Zwierzoskop – recenzja oryginalnej książki dla dzieci

Tytuł: Zwierzoskop
Autorka: Marie Donzelli
Ilustracje: Marie Gastaut
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Polarny Lis
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wiecie, co jest fajnego w zagadkach? Pozwalają się sprawdzić, rozgrzewają mózg i pomagają w przyjemny oraz szybki sposób uczyć się nowych rzeczy! Z tego powodu (ale nie tylko) bardzo przypadła mi do gustu książka, o której chciałabym opowiedzieć w tej recenzji.

,,Zwierzoskop” to oryginalny projekt dwóch Marii – Marie Donzelli oraz Marie Gastaut. Już sam tytuł oraz okładka zapowiadają się tak intrygująco, że trudno powstrzymać się przed zajrzeniem do wnętrza książki.

Książka dla dzieci i dorosłych z zagadkami

Autorki zaproponowały ciekawą koncepcję zabawy, którą można byłoby streścić do słów… kim jestem? Narratorami tej pozycji są bowiem zwierzęta, ukrywające się w niezwykłych ilustracjach, przypominających na pierwszy rzut oka kalejdoskopy z czasów dzieciństwa. Nie widać na nich zwierzęcia, ale jego charakterystyczne cechy – np. kolory czy fakturę skóry bądź futra i oko.

Czytelnicy mogą więc samodzielnie próbować szukać odpowiedzi na zagadki, nie psując sobie tym samym zabawy. Jeżeli jednak byłby kłopot z właściwym odgadnięciem haseł, na tylnej wyklejce znajdują się rozwiązania (wraz z krótkim słowniczkiem).

Ciekawostki o zwierzakach

,,Zwierzoskop” składa się na 19 rozkładówek, gdzie każda jest kolejnym zadaniem do rozwiązania. W rzeczywistości jednak ciekawostek o zwierzętach jest znacznie więcej, ponieważ zagadki składają się na kilka akapitów pełnych niezwykłych informacji! 

Jeżeli odkrywamy tę książkę razem z kimś bliskim, możemy wybrać kolejność podpowiedzi od najtrudniejszej do najłatwiejszej dla naszego zgadującego. Mamy wtedy również możliwość przeczytać te wskazówki, które rzeczywiście nakierują go na prawidłowe rozwiązanie, ułatwią grę lub sprawią, że stanie się ona nieco bardziej wymagająca.

Gołąb o imieniu Śmiałek i inochód żyrafy

Jeżeli zastanawiacie się teraz, jakich zwierząt można się spodziewać po ,,Zwierzoskopie”, to uspokajam, że zakres jest naprawdę szeroki. Autorki zaproponowały tutaj gatunki powszechnie znane i łatwe do odgadnięcia. Nie brakuje jednak też zwierzaków mniej oczywistych, takich jak np. pancernik, błazenek, paw czy żako.

Będziecie pod wrażeniem jak wielu rzeczy można dowiedzieć się o zwierzakach, które wydają się znajome na wylot. Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że sposób poruszania się żyrafy nazywamy inochodem, a jednym z najsłynniejszych gołębi był Vaillant (po polsku Śmiałek), który w czasie wojny miał numer 787.15?

Dla kogo jest ta książka?

,,Zwierzoskop” to bardzo oryginalna lektura, która świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, podczas rodzinnego spędzania czasu z książką. Z powodzeniem można ją wykorzystać podczas lekcji biologii albo szkolnego konkursu.

Będzie odpowiednia dla wszystkich odbiorców powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://polarnylis.pl/ksiazka/53/Zwierzoskop


Poprzedni wpis
O czym szumią wierzby. Wielka ucieczka – recenzja komiksu
Następny wpis
Jeden dzień z życia psa – recenzja przedpremierowa patronatu
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, książki dla dzieci, książki na prezent, książki z zagadkami dla dzieci, literatura dziecięca, Marie Donzelli, Marie Gastaut, nowości książkowe, oryginalne książki dla dzieci, Paweł Łapiński, Polarny Lis, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Polarny Lis, zwierzęta, Zwierzoskop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja