Nowe tomy serii Świnka Malinka i słoń Leon – recenzja

Tytuły: Czy umiem się dzielić?, Czekanie jest takie trudne!

Seria: Świnka Malinka i słoń Leon

Autor: Mo Willems

Ilustracje: Mo Willems

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Świnka Malinka oraz słoń Leon to rozkoszni bohaterowie serii książek obrazkowych, które z prostym przesłaniem trafiają bezpośrednio do najmłodszych czytelników. Pisałam już o kilku tytułach tego cyklu:

– ,,Złamałem trąbę!”,

– ,,Mogę grać z wami?”,

– ,,Mieszkamy w książce!”,

– ,,Czy polubisz moją breję?”.

 

Autorem książek jest Mo Willems, amerykański pisarz, animator oraz lektor. Serię o duecie tych przyjaciół tworzy od 2007 roku. Obecnie liczy ona 25 rozmaitych tytułów podstawowego cyklu oraz dodatkowe pozycje z ,,Elephant and Piggie Like Reading!”. 

 

Książki te można określić jako połączenie picturebooków, z komiksem oraz krótkimi, teatralnymi scenkami. Akcja każdej opowiastki toczy się zazwyczaj w bardzo prostej przestrzeni białego tła, dlatego cała uwaga dzieci może skupić się na relacjach oraz fabule.

 

 

W ,,Czy umiem się dzielić?” mamy bardzo ważny temat, umiejscowiony w aktualnych, wakacyjnych realiach. Słoń Leon, który jest nieco bardziej roztrzepany niż jego koleżanka Malinka, zapragnął kupić sobie lody. Bohater ten często najpierw działa, a później dopiero zaczyna zastanawiać się nad tym, co powinien zrobić. Tak było i tym razem. Leon zaczął od kupna lodów, ale kiedy miał już rożek z gałką w łapce, zaczęły przychodzić mu do głowy pewne myśli. Słoń ze względu na swoje wielkie serce i ogromną sympatię do przyjaciółki, chciał podzielić się z nią lodami.

 

 

 

W Leonie rozgrywał się wewnętrzny dylemat. Z jednej strony pragnął uszczęśliwić Malinkę, ale z drugiej sam przecież miał ogromny apetyt na lody. Nie potrafił podjąć tak długo decyzji, że… sami przeczytajcie, co się wydarzyło! 😉

 

,,Czy umiem się dzielić?” to bardzo wartościowa bajka o tym, że dzieląc się możemy kogoś uszczęśliwić, ale z pewnością nie warto z tym zwlekać.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Czy-umiem-sie-dzielic-ksiazka-dla-dzieci-o-przyjazni-i-umiejetnosci-dzielenia-sie-Mo-Willems

 

 

Z kolei ,,Czekanie jest takie trudne!” zupełnie mnie zauroczyła formą i siłą przekazu! Tym razem Malinka obiecuje Leonkowi niespodziankę. Okazuje się jednak, że trzeba na nią poczekać, a słoń jest bardzo niecierpliwy. Kiedy nie dostaje natychmiast tego, czego chce – złości się, krzyczy i jest smutny. Żadne jednak z tych zachowań nie powodują, że jego niespodzianka pojawia się szybciej. To tego typu zjawisko, na które trzeba poczekać – nie ma innej możliwości.

 

 

 

Autor doskonale pokazał jak rozkładówki z każdym kolejnym odwracaniem strony, robią się coraz ciemniejsze i ciemniejsze. Wkrótce Leonka i Malinkę zastaje noc, a wtedy… niespodzianka jest wreszcie gotowa!

 

,,Czy umiem się dzielić?” zwraca dzieciom uwagę, że czasami warto uzbroić się w cierpliwość, bo to co na nas czeka, jest naprawdę tego warte!

Polecam te dwie nowości jak i całą serię o śwince Malince i słoniu Leonie dzieciom powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Czekanie-jest-takie-trudne-ksiazka-dla-dzieci-o-cierpliwosci-przyjazni-i-wytrwalosci-Mo-Willems

 

 

Poprzedni wpis
Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury – recenzja
Następny wpis
Szczęśliwice Wielkie – recenzja karcianki
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, 2021, Babaryba, blog o książkach, cierpliwość, Czekanie jest takie trudne!, Czy umiem się dzielić?, dzielenie się, komiksy dla dzieci, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, książki obrazkowe, Marta Tychmanowicz, Mo Willems, recenzent książek, recenzje książkowe, słoń, świnka, Świnka Malinka i słoń Leon, umiejętność dzielenia się, Wydawnictwo Babaryba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja