Wojna – recenzja

Tytuł: Wojna

Autor: Jose Jorge Letria

Ilustracje: Andre Letria

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Książka, która rozpoczyna się bez strony tytułowej – natychmiast przenosząc czytelników w sam środek akcji.

,,Wojna” to pozycja obrazkowa Jose Jorge Letria oraz Andre Letria. Duet pojawił się w polskim przedruku już pod wcześniejszą pozycją ,,Gdybym była książką” Wydawnictwa Format.

Wydawnictwo Dwie Siostry zdecydowało się jednak na wydanie książki tych artystów na dużo bardziej wymagający temat. Wojna, przemoc, wewnętrzna potrzeba destrukcji, która trawi wielu ludzi to nigdy nieschodzące z afisza zagadnienia. Próba wyjaśnienia dzieciom czym jest zło nie jest prosta, ale właśnie za sprawą takich wymownych, często symbolicznych obrazów może być najbardziej skuteczna.

 

 

,,Wojna” nie jest książką fabularną, ale choć składa się na serię rozmaitych ilustracji – łączą się one ze sobą, opowiadając czytelnikom pewną uniwersalną historię. Początkowe strony to przede wszystkim wojna przedstawiona pod postacią zwierząt. Węże przemykające ciemnym lasem, płynnie przechodzą w dziób ptaka, który kładzie cień nad miejscem, nad którym leci. W jedynym zapalonym oknie widać sylwetkę człowieka. To generał, który jest władcą strachu, niepewności i odrazy.

 

W książce wojna nie jest umiejscowiona w żadnym czasie. To zjawisko, które trwa od początków istnienia człowieka. Przynosi ze sobą wszystko to, co najgorsze. Choć budzi wielkie emocje, zazwyczaj nic po sobie nie pozostawia.

 

Nie jest to pozycja, która stara się coś tłumaczyć, dawać nadzieję czy uczyć współczucia dla ofiar wojny. To raczej przestroga, żeby zawsze robić wszystko, żeby wystrzegać się tej niszczycielskiej i bezcelowej siły. 

Patrząc na pozbawione kolorów, wyblakłe rozkładówki łatwo poddać się melancholii. Książka ta, która choć wywołuje smutek – należy ją oglądać, czytać i o niej rozmawiać. 

Może być doskonałym uzupełnieniem szkolnych lektur, których akcja toczy się podczas wojen, ale także warto po nią sięgać dla uczczenia pamięci minionych wydarzeń w historii Polski i świata. 

 

 

 

,,Wojna” jest książką dla nieco starszych czytelników (najlepiej takich powyżej 9 roku życia). Dla trochę młodszych doskonała będzie inna lektura, także wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry – ,,Widziałem pięknego dzięcioła. 

 

Pozostałe książki, które poruszają się w tematyce wojny:  ,,Wojna skowronków”, ,,Irenka. Dziewczynka z Wilna”, ,,Kiedy trzeba uciekać”, ,,Powrót do Kosowa”, ,,Podróż”, ,,Wojenne lalki Marysi”, ,,Złodziejka książek”, ,,Lalkarz z Krakowa”, ,,Wróg”.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-wojna.html

 

 

Poprzedni wpis
Rabbit & Friends – lampki do czytania (i nie tylko)
Następny wpis
Małpa mordercy – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2021, Andre Letria, blog książkowy, Dwie Siostry, Jose Jorge Letria, Katarzyna Okrasko, książki dla dzieci, książki o wojnie dla dzieci, literatura dziecięca, nienawiść, recenzje książek dla dzieci, smutek, strach, wojna, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja