Zwierzęta w godłach – recenzja

Tytuł: ,,Zwierzęta w godłach”

Autor: Przemysław Barszcz

Ilustracje: Wojciech Pawliński

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wydawnictwo Dwie Siostry słynie z pięknych i wartościowych książek, jednak oprócz rozmaitych fabuł, często proponuje swoim czytelnikom także lektury popularnonaukowe, które poruszają bardzo konkretne zagadnienia. Pisałam już o ich  ,,Fladze na maszt!”, ,,Elegantkach, trucicielkach i innych ziółkach. Zwariowanym atlasie roślin, ,,Jej wysokości torebce czy ,,Podróżnikach. 

 

Teraz nadszedł czas na kolejną, wyjątkową premierę. ,,Zwierzęta w godłach” jest książką Przemysława Barszcza z ilustracjami Wojciecha Pawlińskiego. Na ponad 150 stronach autor wybrał 32 godła z wizerunkami zwierząt i je omówił. Wcześniej jednak wprowadził podział na krainy zoogeograficzne w których występują różne gatunki. Książka rozpoczyna się także od definicji tego czym jest godło i herb. 

 

 

 

Na ,,dzień dobry” czytelnik musi zmierzyć się z wieloma trudnymi słowami, które fachowo opisują główny przedmiot zainteresowania tej pozycji. Mnie zabrakło tutaj rozwinięcia znaczenia godła we współczesnym świecie oraz podania przykładów, gdzie najczęściej można je spotkać. 

 

Myślę, że warto też zaznaczyć, że ,,Zwierzęta w godłach” to jednak zdecydowanie bardziej opowieść skierowana na zwierzęta niż na przykład na historię. Choć trzeba przyznać, że autor często nawiązuje do znaczenia danego elementu w godle, to jednak zazwyczaj robi to bardzo ogólnikowo, pomijając często istotne kwestie. 

 

Mam wręcz wrażenie, że książka pod pretekstem tego tytułu powstała tylko dlatego, żeby opowiedzieć o ciekawych zwierzętach (nawet niekoniecznie tylko tych realnie istniejących). To nie jest jednak absolutnie zarzut, forma zaproponowana tutaj przez twórców jest ogromnie ciekawa, a ilość informacji – imponująca! Z pewnością każdy czytelnik po przygodzie z tą książką wyjdzie ubogacony o mnóstwo nowych ciekawostek. 

 

Ci jednak, którzy liczą na wiedzę skupioną przede wszystkim wokół herbów – mogą odczuć pewien niedosyt. Wypełnią go jednak ilustracje, które swoim stylem nawiązują do malowideł, nieco wypłowiałych przez czas, ale wciąż zachowujących niezwykły charakter przedstawianych scen rodzajowych. 

 

 

 

 

Każdemu omawianemu krajowi poświęcono dwie rozkładówki – pierwsza to godło wraz z podstawowymi informacji, a kolejna opis i ilustracja. Na końcu książki znalazły się także strony zachęcające do stworzenia własnego herbu (ze wszystkimi elementami, o których nauczyliśmy się wcześniej). ,,Zwierzęta w godłach” zostały także wyposażone w indeks zwierząt oraz mapę świata, która pomoże zlokalizować mniej popularne destynacje. 

 

Jest to inspirująca książka, która pozwala nam dostrzec swego rodzaju rys historyczny, ale przede wszystkim uświadamia jak wielkie znaczenie miała przyroda podczas tworzenia się kolejnych krain i narodowości. 

 

,,Zwierzęta w godłach” będą odpowiednią lekturą dla wszystkich powyżej 9 roku życia (w tym także dorosłych).

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-zwierzeta_w_godlach.html

 

 

Poprzedni wpis
Rymowane nowości od Wydawnictwa Kropka – recenzja
Następny wpis
Gdzie jest Wally? Fantastyczna podróż – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja