Willa, dziewczyna z lasu – recenzja przedpremierowa

Tytuł: ,,Willa, dziewczyna z lasu”

Autor: Robert Beatty

Tłumaczenie: Łukasz Małecki

Wydawnictwo: Literackie

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Wstrząsająca. Chyba tym słowem najtrafniej można podsumować książkę w której magia lasu łączy się z cywilizacją, potrzebą przynależności i poszukiwaniem własnego ,,ja”.

 

,,Willa, dziewczyna z lasu” to powieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jej autorem jest Robert Beatty, którego część czytelników może kojarzyć z poprzedniej książki ,,Serafina”. 

,,Willa, dziewczyna z lasu” wciąga od pierwszych stron i niemal bez chwili oddechu, trzyma w nieustającym napięciu. To powieść nasycona akcją, urokiem fantastycznego świata, ale także aktualnymi zagadnieniami, które dotyczą każdego z nas. Za ten aspekt została zauważona i nominowana do The Green Earth Book Award, którą przyznaje się książkom poruszającym temat szacunku do przyrody oraz otaczania jej opieką.

 

 

Główną bohaterką powieści jest 10-letnia, tytułowa Willa, która pochodzi z prastarego rodu Feiran, zamieszkującego środek lasu. Klan znany ze swoich niezwykłych umiejętności porozumiewania się ze zwierzętami oraz roślinami, z czasem zmienił swoje przyzwyczajenia. Wraz z nowym przywódcą, istotne stało się okradanie światłolubów, czyli… ludzi. 

 

Willa jest doskonałą złodziejką. Doskonale wie jak niebezpieczny i bezwzględny jest jej wróg. Pamięta słowa starszych od siebie, którzy przestrzegają ją przed światłolubami. Kiedy jednak pewnego dnia spotyka się oko w oko z jednym z ludzi, zaczyna mieć wątpliwości. Zauważa coraz więcej sprzeczności pomiędzy tym, o czym mówi jej przywódca i tym, co sama dostrzega.

 

 

Willa dorastając zaczyna mieć nie tylko własne zdanie, ale także poszukuje własnej tożsamości. Dorośli chcąc zmusić ją do konkretnych zachowań, sprawiają, że dziewczyna odczuwa dyskomfort. Wkrótce okazuje się jak wielka była jej potrzeba uwolnienia się z ograniczających więzów i jak ogromne ma to konsekwencje na całą społeczność Ferian. 

 

,,Willa, dziewczyna z lasu” to książka, która niesie ze sobą ważne przesłania. Podejście głównej bohaterki do otaczającej ją przyrody – drzew, które mają własne dusze czy zwierząt, które nawet w przypadku tych najbardziej niebezpiecznych potrafią wykazać się empatią, pokazuje jak współcześni ludzie oddalili się od natury. 

 

Z drugiej strony autor nie popada w przesadę. W opowieści pojawia się morał, że choć potrzebujemy drewna w codziennym życiu, to nie powinniśmy niszczyć i zabijać bez opamiętania. Okazując szacunek naturze, przyroda będzie w stanie się odrodzić. 

 

Polecam ,,Willę, dziewczynę z lasu” jako obowiązkową lekturę czytelnikom powyżej 10 roku życia. Zachwyci ona literacko, ale też zwróci uwagę na otoczenie oraz małe gesty dobroci, kiełkujące w każdym człowieku jak małe sadzonki, które wkrótce staną się wielkimi drzewami.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5346/Willa-dziewczyna-z-lasu—Robert-Beatty

OFICJALNA PREMIERA już 10.02.2021 roku!

 

 

Poprzedni wpis
Audiobajki. Magia Słuchania – klasyka i nowoczesność dla dzieci
Następny wpis
Lisek Gon i inne baśnie – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja