Wangari Maathai – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew
Autor: Franck Prévot
Ilustracje: Aurélia Fronty
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Niewiele przebija się do europejskiej kultury ważnych osób z niezwykłego kontynentu jakim jest Afryka. Sporo książek, które są wydawane, traktuje tamte strony stereotypowo i powierzchownie. Tym bardziej cieszą takie inicjatywy jak ta – bogato ilustrowana pozycja pod tytułem ,,Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew”.

Kim była Wangari Maathai?

Choć odpowiedź zawiera się już na okładce, skala działania Wangari była znacznie szersza. W książce dla dzieci pokazuje się silną, kobiecą sylwetkę z Kenii, która mimo wielu uprzedzeń i trudności osiąga bardzo wiele dla swojego kraju. Najlepszym na to dowodem jest uhonorowanie jej Pokojową Nagrodą Nobla w 2004 roku za pracę na rzecz ochrony środowiska, ale i demokracji czy rozwoju.

Twórcy książki – Franck Prevot oraz Aurelia Fronty przedstawiają Wangari jako postać nastawioną na cel, silnie związaną z Kenią, kochającą przyrodę oraz odważną. Kogoś, kto z powodzeniem może stać się wzorem do naśladowania dla mniejszych i większych.

Myślenie o przyszłości

,,Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” to przy okazji ważna lekcja historii Kenii. Narracja prowadzi bowiem czytelników nie tylko przez życie Wangari, ale i nakreśla rys związany z obecną sytuacją w kraju. Opisuje się w opozycji do głównej bohaterki postacie nastawione wyłącznie na chęć zysku oraz szybkiego bogacenia się. Czytelnikom wyjaśnione zostaje również m.in. pojęcie apartheidu.

Po lekturze książki wyraźnie kształtuje się obraz między materialistycznym i pozbawionym skrupułów podejściem do życia, a myśleniu o przyszłości oraz zapewnieniu innym dobrobytu czy bezpieczeństwa.

Kenia na ilustracjach

,,Drzewo jest warte o wiele więcej niż jego drewno” – przywołuje Wangari słowa mamy, które zapamiętała z czasów dzieciństwa. Na końcu książki można znaleźć jeszcze więcej ważnych i utożsamianych z nią cytatów. Znajduje się tam również jej biografia z wyszczególnieniem znaczących dat czy charakterystyka współczesnej Kenii. 

Książkę uzupełniają zdjęcia, ale przede wszystkim niezwykle kolorowe i oferujące symboliczne znaczenie ilustracje. Ukazują one piękno Kenii, przemycając do świadomości odbiorcy także elementy związane z kulturą tego afrykańskiego kraju.

Dla kogo jest ta książka?

,,Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” to z jednej strony pozycja o niezwykłej i ważnej osobie, a z drugiej mocny apel do wszystkich, którzy zapominają jak ważny jest szacunek do przyrody oraz rozsądne wykorzystywanie jej zasobów.

Polecam tę książkę odbiorcom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/wangari-maathai-kobieta-ktora-posadzila-miliony-drzew/


Poprzedni wpis
Jak policzyć do jednego – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +7, +8, +9, 2023, Afryka, apartheid, Aurélia Fronty, blog książkowy, drzewa, ekologia, Franck Prévot, Katarzyna Skalska, Kenia, kobieta, non-fiction, odwaga, Pokojowa Nagroda Nobla, przyroda, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Wangari Maathai, Wangari Maathai - kobieta która posadziła miliony drzew, ważne kobiety, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja