Irenka. Dziewczynka z Wilna – recenzja

Tytuł: Irenka. Dziewczynka z Wilna

Seria: Wojny dorosłych – historie dzieci

Autor: Andrzej Perepeczko

Ilustracje: Magdalena Pilch

Wydawnictwo: Literatura

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wilno jest pięknym miastem, które podobnie jak wiele innych na przestrzeni dziejów musiało zmagać się z różnymi okupantami. W jaki sposób opowiedzieć o nim dzieciom, nie pomijając tak ważnego historycznego wydarzenia jakim była wojna? Najlepiej zrobić to z perspektywy dziecka, które na własnej skórze przekonało się jak było żyć w tamtych czasach.

 

,,Irenka. Dziewczynka z Wilna” jest książką wyjątkową pod kilkoma względami. Przede wszystkim ukazała się w ramach cyklu Wydawnictwa Literatura ,,Wojny dorosłych – historie dzieci”, w którym publikuje się pozycje na wymagające tematy, ale pisane w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. 

 

 

 

Książka ta opowiada także historię autentycznych ludzi. Nawet na okładce znajduje się zdjęcie prawdziwej Irenki, której perypetie opisał Andrzej Perepeczko. Autor oprócz tego, że pisze książki dla dzieci i młodzieży jest zawodowym marynarzem oraz oficerem floty handlowej. Na końcu lektury znajdziemy jeszcze więcej zdjęć i dalszy opis losów rodziny.

 

Fabułę ,,Irenki. Dziewczynki z Wilna” spaja przede wszystkim jeden, szczególnie ważny dla Wilna obraz. Bohaterowie książki wszelkie swoje nadzieje pokładają w opiece Matki Bożej Ostrobramskiej, która jest jednym z najważniejszych symboli stolicy Litwy. Choć całość akcji została ujęta w kontekście historycznym z częstym podawaniem dat, jest to jednak pozycja o silnym wydźwięku religijnym. 

 

Irenka, główna bohaterka, urodziła się w 1932 roku w Wilnie. Będąc już małą dziewczynką i spacerując ulicami miasta ze swoją opiekunką, pokochała je i postanowiła sobie, że będzie mieszkać tu zawsze. Plany początkowo pokrzyżował jej awans ojca, który z lekarza został dyrektorem szpitala w Szumsku. To właśnie tam całą rodzinę zastała II wojna światowa.

 

Dziewczynka była świadkiem tego jak jej tata wyrusza na front, musiała uciekać do rodziny, a następnie drżeć ze strachu i obawy przed wywiezieniem. Jako Polka w wojennej Litwie nie mogła czuć się bezpiecznie. Całej rodzinie groziła Syberia i tylko wiara w opiekę swojej patronki pozwalała utrzymać im jako taki spokój.

 

 

 

 

,,Irenka. Dziewczynka z Wilna” to historia dziewczynki, która wychowała się w domu pełnym miłości i troski, za którego drzwiami zaczynała się straszna rzeczywistość. To książka, która choć jest o wojnie, trzyma czytelników z dala od frontu, pokazując raczej skrawki i pozostałości minionej, niszczycielskiej siły.

 

Opowieść urozmaicają mnogie ilustracje, a dodatkowa technika łączenia rysunków z archiwalnymi zdjęciami – z jednej strony zwiększa jeszcze bardziej autentyzm historii, z drugiej pomaga młodszym odbiorcom przyswoić wybrane do książki wydarzenia.

 

Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/irenka

 

 

Poprzedni wpis
Strażnik Klejnotu – recenzja
Następny wpis
Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja