Nowe tomy serii Świnka Malinka i słoń Leon – recenzja

Tytuły: Czy umiem się dzielić?, Czekanie jest takie trudne!

Seria: Świnka Malinka i słoń Leon

Autor: Mo Willems

Ilustracje: Mo Willems

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Świnka Malinka oraz słoń Leon to rozkoszni bohaterowie serii książek obrazkowych, które z prostym przesłaniem trafiają bezpośrednio do najmłodszych czytelników. Pisałam już o kilku tytułach tego cyklu:

– ,,Złamałem trąbę!”,

– ,,Mogę grać z wami?”,

– ,,Mieszkamy w książce!”,

– ,,Czy polubisz moją breję?”.

 

Autorem książek jest Mo Willems, amerykański pisarz, animator oraz lektor. Serię o duecie tych przyjaciół tworzy od 2007 roku. Obecnie liczy ona 25 rozmaitych tytułów podstawowego cyklu oraz dodatkowe pozycje z ,,Elephant and Piggie Like Reading!”. 

 

Książki te można określić jako połączenie picturebooków, z komiksem oraz krótkimi, teatralnymi scenkami. Akcja każdej opowiastki toczy się zazwyczaj w bardzo prostej przestrzeni białego tła, dlatego cała uwaga dzieci może skupić się na relacjach oraz fabule.

 

 

W ,,Czy umiem się dzielić?” mamy bardzo ważny temat, umiejscowiony w aktualnych, wakacyjnych realiach. Słoń Leon, który jest nieco bardziej roztrzepany niż jego koleżanka Malinka, zapragnął kupić sobie lody. Bohater ten często najpierw działa, a później dopiero zaczyna zastanawiać się nad tym, co powinien zrobić. Tak było i tym razem. Leon zaczął od kupna lodów, ale kiedy miał już rożek z gałką w łapce, zaczęły przychodzić mu do głowy pewne myśli. Słoń ze względu na swoje wielkie serce i ogromną sympatię do przyjaciółki, chciał podzielić się z nią lodami.

 

 

 

W Leonie rozgrywał się wewnętrzny dylemat. Z jednej strony pragnął uszczęśliwić Malinkę, ale z drugiej sam przecież miał ogromny apetyt na lody. Nie potrafił podjąć tak długo decyzji, że… sami przeczytajcie, co się wydarzyło! 😉

 

,,Czy umiem się dzielić?” to bardzo wartościowa bajka o tym, że dzieląc się możemy kogoś uszczęśliwić, ale z pewnością nie warto z tym zwlekać.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Czy-umiem-sie-dzielic-ksiazka-dla-dzieci-o-przyjazni-i-umiejetnosci-dzielenia-sie-Mo-Willems

 

 

Z kolei ,,Czekanie jest takie trudne!” zupełnie mnie zauroczyła formą i siłą przekazu! Tym razem Malinka obiecuje Leonkowi niespodziankę. Okazuje się jednak, że trzeba na nią poczekać, a słoń jest bardzo niecierpliwy. Kiedy nie dostaje natychmiast tego, czego chce – złości się, krzyczy i jest smutny. Żadne jednak z tych zachowań nie powodują, że jego niespodzianka pojawia się szybciej. To tego typu zjawisko, na które trzeba poczekać – nie ma innej możliwości.

 

 

 

Autor doskonale pokazał jak rozkładówki z każdym kolejnym odwracaniem strony, robią się coraz ciemniejsze i ciemniejsze. Wkrótce Leonka i Malinkę zastaje noc, a wtedy… niespodzianka jest wreszcie gotowa!

 

,,Czy umiem się dzielić?” zwraca dzieciom uwagę, że czasami warto uzbroić się w cierpliwość, bo to co na nas czeka, jest naprawdę tego warte!

Polecam te dwie nowości jak i całą serię o śwince Malince i słoniu Leonie dzieciom powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Czekanie-jest-takie-trudne-ksiazka-dla-dzieci-o-cierpliwosci-przyjazni-i-wytrwalosci-Mo-Willems

 

 

Poprzedni wpis
Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury – recenzja
Następny wpis
Szczęśliwice Wielkie – recenzja karcianki
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja