadacza, który sprawdza naszą czujność w odkrywaniu obrazków, ale zarazem angażuje czytelnika i pozwala mu bardziej aktywnie brać udział w procesie opowiadania tego, co sam widzi na rozkładówkach.

 

Na przykład dziecko w ,,Dinozaurach” może zabawić się w małego archeologa, poznać całą gromadę inspirujących gadów czy dowiedzieć się, który dinozaur uważany jest prawdopodobnie za… pierwszego ptaka.

 

 

 

 

Z kolei w ,,Ludzkim ciele” poznamy cud narodzin, odkryjemy dlaczego potrafimy kopać piłkę (duży plus za pokazanie meczu piłkarskiego dziewczynek!) oraz prześwietlimy (dosłownie!) system krwionośny, nerwowy czy oddechowy człowieka.

 

Na końcu, odpoczywając ,,Na farmie”, zajrzymy do chlewika, dowiemy się czym jest silos (tu akurat minus – na ilustracji pojawia się uwiązany pies do budy) lub będziemy mogli obserwować rozmaite uprawy.

 

Bez względu jednak o której części byśmy nie mówili, za każdym razem spaja ją subtelna linia fabularna. Ze względu na fakt, że odpowiedzi na pytania z jednej strony znajdują się na kolejnej – czytelnik ma wrażenie, że trafia do wykreowanego świata, bogatego jednak w wartościowe i zgodne z rzeczywistością ciekawostki.

 

 

 

 

Godnym uwagi zabiegiem jest także wplecenie w treść książek wielu onomatopei. Dźwiękonaśladowcze wyrażenia są uśmiechem w stronę najmłodszych dzieci. Opowiadanie o układzie kostnym, uzupełniane o wyrażenia ,,chrup, trzask”, jest świetną frajdą! 

 

Z serią ,,Podświetl i odkrywaj” można powrócić do czasów, kiedy jeszcze z latarką czytało się książki pod kołdrą! Teraz nawet lektura w pełnym słońcu będzie także ogromną przyjemnością.

 

 

Nie zapomnijcie skorzystać ze zniżki na stronie Wydawnictwa Api Papi: https://apipapi.pl    Z kodem: bajkochlonka , macie 30% zniżki! (Kod jest ważny do 10 lipca 2021 roku)

 

 

Poprzedni wpis
Zakazany port – recenzja komiksu
Następny wpis
Sabotaż w punkcie skupu – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2021, Adam Rycki, Api Papi, blog książkowy, Carron Brown, dinozaury, Essi Kimpimaki, książki dla dzieci, książki dla dzieci na prezent, książki dla przedszkolaków, książki obrazkowe, książki z latarką, Lucy Cripps, Ludzkie ciało, Na farmie, Podświetl i odkrywaj, podświetlane strony, Rachael Saunders, recenzje książek, Sara Hust, Susie Behar, Wydawnictwo Api Papi

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja