Wisła – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Wisła
Autorka: Joanna Angiel
Ilustracje: Edyta Gardo
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Wisła to najdłuższa rzeka w Polsce, która przepływa aż przez kilkadziesiąt mniejszych i większych miast. Związane są z nią ważne historyczne fakty, rozmaite legendy oraz mnóstwo niezwykłych gatunków roślin i zwierząt.

Nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa ukazała się ostatnio bardzo ciekawa książka, której tytuł brzmi właśnie … ,,Wisła”! Jej autorką jest Joanna Angiel, a niezwykle malownicze ilustracje wykonała Edyta Gardo.

REJS WODAMI WISŁY

To popularnonaukowa pozycja, która składa się na wiele rozmaitych rozkładówek, gdzie każda poświęcona jest innemu zagadnieniu. ,,Wisła” nie tylko dostarcza mnóstwa ciekawostek o tytułowej rzece, ale zdradza sekrety rzek ogólnie.

Przeczytacie w niej czym są m.in.:

  • starorzecza,
  • meandry, 
  • wodowskazy, 
  • flisactwo,
  • łąki wiślańskie.

Nie potrzeba lupy, żeby przyjrzeć się z tą książką także wielu dopływom Wisły, jej ujściom oraz źródłom (których dokładna lokalizacja została odkryta dopiero w XIX wieku). Autorka zabiera nas w inspirujący rejs po wodach rzeki, pokazując czytelnikom jej piękno, ale także… bardziej niebezpieczną stronę.

W książce znajduje się pełen obraz Wisły. Jedna z rozkładówek dedykowana jest bezpieczeństwu nad rzeką, a druga opowiada o powodziach oraz podtopieniach.

SKARBY WISŁY

Nie należy jednak zapominać, że wokół Wisły roztacza się bujna przyroda. Rozpoczynając od Obszaru Natura 2000,  po lasy łęgowe czy wiślane wyspy. Autorka wspomina również, jakie ryby żyją w wodach najdłuższej polskiej rzeki, a także jakie ssaki i ptaki można spotkać w jej pobliżu.

Szczególnie spodobała mi się rozkładówka ze skarbami, które można odkryć w Wiśle. Książka wymienia na jakie niespodzianki trafiali tam już odkrywcy. Oprócz tego, można w niej podziwiać wspaniałe konstrukcje mostów czy po prostu, przeczytać o atutach, jakie wynikają z jej istnienia (a jest ich bardzo dużo!).

DLACZEGO WARTO ZANURZYĆ SIĘ W NURCIE RZEKI?

,,Wisła” to pięknie wydana pozycja, która zachęci do spaceru nadwiślańskim brzegiem, zainspiruje pięknem przyrody oraz dostarczy masy ważnych informacji, które można wykorzystać np. na lekcjach biologii czy przyrody.

Nie jest przeładowana informacjami, ma interesującą narrację oraz prosty, zrozumiały przekaz. To bardzo uniwersalna pozycja, która przypadnie do gustu małym i dużym czytelnikom.

Polecam ją każdemu powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/wisla-23347.html


Poprzedni wpis
Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Tatusiu, czy dziesięć to dużo? – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Edyta Gardo, Joanna Angiel, książka na prezent, książki dla dzieci, książki o Wiśle, książki popularnonaukowe dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, rzeka, Wisła, Wisła książka, Wydawnictwo Zielona Sowa, Zielona Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja