Wojtuś – recenzja książki o wojnie

Tytuł: Wojtuś
Autor: Mariusz Góra
Ilustracje: Magdalena Toczydłowska
Wydawnictwo: Podlaski Instytut Kultury
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Trudno opowiedzieć komuś, kto nigdy nie doświadczył wojny, czym jest pozostawienie za sobą całego życia i ruszenie drogą ku wielkiej niewiadomej. W jaki sposób wyjaśnić tym najmłodszym, co znaczy bać się czegoś, na co zupełnie nie ma się wpływu? Jak zrobić to tak, aby nie przerazić, a jedynie pokazać coś, co dzieje się może nie aż tak daleko od nas?

Proza ujęta w poetyckie słowa

Choć zostało już napisanych sporo książek dla dzieci o wojnie i jej wpływie na człowieka, tak ciągle jeszcze powstają takie, które potrafią zaskoczyć.

,,Wojtuś” to pozycja autora Mariusza Góry. Jego tekst zwyciężył w konkursie literackim ,,Tutaj jestem”, organizowanym przez Podlaski Instytut Kultury, a książka została wydana właśnie sumptem tegoż instytutu. 

To proza ujęta w poetyckich słowach. Choć głównym, najważniejszym tematem, który staje się motorem napędowym dla historii jest wspomniana wojna, to ,,Wojtuś” porusza wiele zagadnień, zaskakując czytelnika sposobem patrzenia na świat.

Różne oblicza strachu

Dwuczęściowa książka wzbogacona o równie piękne ilustracje Magdaleny Toczydłowskiej – bardzo dobrze korespondujące z tekstem, to pretekst do przyjrzenia się różnym emocjonalnym stanom. Opowieść o chłopcu Wojtusiu i jego rodzicach bazuje na relacjach, które zostają skonfrontowane w wymagających i trudnych do przewidzenia sytuacjach.

,,Wojtuś” pokazuje, że możemy się bać nie tylko tego, czego nie znamy, ale i tego, co wydaje nam się znajome. Strach to także sama myśl o tym, co może się wydarzyć. Przede wszystkim jednak strach związany jest z bezsilnością oraz poczuciem bycia słabym i bezbronnym.

Książka wydobywająca wrażliwość

Z drugiej strony jest w tej książce czysta magia. Nie jednak magia, jaką zna się z historii fantastycznych, ale głęboka magia, którą można znaleźć w każdym człowieku. Magia, która ma swoje ograniczenia, dzięki czemu jej wartość jest wyjątkowo wysoka.

,,Wojtuś” to lektura tego rodzaju, którą się czyta, żeby odnaleźć w sobie złoża wrażliwości i nauczyć się patrzeć na świat z nowej perspektywy. Nie jest komercyjną książką, oferującą lekką i niezobowiązującą rozrywkę. To bardziej zaproszenie do spojrzenia na rzeczywistość, która nie zawsze ma szczęśliwe zakończenia oraz beztroskich bohaterów. To książka-wyzwanie, któremu zdecydowanie warto się poddać.

Istota rodzicielstwa

Rodzice Wojtusia mogą pójść na skróty. Mają umiejętności i możliwości, żeby usunąć ze świata swojego i swego syna wszelkie przeszkody. Ale mimo to, tego nie robią. Wiedzą, że mierzenie się z problemami sprawi tylko, że Wojtuś będzie silniejszy. Nie sposób bowiem chować dziecko pod kloszem, minimalizując ryzyko wystawiania go na niedogodności. Istotą jest to, aby dać mu narzędzia, które dodadzą mu siły i pewności siebie.

W ,,Wojtusiu” znajdziecie wiele ważnych, ale i trudnych tematów. Choć są tu elementy ze świata mitologii słowiańskiej, wszechobecna bliskość natury, a nawet jedność z nią, to jednak jest to pozycja do której trzeba usiąść z odpowiednim podejściem. Możecie dać się ponieść melodii bezdźwięcznych piosenek, które pełnią w ,,Wojtusiu” funkcję refrenów, albo utknąć w miejscu, nie godząc się na losy bohaterów. Wszystko jest kwestią odpowiedniej perspektywy.

Polecam tę książkę odbiorcom powyżej 10 roku życia.

Więcej o książce: https://pikpodlaskie.pl/books/wojtus-mariusz-gora/

Poprzedni wpis
Książki dźwiękowe dla dzieci – nowe części Pakusia, recenzja
Następny wpis
Głosujcie na Wilka! – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2022, blog książkowy, książki dla dzieci, książki dla dzieci o wojnie, Magdalena Toczydłowska, Mariusz Góra, piosenki, Podlaski Instytut Kultury, poezja, recenzent książek, recenzje książek, śmierć, strach, Tutaj jestem, ucieczka, wojna, Wojtuś, wrażliwość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja