fbpx

Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury – recenzja

Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury – recenzja

Tytuł: Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury

Autor: zbiorowy, Natural History Museum

Ilustracje: zbiorowe

Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kolodzińska, Piotr Budkiewicz

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Bestiariusze i fantastyczne zwierzęta to kategorie, które naprawdę potrafią uruchomić wyobraźnie! Nawet encyklopedie lub popularnonaukowe książki o ssakach, gadach czy płazach cieszą się ogromną popularnością osób w każdym wieku.

 

Kiedy usłyszałam więc o nowości od Wydawnictwa Media Rodzina – ,,Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury” wiedziałam, że będzie to coś wyjątkowego! Wyobraźcie sobie opowieści o jednorożcach, gorylach, niuchaczach czy pandach w jednej książce! 

 

 

 

W 2020 roku miała miejsce wystawa w znanym na całym świecie Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Nie była ona jednak ani trochę podobna do wszystkich pozostałych. Muzealnicy podjęli się niewiarygodnie trudnego zadania i postanowili połączyć naukę z… magią! 

 

W ten sposób powstało niezwykłe opracowanie dawnych ksiąg, okazów i innych źródeł, na podstawie których zaprezentowano wyjątkowe zwierzęta (te istniejące, uznane za wymarłe, ale i takie, w które wierzono kiedyś). Obok autentycznych materiałów pojawiły się jednak i gatunki, które znamy m.in. z książki ,,Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, ale i mitologii czy legend.

 

 

 

W ,,Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury” ruszymy prowadzeni tropem naukowców, pracowników muzeum, ale i propagatorów nauki czy dziennikarzy, którzy przybliżają nam tematy odkrywców, mitów, zagrożonych gatunków, sposobów maskowania czy oryginalnych zachowań z życia fauny. Na końcu książki znalazł się także apel, nawołujący do dbania o środowisko i nie zaburzania jego naturalnego rytmu.

 

W tym po części opracowaniu naukowym, ciekawostkach z serii o Harrym Potterze, ale i powiązaniom zwierząt mitycznych z realnymi, można dowiedzieć się o gatunkach, o których nigdy wcześniej się nie słyszało. Ja ze zdziwieniem zdałam sobie sprawę, że miałam szansę zobaczyć na własne oczy papugę, która występuje na całym świecie tylko w liczbie około 200 osobników! (Udało mi się ją zobaczyć w Nowej Zelandii, załączam zdjęcie poniżej)

 

 

Czy ,,Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury” są książką dla każdego? Na pewno zainteresują miłośników zwierzaków. Polecam jednak tę lekturę starszym odbiorcom. Ze względu na to, że przedstawicieli fantastyki i świata realnego miesza się ze sobą i swobodnie przechodzi w omawianiu od jednego do drugiego, młody czytelnik mógłby uznać, że np. złoty znikacz istniał naprawdę. Pewnie na dłuższą metę to nic złego, ale pani z przyrody na klasówce mogłaby się mocno zdziwić!

 

Jestem jednak przekonana, że będzie to udana propozycja prezentowa dla każdego fana Pottera powyżej 10 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.mediarodzina.pl/produkt/fantastyczne-zwierzeta-cuda-natury/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment