Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach
Seria: Tuba i Patefon
Autorka: Katarzyna Ryrych
Ilustracje: Elka Grądziel
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Muszę przyznać, że o serii ,,Tuba i Patefon” usłyszałam dopiero niedawno. Kiedy więc w moje ręce wpadła druga część tego cyklu, zastanawiałam się, czego mogę się po nim spodziewać. Detektywistycznych historii dla dzieci pojawia się ostatnio całkiem sporo, dlatego poprzeczka automatycznie rośnie (jedną z moich ulubionych książek jest ,,Mama w occie. Bursztynowe śledzie”). 

199 stron później okazało się jednak, że zanurzenie w świat dwojga nastolatków, było fantastycznym i zdecydowanie trafionym pomysłem!

KIM JEST TUBA I PATEFON?

,,Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach” to z jednej strony kontynuacja fabuły z ,,Tuba i Patefon. Detektywi na tropie” i jednocześnie zupełnie nowe wątki! Ja nie znając pierwszej części, zupełnie nie miałam problemów ze zrozumieniem akcji, choć autorka używa doskonałych argumentów, żeby uzupełnić braki w literaturze. Serię napisała bowiem Katarzyna Ryrych.

Tytułowi bohaterowie, czyli Tuba i Patefon to dziewczyna oraz chłopak, którzy przyjaźnią się od dzieciństwa. Oboje są nieco ekscentryczni, mają wyjątkowo analityczne umysły oraz posługują się doskonałym angielskim. Poza tym, czytają poważne powieści, grają na saksofonie (co się tyczy Tuby) i… ciągle pakują się w jakieś zagadkowe sytuacje!

Z KRAKOWA NAD MORZE

Ta część rozgrywa się podczas wakacji nad polskim morzem. Młodzież jest właśnie uczestnikami obozu językowego, gdzie w przerwach od nauki, korzysta z uroków ładnej pogody. Kto jednak zdążył poznać już ten duet z Krakowa (bo Tuba i Patefon tam właśnie mieszkają), może się domyślić, że czujne oko detektywa nigdy nie jest do końca zamknięte!

Fabuła ,,Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach” opisywana jest z perspektywy chłopaka, który z nieukrywanym podziwem wypowiada się o swojej koleżance. Choć Tuba ma kompleksy z powodu swojej zawyżonej wagi, to jednak Patefonowi zupełnie to nie przeszkadza. Tym bardziej, że to właśnie ona wpada na kilka niezwykłych pomysłów, dzięki którym młodzi detektywi trafiają na bardzo szemraną sprawę… rekinów!

DLACZEGO WARTO SIĘGNĄĆ PO TĘ KSIĄŻKĘ?

Druga część serii ,,Tuby i Patefona” zabiera nas w piękne okoliczności polskiej plaży, dzieli się z czytelnikiem miejscowym kolorytem oraz tęsknotą za miejscami, gdzie można posłuchać prawdziwych, morskich szant.

To także opowieść, z której warto zapamiętać, że:

  • podsłuchiwanie cudzych rozmów telefonicznych może źle się skończyć,
  • w każdym z nas tkwi jakiś naprawdę wyjątkowy talent,
  • podczas sztormu najlepiej wypłynąć łódką w morze,
  • zawsze warto mieć oczy szeroko otwarte!

Polecam ,,Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach” wszystkim czytelnikom powyżej 9 roku życia. To jedna z tych książek, które świetnie jest wziąć ze sobą na… wakacje!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/tuba-i-patefon-detektywi-na-wakacjach-katarzyna-ryrych-sku1c11218338bc47de65ea.html


Poprzedni wpis
Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii – recenzja
Następny wpis
Wisła – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2022, blog książkowy, Elka Grądziel, Katarzyna Ryrych, książki dla dzieci, Morze Bałtyckie, obóz językowy, polskie morze, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, seria detektywistyczna dla dzieci, Tuba i Patefon, Tuba i Patefon. Detektywi na wakacjach, wakacje, Wilga, Wydawnictwo Wilga

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja