fbpx

Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury – recenzja

Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury – recenzja

Tytuł: Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury

Autorka: Aneta Chmielińska

Ilustracje: Elżbieta Żaczek

Wydawnictwo: Pracownia K

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Nie jestem jedną z tych osób, które trzeba długo przekonywać do wyjścia na łono przyrody, patrzenia w chmury czy biegania boso po rozgrzanej letnim słońcem ziemi. Mimo to, muszę przyznać, że ,,Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury” była dla mnie książką-przeżyciem. Medytacyjnym seansem, w którym moje zmysły zostały ukojone, ciekawość zaspokojona, a wiedza na rozmaite tematy biologiczno-fizyczno-geograficzne uzupełniona!

 

Autorką tego zbioru połączonych ze sobą gawęd jest prawdziwa-zielona dusza. Aneta Chmielińska jest leśną pedagożką, która założyła niezwykłą szkołę Dzikoprzygód. Pokazuje w niej dzieciom i dorosłym w jaki sposób czerpać z natury całymi garściami (ale także jak w należyty sposób okazywać jej szacunek). 

 

 

 

W książce ,,Dzikie opowieści”, która skierowana jest dla wszystkich czytelników już od około dziesiątego roku życia, pozwala zachwycić się przyrodą, ale ponad to oferuje fabularną przygodę, choć w nieco oryginalnym stylu.

 

Lektura składa się na trzynaście rozdziałów, gdzie każdy poświęcony został innemu zagadnieniu. Nasz bohater wyruszając z domu, skupia się na wybranym temacie, dzięki czemu nasze zmysły skierowane są także w tym jednym kierunku. Podróż rozpoczyna się od rozważań na temat wody. Autorka niezwykle umiejętnie wprowadza nas w rozmaite ciekawostki, pozwala oderwać od codzienności i przenieść w sam środek lasu, gdzie charakterystyczny zapach pojawiający się tuż przed deszczem, ma swoje uzasadnienie – podobnie jak rodzaje ziół stosowane na różne dolegliwości, smak grzybów czy zawartość kulki, którą pracowicie toczy mały żuk.

 

Bohater poddaje refleksji także niebo, drzewa, zioła, rośliny, noc, ptaki, zwierzęta oraz ich nory, owady, grzyby i porosty.

 

Dodatkowo po niemal każdym rozdziale czeka na czytelników zestaw tematycznych, bardzo kreatywnych i ciekawych zadań. Można wykonać je samodzielnie, a efekty zaskoczą wizualnie oraz merytorycznie. 

 

 

Sięgając po ,,Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury” nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Zachęcona estetyczną i minimalistyczną okładką, dałam się zaprosić do świata, z którym teraz absolutnie nie chcę się rozstawać. Uważam, że jest to taka książka, która zostaje z nami na lata. Do której się wraca – niezależnie od wieku czy płci. 

 

Z pewnością pomoże ona domatorom wyjść z mieszkań i skonfrontować się z otoczeniem. Zbliżające się wakacje powinny sprzyjać wędrówkom po lesie, a ,,Dzikie opowieści” wygodnie można zebrać ze sobą w plecaku, do czytania pod najpiękniej szumiącym drzewem (wiecie jakim?).

 

 

 

Dodatkowo, dla tych, którzy czerpią przyjemność z nanoszenia barw na kartki papieru, z książką zostały wydane ,,Dzikie opowieści do kolorowania”. Miałam okazję je wypróbować w nieco innej formie i sprawdzają się bardzo dobrze. Autorką ilustracji w obu przypadkach jest Elżbieta Żaczek.

 

Polecam ,,Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury” jako obowiązkową lekturę na zbliżające się lato. To książka, która każdego zachwyci, zaintryguje i zmotywuje do odkrywania polskiej przyrody.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.pracowniak.pl/sklep/dzikieopowiesci/

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment