Tytuł: Lalkarz z Krakowa
Autor: R.M. Romero
Ilustracje: Tomislav Tomić
Tłumaczenie: Marta Duda – Gryc
Wydawnictwo: Galeria Książki
Rok wydania: 2018
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Większość małych dziewczynek patrząc głęboko w oczy swojej lalki, wierzy, że ma ona duszę. Jest tylko bardzo nieśmiała i wstaje, kiedy nikt na nią nie patrzy. Dzieci obdarowują niektóre swoje zabawki głębokim i niewinnym uczuciem. Tulą je do siebie, nadają im imiona i pamiętają o nich, nawet kiedy są już całkiem duże.
,,Lalkarz z Krakowa” to niezwykła książka, która wydaje się potwierdzać tę magię, uwalnia ogromne pokłady wyobraźni oraz pozwala wierzyć w więź pomiędzy człowiekiem a lalką.
To jednak przede wszystkim hołd złożony dobrym ludziom, walce z nienawiścią oraz odwadze, która uwalnia się w najmniej spodziewanych momentach.
Cyryl Brzezik był krakowskim lalkarzem. Rozpoczął się rok 1939. Mężczyzna prowadził sklep w centrum miasta, dobrze mu się wiodło, ale chorował na jedną z najgorszych przypadłości – samotność. Nękały go wspomnienia z I wojny światowej, miewał koszmary i nie potrafił odnaleźć się wśród ludzi.
Pewnego dnia postanowił wyrzeźbić lalkę. Zrobił w swoim życiu już wiele podobnych, ta jednak była wyjątkowa. Nazywała się Karolina i… miała duszę.
Pochodziła z Krainy Lalek, którą właśnie w momencie przywołania jej do świata ludzi, trawiła wojna z bezwzględnymi szczurami. Karolina potrafiła mówić i miała nadzieję przekonać Lalkarza, żeby pomógł im walce z wrogiem.
Los jednak chciał, że wkrótce i Polska została zaatakowana. Karolina zaprzyjaźniła się z Cyrylem i wspólnie poznawali siebie, buntowali się przeciwko rzeczywistości i starali walczyć z wrogiem, który miał znaczną przewagę.
,,Lalkarz z Krakowa” to właściwie książka fantastyczno – wojenna. To przedziwne połączenie, które sprawia, że przypomina ona nieco baśń lub legendę.
Autorka zawarła w niej wiele wątków historycznych. Książka została bardzo dobrze przygotowana pod kątem merytorycznym. Występujących w niej bohaterów charakteryzuje wiele cech, które sprawiają, że stają się oni bardziej autentyczni.
Autorką jest R.M. Romero, pisarka pochodzenia żydowskiego, obecnie mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. W 2005 roku, będąc w Polsce, odwiedziła Auschwitz – Birkenau i od tej chwili nie potrafiła przestać myśleć o tym miejscu.
Druga wojna światowa stała się podłożem jej historii, chociaż cała esencja tkwi w magii, która zawiera się w ludzkiej przyjaźni, życzliwości oraz chęci niesienia pomocy innym.
W książce ,,Lalkarz z Krakowa” autorka zawarła też polską kulturę. Są tu elementy związane z mitologią słowiańską, w bogatych zdobieniach stron widoczny jest folklor.
W ten sposób rozróżniono dwa światy – lalek i ludzi. Ten pierwszy ma ramki dookoła tekstu w zdecydowanie więcej ornamentów, niż ten drugi.
R.M. Romero bardzo wyraźnie w swojej powieści porównuje hitlerowców do szczurów. Niektóre analogie są bardzo oczywiste. Nie jest to jednak książka przewidywalna. Zakończenie w niczym nie przypomina bajek dla najmłodszych.
,,Lalkarz z Krakowa” to historia o prawdziwym życiu oraz o tym co było. Pisana jednak, jako wspomnienie, które przywodzi na myśl punkt widzenia dziecka.
To wzruszająca opowieść, która wciąga czytelnika i pozwala zaprzyjaźnić się z jego bohaterami. Polecam ją dzieciom i młodzieży od 12-ego roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://galeriaksiazki.pl/pl/p/Lalkarz-z-Krakowa/277
Link do strony autorki: http://www.rmromero.com/
PREMIERA: 03.10.2018