Głosujcie na Wilka! – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Głosujcie na Wilka!
Autor: Davide Cali
Ilustracje: Magali Clavelet
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jako naród chcemy wierzyć, że nasz przywódca będzie sympatyczny, inteligentny i błyskotliwy. Czy jednak te cechy wystarczą, aby sumiennie sprawować rządy nad innymi? Dlaczego ludzie (lub zwierzęta) dają się omamić dobrą prezencją, zamiast postawić na kogoś, za kim faktycznie przemawiają czyny?

Nowa książka Davide’a Caliego 

,,Głosujcie na Wilka!” to książka przy której autentycznie się uśmiałam! Czasami był to śmiech przez łzy (ach, jakże trafne i prawdziwe spostrzeżenia zawiera!), a czasem po prostu wynik połączenia zabawnych gagów i fantastycznej ilustracji. Autorem pozycji jest Davide Cali – świetny twórca literatury dziecięcej, którego możecie kojarzyć już z takich lektur jak m.in.:

W charakterystyczny dla siebie sposób mówi o ważnych rzeczach. Jego teksty są proste, dosadne i niezwykle kreatywne!

Głosujcie na Wilka!

Korzystając z faktu, że już za tydzień, 15 października (2023 roku) odbywają się w Polsce wybory parlamentarne, taka książka jak ,,Głosujcie na Wilka!” to nie tylko odpowiednia lektura wyjaśniająca dla dzieci, ale i zachęta dla rodziców, aby całą rodziną ruszyć na niedzielny, poobiedni spacer do urn.

Choć akcja dzieje się w pewnym gospodarstwie (a nie na naszym podwórku), a wyborcami są zwierzęta (a nie ludzie) – wcale nie znajdziecie wiele różnic w sposobie, w jakim Cali opowiada o głosowaniu. Na afiszach wyborczych pojawia się nowy kandydat. Wydaje się być sympatyczny, robi wokół siebie wiele zamieszania i choć nie jest lokalsem, zwierzęta postanawiają dać mu szansę.

Tajemnicze zniknięcia i bunt zwierząt

Szybko okazuje się jednak, że Wilk zaczyna rządzić z gronem zaufanych, podobnych do siebie osobników. Co gorsza, w gospodarstwie nie dzieje się najlepiej, a on nie robi nic, aby rozwikłać zagadkę tajemniczych zniknąć. Do ogólnej wiadomości zostają podane różne absurdalne wytłumaczenia. Jest jednak coś, co pozostałe zwierzęta robią w tej sytuacji i co jest absolutnie godne pochwały – zaczynają się buntować!

Nie poprzestają jednak na niewiele dającym zgłaszaniu problemu, kręceniu nosami czy werbalnemu wyrażaniu swojego niezadowolenia. O nie! Zwierzęta SZTURMUJĄ siedzibę Wilka i dają mu jasno do zrozumienia (gdy już rozwikłają zagadkę zniknięć), co myślą o takim rządzącym.

A później mamy zakończenie, które… rozłoży Was na łopatki! Jeżeli w tym momencie choć nie uniosą się Wam kąciki ust, będę szczerze zdziwiona.

,,Głosujcie na Wilka!” to niezwykle zabawna, mądra i przede wszystkim ważna książka, która kształtuje w młodych odbiorcach potrzebę brania odpowiedzialności we własne ręce (tudzież kopyta, raciczki czy łapy). Pozwala uświadomić jak znaczące jest wybieranie swoich przedstawicieli i jak istotne by robić to mądrze, kierując się właściwymi przesłankami.

Polecam ,,Głosujcie na Wilka!” dzieciom już powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/glosujcie-na-wilka/


Poprzedni wpis
Wojtuś – recenzja książki o wojnie
Następny wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Tom 10 – recenzja
Tags: +10, +11, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, bunt, Davide Cali, demokracja, głosowanie, Głosujcie na Wilka!, humor, kampania wyborcza, Katarzyna Skalska, kłamstwo, książka obrazkowa, książki dla dzieci, Magali Clavelet, na wybory, odpowiedzialność, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, sprzeciw, Strajk, wilk, wybory, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja